DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Kardynał Sarah: Jan Paweł II „zmuszał swoje schorowane ciało do klękania” przed Eucharystią

Kardynał Sarah: Jan Paweł II „zmuszał swoje schorowane ciało do klękania” przed Eucharystią
Fot. Francois-Regis Salefran, Wikimedia Commons/licencja CC

„Katolicy powinni podążać za przykładem papieża Jana Pawła II klękającego przed Najświętszym Sakramentem do ostatnich swoich dni” podkreślił kardynał Robert Sarah podczas konferencji Sacra Liturgica w Mediolanie.

 

Hierarcha sprawujący funkcję prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważył, że również św. Teresa z Kalkuty miała ogromny szacunek dla Eucharystii. Święta powiedziała kiedyś, że nic bardziej jej nie smuci, jak Komunia „na rękę”.

 

Kardynał Sarah podczas tegorocznej konferencji poświęconej „piękności, stosowności i wartości duszpasterskiej” przyjmowania Komunii Świętej „na język” i klęcząc przypomniał, że Kościół katolicki uczy, iż Eucharystia jest „prawdziwym ciałem, krwią, duszą i bóstwem Jezusa Chrystusa”.

 

- Jeśli bowiem, jak mówi św. Paweł „aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych” (Flp 2-10), jak bardzo powinniśmy uginać nasze kolana, gdy podchodzimy i przyjmujemy samego Pana w najbardziej wzniosłym i intymnym akcie Komunii Świętej!  – mówił.

 

Hierarcha przywołując szacunek, jaki żywił polski papież dla Eucharystii zauważył: - Całe życie Karola Wojtyły odznaczało się głębokim szacunkiem dla Najświętszej Eucharystii. Wiele można by mówić i wiele na ten temat już napisano. Dzisiaj jednak proszę was przypomnijcie sobie, jak pod koniec swojego pełnego służby życia ten człowiek uwięziony w ciele tak umartwionym chorobą, nigdy nie siedział w obecności Najświętszego Sakramentu. Zmuszał swoje schorowane ciało do klęknięcia. Potrzebował pomocy innych, aby uklęknąć i potem wstać. Jakże to wymowne świadectwo głębokiej czci oddawanej Najświętszemu Sakramentowi aż do ostatnich dni – mówił duchowny.

 

Następnie cytował św. Teresę z Kalkuty, „niezwykłą zakonnicę, której wiara, świętość i całkowity dar z życia dla Boga i dla ubogich są powszechnie znane”.

 

Święta Teresa „miała absolutny szacunek i cześć dla Boskiego Ciała Jezusa Chrystusa”, powiedział hierarcha. Zauważył, że „codziennie dotykała” ciała Chrystusa w wyniszczonej ludzkiej „powłoce najuboższych”, ale „pełna szacunku i czci powstrzymała się od dotykania przemożnego Ciała Chrystusa”.

 

- Rozmyślała w milczeniu, klękała, oddając cześć Jezusowi w Eucharystii. Przyjmowała Go podobnie jak małe dziecko, które zostało pokrzepione przez Boga. Zawsze była zasmucona i ubolewała, gdy chrześcijanie przyjmowali Komunię Świętą na rękę – dodał.

 

Kardynał przytoczył słowa Matki Teresy: „Gdziekolwiek idę na cały świat, najbardziej czyni mnie smutną, gdy widzę, że ludzi otrzymują Komunię na rękę”.

 

Przyjmowanie Komunii „na rękę” zostało dozwolone jako wyjątek od normy Komunii przyjmowanej w postawie klęczącej i „na język”. Odstępstwa od normy rozpoczęły się w latach sześćdziesiątych. Niektóre diecezje wdrażały ją bez zgody Watykanu. W roku 1969 Kongregacja Kultu Bożego wydała instrukcję zatytułowaną „Memoriale Domini”. Stwierdzono w niej, że „w pewnych społecznościach i w pewnych miejscach ta praktyka [Komunii na rękę – przyp.] została wprowadzona bez uprzedniej zgody Stolicy Apostolskiej, a czasami bez podjęcia próby odpowiedniego przygotowania wiernych”.

 

Wg instrukcji Komunia św. powinna być przyjmowana w postawie klęczącej i „na język”.

 

„Satanizm wydaje się wzrastać na Zachodzie, ale wielu ludzi naiwnie sądzi, że tzw. czarne msze i tym podobne rzeczy, które naprawdę się zdarzają, są legendami, że mają miejsce tylko w filmach. Nie. Nie, to się dzieje naprawdę”- pisał kanonista ojciec Bryan Jerabek w odpowiedzi na „czarną mszę” zorganizowaną nie tak dawno temu na Harvardzie.

 

Kardynał Sarah polecił uczestnikom sympozjum, by przeczytali książkę Benedykta XVI pt. „Siła ciszy”. Skrytykował także „diaboliczne ataki” i „pogardę” wyrażoną wobec papieża Benedykta XVI. Mówił, że ci ludzie, którzy atakują emerytowanego papieża „niszczą Kościół i jego głęboką naturę”.

 

Kardynał ponownie wezwał kapłanów, aby odprawiali Mszę świętą ad orientem („skierowani ku wschodowi”) i pod żadnym pozorem nie zmieniali w niej nic wg własnego upodobania ani nie eksperymentowali.

 

Źródło: lifesitenews.com.

AS


DATA: 2017-06-09 08:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mi się bardzo nie podoba, jak kapłani w różnych kościołach podają komunię na stojąco, mało tego sami namawiają wiernych do tego. Od kiedy człowiek stając przed Bogiem żywym jest równy Niemu?
ponad 2 lata temu / Aga
 
Tekst skopiować i przesłać faksem do kurii i na plebanie w Polsce. Ale czy to coś pomoże?
ponad 2 lata temu / marco
 
Witamy przeszkolonych trolli. Najświętszy Sakrament domaga się wszelkich zabezpieczeń (w tym prawnych). Ludziom żyjącym Talmudem i jego ateistyczną wersją zawsze będzie przeszkadzał niezbywalny porządek nawet po soborowych zajęciach. Post-kahalne wychowanie z wszelkiego systemu prawnego pozostawia odchody korników.
ponad 2 lata temu / Leo
 
Żydzi w Talmudzie doszli do 613 przykazań, które obrażają Jahwe. My pobiliśmy (i nadal bijemy) ten wynik już kilkakrotnie.
ponad 2 lata temu / reut
 
Pasterz. Więcej Takich. Oby.
ponad 2 lata temu / Kazio
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.