DZIŚ JEST:   22   CZERWCA   2018 r.

Św. Paulina z Noli
Św. Tomasza Morusa
Św. Jana Fishera
 
 
 
 

Kardynał Sarah: wiara i wierność Jezusowi to główne wyzwania dzisiejszego Kościoła

Kardynał Sarah: wiara i wierność Jezusowi to główne wyzwania dzisiejszego Kościoła
Kardynał Sarah podczas Mszy świętej w Poznaniu. Fot. Archidiecezja Poznańska

Kościół stoi dziś wobec wielkiego wyzwania. Jest nim wierność Jezusowi, Jego Ewangelii, a także nauczaniu, które otrzymał od pierwszych papieży i soborów – powiedział kardynał Robert Sarah, który udzielił wywiadu portalowi belgijskiego episkopatu Cathobel. Zaznaczył, że wyzwanie wierności jest ważne, ale nie dla wszystkich oczywiste, bo Kościół usiłuje dostosować się do swego środowiska, do współczesnej kultury.

 

Drugim wyzwaniem współczesnego Kościoła jest sama wiara, bo jak zauważył prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mamy dziś do czynienia z poważnym jej kryzysem, i to nie tylko w ludzie Bożym, ale również wśród osób odpowiedzialnych za Kościół. Hierarcha przytoczył głośny ostatnio przypadek z Turynu, gdzie jeden z księży podczas bożonarodzeniowej Mszy świętej oświadczył, że liturgia będzie bez Credo, bo on stracił wiarę i zamiast tego proponuje pieśń, która będzie wyrazem wspólnoty. 

Kardynał Sarah przypomniał, że Benedykt XVI chciał zaradzić temu kryzysowi, ogłaszając kolejno Rok świętego Pawła, Rok Kapłaństwa i Rok Wiary. Wiarę pogłębia się bowiem dzięki modlitwie, osobistej więzi z Bogiem. My tymczasem za dużo dyskutujemy, a za mało się modlimy – zauważył szef watykańskiej dykasterii. Środkiem, który dał nam sam Bóg, byśmy trwali z Nim w relacji, są natomiast sakramenty, a w szczególności Eucharystia, która powinna być święta i piękna. Tymczasem w liturgii wciąż jest wiele nadużyć i niekiedy odchodzi się w niej od tego, co chciał Sobór. Kardynał Sarah przypomniał słynne rozróżnienie Benedykta XVI na Sobór rzeczywisty, który pozostawił dokumenty i Sobór w podaniu mediów. Ludzie znają tylko Sobór mediów, a lekceważą teksty. Liturgia jest tego przykładem – uważa hierarcha.

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego przypomniał też, że Kościół reformuje się na dwa sposoby: tak jak Luter, poprzez krytykę i odrzucenie, albo jak święty Franciszek z Asyżu, przez radykalizm Ewangelii. I to właśnie jest prawdziwa reforma: żyć w pełni Ewangelią, tym, co otrzymaliśmy od Jezusa Chrystusa i z Tradycji – podkreśla kard. Sarah.

 

 

Źródło: KAI/RV

RoM

 

 


DATA: 2018-02-17 18:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ale się porobiło, to co zawsze było podstawą przynależności do Kościoła Katolickiego WIARA i WIERNOŚĆ JEZUSOWI jest dzisiaj WEZWANIEM. A ogłasza to kardynał.
4 miesiące temu / iskierka
 
ks.prof.Guz też jest pod wrażeniem tego co mówi kard.Sarah, więc głupio tak pisać mi teraz, że ja też jestem ;)
4 miesiące temu / Anaja
 
To sam Pan Jezus przemawia ustami kardynała Sarah. Taki człowiek, wierny Magisterium Kościoła byłby wspaniałym papieżem.
4 miesiące temu / mati
 
Cenię kardynała Saraha. Dobra wypowiedź, ale życzyłbym sobie, żeby wierność nie dotyczyła tylko "pierwszych papieży", ale i następnych. Jeśli chodzi o nauczanie odnośnie rodziny i małżeństwa, to bardziej chodzi o tych ostatnich na czele z Janem Pawłem II. Bo inaczej, czy nie nasuwa się jasny wniosek, że albo oni nie byli wierni tradycji, albo Kościół coś dodał do wcześniejszego nauczania?
4 miesiące temu / Even
 
Mi też się marzy ,aby kardynał Sarah został papieżem...nawet mimo mojej niechęci rasowej:}Może nie musi zostawać papieżem-aby ciągle nam przypominać o Chrystusie i prawdach wiary.
4 miesiące temu / kasiakasia
 
Módlmy się by kardynał Sarah został nowym Piotrem, Skałą i Opoką. Prawdziwym papieżem. Tylko w Bogu nadzieja.
4 miesiące temu / P
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.