DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Kardynał Sarah: nacisk na ideologię podczas Synodu Amazońskiego to „zniewaga Boga”

Kardynał Sarah: nacisk na ideologię podczas Synodu Amazońskiego to „zniewaga Boga”
François-Régis Salefran [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Nacisk niektórych mieszkańców Zachodu na wykorzystanie watykańskiego Synodu Amazońskiego do realizacji osobistych planów jest obrazą Boga i jego planu dla Kościoła – powiedział kardynał Robert Sarah.

 

„Ten synod ma konkretny i lokalny cel: ewangelizację Amazonii. Obawiam się, że niektórzy ludzie z Zachodu wykorzystują to zgromadzenie, aby realizować swoje plany” - powiedział kardynał Sarah włoskiej gazecie „Corriere Della Sera”.

 

W wywiadzie udzielonym 7 października prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wspomniał w szczególności o synodalnej dyskusji o wyświęcaniu żonatych mężczyzn, tworzeniu posługi kobiet i jurysdykcji świeckich.

 

„Punkty te dotykają struktury Kościoła powszechnego. Skorzystanie z wprowadzenia planów ideologicznych byłoby niegodną manipulacją, nieuczciwością, oszustwem, obrazą Boga, który prowadzi swój Kościół i powierza mu swój plan zbawienia” – stwierdził.

 

Kardynał Sarah, który uczestniczy w synodzie jako prefekt jednej z dykasterii zauważył, że słyszał, iż niektórzy ludzie chcą, aby to zgromadzenie synodalne było „laboratorium” dla Kościoła powszechnego, a inni myślą, że po spotkaniu wszystko się zmieni. „Jeśli to prawda, jest to nieuczciwe i mylące” – komentował.

 

Dodał, że był „zszokowany i oburzony tym, iż udręka duchowa biednych w Amazonii została wykorzystana jako pretekst do wspierania typowych projektów burżuazyjnego i światowego chrześcijaństwa. To obrzydliwe” – komentował.

 

Kardynał Sarah nazwał propozycję walki z niedoborami kapłanów w Amazonii poprzez wyświęcanie szanowanych żonatych mężczyzn, tak zwanych viri probati, „teologicznie absurdalne” oraz podkreślił, że implikuje to „funkcjonalne ustępstwo kapłaństwa”.

 

Propozycja ta, w przekonaniu hierachy, jest sprzeczna również z nauczaniem Soboru Watykańskiego II, ponieważ wydaje się, że rozdziela w ramach kapłaństwa udział w tożsamości Chrystusa jako kapłana, proroka i króla.

 

Dodał, że wyświęcanie mężczyzn „oznaczałoby w praktyce zakwestionowanie obowiązkowej natury celibatu jako takiego”.

 

Hierarcha ma nadzieję, że ostatecznie papież Franciszek nie zaakceptuje tych propozycji. Zaproponował, by duchowni zadali sobie pytanie dotyczące sensu powołania kapłańskiego. Zastanawiał się, dlaczego nie ma już ludzi, którzy byliby gotowi oddać swoje życie za Boga, za kapłaństwo i dziewictwo.

 

Kardynał Sarah odpierał też argumenty, jakoby zniesienie celibatu położyło kres pedofilii albo, że ze względu na niewielką liczbę powołań, uda się rozwiązać problem posługi w Kościele przez większe zaangażowanie świeckich, przyznając im szczególne uprawnienia. „Szczerze mówiąc, nie wydaje mi się, aby kościoły, w których nie ma dziś celibatu kapłańskiego, znacznie lepiej prosperowały niż Kościół katolicki” – puentował.

 

 

Źródło: ncregister.com

AS


DATA: 2019-10-10 14:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tam gdzie rządzi pieniądz i inne dobrodziejstwa ludzie nie chcą Chrystusa Króla. Mają swoje bóstwa i uwielbienia A może też stanowiska. Taki Kardynał dla nich to przeszkoda. Czy nie lepiej isc w pochodzie że wszystkimi którzy mają swoje poglądy. Iść po prostu na łatwiznę. Mam w głowie słowa księdza rekolekcjonista....nikt nie powiedział, że będzie łatwo...Ale kto wytrwa do końca...Ten otrzyma nagrodę i życie wieczne. Pierwszy raz usłyszałam dzisiaj o tym kardynał. Weszłam na gogle i to zobaczyłam. Zobaczyłam kardynała o innym kolorze skóry i właśnie wtedy uświadomiłam sobie co mowila moja babcia, które mnie wprowadzała razem z mamą w świat Religi...na stolicy Piotrowej zasadzie Papież, który będzie miał czarny kolor skóry...kto wie? Podziwiam Tego kardynała za to , że nie boi powiedzieć się prawdy chociaż nie ma łatwo. Ludzie wolę słyszeć to co chcą usłyszeć, chcą iść na łatwiznę Ale przecież przykazań nie można zmienić...One są od 2000lat niezmienne. To my się
10 miesięcy temu / Gabriela
 
Jak ZNIEWAGA BOGA to dlaczego skutecznie i PROCEDURALNIE /- zgodnie z kodeksem Prawa Kanonicznego NIE PODEJMIE DZIAŁAŃ przeciwstawiających się TEJ ZNIEWADZE ? Dlaczego NIE WESPRZEZ APELU Prof. de Matei ? Zniewaga Boga nie jest tym samym co zniewaga człowieka i nie można jej usprawiedliwiać FAŁSZYWĄ POKORĄ wobec znieważającego nawet jeśli jest nim sam Biskup Rzymu.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Synod A'masoński
ponad 1 rok temu / baranek
 
@Janek. Pyszałkowaty dyletant za często zabiera głos. Czy admin nie uważa, że jego limit głupoty się skończył?
ponad 1 rok temu / panda
 
Wspaniały hierarcha. Mam nadzieję, że będzie kolejnym papieżem.
ponad 1 rok temu / ola
 
Wspaniały kapłan lew naszego Kościoła życzę mu długiego życia, niech mu nasz Pan Bóg najwyższy błogosławi. Właśnie czytam jego książkę o ciszy, bardzo mądry człowiek, dużo się dowiaduję. Bóg zapłać.
ponad 1 rok temu / Stułbia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.