DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Kardynał Sarah: czas na pojednanie między zwolennikami obydwu rytów Mszy

Kardynał Sarah: czas na pojednanie między zwolennikami obydwu rytów Mszy
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Estera Kulawska

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego, kardynał Robert Sarah wezwał do zakończenia batalii między zwolennikami starej i nowej liturgii. Skrytykował między innymi modny w pewnych kręgach termin reforma reformy i wezwał do ujednolicenia kalendarzy liturgicznych. Zaproponował uczestnikom nowego rytu między innymi powrót do tradycyjnej formy przyjmowania Komunii i modlitwy kapłana u stóp ołtarza. W lipcowym tekście we francuskim periodyku zwrócił też uwagę zwolenników starego rytu na potrzebę aktywnego uczestnictwa w liturgii. 

 

Zdaniem kardynałą Saraha istnieje potrzeba pojednania między zwolennikami obydwu rytów. Służyć temu powinno utworzenie jednego kalendarza liturgicznego ze wspomnieniami liturgicznymi. Jak zauważył hierarcha w swoim artykule we francuskim piśmie „Le Nef", pracował nad tym już specjalny komitet za pontyfikatu Benedykta XVI. Kardynał wezwał także do zaniechania używania określenia „reforma reformy". Termin ten utrwala bowiem „klanowe” podziały w Kościele. 

 

Książę Kościoła podkreślił również, że nie wolno postrzegać starego i nowego rytu jako wynikających z odrębnych teologii. „Priorytetowe zadanie polega na tym, byśmy z pomocą Ducha Świętego mogli zbadać przez modlitwę i studium, w jaki sposób powrócić do wspólnego zreformowanego rytu w celu pojednania wewnątrz Kościoła", pisze kardynał Sarah. „Nadal bowiem panuje przemoc, pogarda i bolesna opozycja niszcząca Kościół i oddalająca nas od jedności za którą Jezus się modlił i umarł na krzyżu", dodał.

 

Kardynał skierował swoje uwagi do zarówno do osób uczestniczących w obydwu formach rytu rzymskiego. Do uczestników formy nadzwyczajnej (tradycyjnej) napisał, że liturgia nie stanowi obiektu muzealnego, lecz powinna przynosić owoce dzisiejszym chrześcijanom. Wezwał także do aktywnego uczestnictwa we Mszy i rozumienia przez wiernych czytań z Pisma Świętego.

 

Z drugiej strony wyraził życzenie, by ksiądz odprawiający nową Mszę nie odgrywał tak centralnej roli w celebracji. Zaproponował także ulokowanie dużego krzyża w centralnym miejscu ołtarza. Chodzi o uczynienie go głównym punktem świętych obrzędów. 

 

Hierarcha zalecił także przyjmowanie Komunii na klęczkach i na język oraz powrót do odmawiania przez kapłanów modlitwy u stóp ołtarza. Wyraził także życzenie, by księża trzymali złączone palce, po dokonaniu za ich pomocą Konsekracji. Hierarcha wezwał do wzajemnego ubogacenia się obydwu rytów.

 

Artykuł ukazał się wyłącznie w lipcu w wersji papierowej francuskiego czasopisma „Le Nef", jednak omówił go portal „The Tablet”. Warto pamiętać, że również w lipcu katolicy obchodzą dziesięciolecie motu proprio „Summorum Pontificum” ogłoszonego 7 VII 2007 roku przez Benedykta XVI.

 

Jego autor podkreślił, że „Mszał Rzymski ogłoszony przez Pawła VI jest zwyczajnym wyrazem zasady modlitwy (Lex orandi) Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego. Jednakże, Mszał Rzymski ogłoszony przez św. Piusa V i wydany po raz kolejny przez bł. Jana XXIII powinien być uznawany za nadzwyczajny wyraz tej samej zasady modlitwy (Lex orandi) i musi być odpowiednio uznany ze względu na czcigodny i starożytny zwyczaj. Te dwa wyrazy zasady modlitwy (Lex orandi) Kościoła nie mogą w żaden sposób prowadzić do podziału w zasadach wiary (Lex credendi). Są to bowiem dwie formy tego samego Rytu Rzymskiego”.

 

Pozostaje modlić się, by pragnienia Benedykta XVI i kardynała Saraha odnośnie opartej na trwałych fundamentach pojednania w Kościele zostały zrealizowane. Dziś bowiem motu proprio często pozostaje ignorowane, a wielu wiernych nie posiada realnie dostępu do Mszy w nadzwyczajnym rycie. Oskarża się ich o negowanie autorytetu kościelnej hierarchii i buntowniczość. Tymczasem to właśnie nieuzasadnione odmawianie dostępu do Mszy tradycyjnej stanowi przejaw nieposłuszeństwa.


Źródła: thetablet.co.uk / sanctus.pl

mjend 

DATA: 2017-07-25 10:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@incuss+inni 1/3 Zdołał Pan incuss przedstawić siebie samego jako zaprawionego w boju znawcę "tricków" szatańskich i wytrawnego reformatora, który ma już gotowy przepis na propagowaną przez kard. Sarah hybrydyzację rytów, czyli stworzenie nowego, na bazie sztucznej fuzji rytu rzymskiego z tzw. NOM (lub wg prywatnej propozycji Benedykta XVI zwanego "formą zwyczajną"). Podał Pan nawet ilościowe proporcje hybrydy. Być może we własnym specyficznym postrzeganiu Kościoła uważa Pan te pomysły za poprawne. Nie mam wątpliwości co do szczerości Pana intencji. Lecz analizując treść Pańskich komentarzy trudno wpaść w zachwyt. Zaczął Pan od ustawienia rozmowy niesprawiedliwym osądem względem Pańskich potencjalnych adwersarzy, stwarzając sobie niejako szansę, by się odpowiednio zaprezentować jako rozjemca i "znawca". A propos, chwalenie się znajomością "tricków szatańskich" jest już samo w sobie swoistą antynomią. Proszę samemu ocenić te przechwałki, wszak we własnych słowach to Pan jest eksperte
ponad 2 lata temu / Murem
 
@ale co z tym łączeniem palców? Szacunek dla Eucharystii oraz przeciwdziałanie profanacji Najświętszego Sakramentu, ponieważ w każdej, najmniejszej nawet drobinie eucharystycznej jest cały Jezus, jego Ciało i Krew, Dusza i Bóstwo. Palce, w których trzymana była hostia (a później Ciało Chrystusa) podczas konsekracji winny być ponadto puryfikowane aby w ten sposób "rozpuścić" te drobiny. To również jest powód używania pateny (tak aby żadna drobina nie upadła) oraz absolutne niegodne i niedopuszczalne jest podawania Komunii "na rękę". Ponadto, kapłan nie może podawać dłoni podczas znaku pokoju. Kapłan wykonuje gest w kierunku wiernych I TO JEST WSZYSTKO. Potem jest tylko "PRZEKAŻCIE (a nie przekażmy) sobie znak pokoju".
ponad 2 lata temu / incuss
 
Panowie sobie tu dyskutują o głebinach treści liturgiczno-teologiczych i (nie)koniecznych zmianach w MW a ja się cały czas zastanawiam dlaczefo JE Kardynał wymienia złączenie palców jako warunek pojednania.
ponad 2 lata temu / ale co z tym łączeniem palców?
 
Kard. Sarah - ostatni do spacyfikowania przez "biskupa Rzymu"
ponad 2 lata temu / lukas
 
Co do kazań w NOM. Nawet bardziej się domagają kazania niż w KRR! NOMowy lekcjonarz ma ten plus, że daje szerokie czytania z prawie całego Pisma Świętego. Ale ten plus służy tylko tym, którzy chodzą codziennie i śledzą po kolei ciąg czytań (czyli np kapłan). Jeśli ktoś przychodzi raz - dwa w tygodniu dostaje coś wyrwanego z kontekstu - nie za bardzo wie co przed, co po. Podobnie, jeśli ciąg czytań powszednich przerywa święto. Nie znam parafii, w której łączy się czytania opuszczone i bieżące, co dopuszcza lekcjonarz (no bo za długo...). Obrazowo mógłbym rzec, że lekcje w KRR to jak legioniści rzymscy - same sobie wystarczą i mogą świetnie działać samodzielnie, bo są same dla siebie całością. Lekcjonarz w NOM to jak grecka falanga - w szyku świetnie, ale jak szyk się rozbije, to nie ma co zbierać...
ponad 2 lata temu / x. Tomko
 
Zgoda, że liturgia święta to nie teatrzyk, gdzie sobie można ćwiczyć. Ale zmiany były. Ot, św. x. Bosko. Teraz w KRR jest jego wspomnienie, a w jego czasach naturalnie nie było ;). Skoro więc można dodać do mszału mszę/wspomnienie o świętym z XIX wieku, to dlaczego nie można dodać świętego z II połowy XX wieku? Nowe święta też się pojawiają, jak np. Chrystusa Króla. Więc co stoi na przeszkodzie, żeby i dziś dodać święto lub zmienić rangę obchodu - np z III na II klasę? Przecież Pan Jezus św. Faustynie mówił o niedzieli po Wielkanocy jako święcie Miłosierdzia w kontekście KRR. Teraz jest tak, że Niedziela Miłosierdzia jest w NOM, a w KRR formalnie nie. Czy nie można dopisać w mszale 1962 tak, jak w NOMIe np Niedziela Biała, czyli Miłosierdzia Bożego? Czy dusza święta nie majstruje przy liturgii? Pewnie nie. Ale reformy liturgiczne w XX wieku firmowali święci (św. Pius X - zmiany w brewiarzu, św. Jan XXIII - reforma mszału, bł. Paweł VI - mowy mszał i brewiarz).
ponad 2 lata temu / x. Tomko
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.