DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Kardynał Sako: na Bliskim Wschodzie walczymy o przetrwanie

Kardynał Sako: na Bliskim Wschodzie walczymy o przetrwanie
Fot. Robert Gardzinski / Forum

Jak podkreśla patriarcha Kościoła chaldejskiego kardynał Louis Sako, głównym wyzwaniem chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest samo przetrwanie. Chrześcijanie chcą, by ich dzieci żyły w bezpiecznych i stabilnych warunkach. Dlatego często decydują się na porzucenie własnej ojczyzny. Zadaniem Kościoła, również powszechnego, jest przekonać ich do pozostania na miejscu, udzielić im odpowiedniego wsparcia.

 

Irakijczycy z wielkim przejęciem czekają na papieża. – Jego wizyta wśród nas byłaby konkretnym i silnym sygnałem jego bliskości z wszystkimi krajami Bliskiego Wschodu, a zwłaszcza z tymi, które są naznaczone wojnami i napięciami, jak choćby sąsiednia Syria czy Iran – mówi kardynał Louis Sako.


Odpowiadając na zarzuty stawiane na Zachodzie biskupom na Bliskim Wschodzie, że utrzymują dobre relacje z miejscowymi dyktaturami, kard. Sako odpowiada, że chrześcijanie chcą jedynie bezpieczeństwa i stabilizacji. Dyktatorzy, którzy zapewniają bezpieczeństwo są dla nich mniejszym złem. Obawiają się, że po ich obaleniu mogą przyjść jeszcze gorsi, albo że zapanuje anarchia, jak to się stało w Iraku. W Syrii przed wybuchem wojny – przypomina chaldejski patriarcha – chrześcijanie stanowili 20 procent mieszkańców, dziś zaledwie 6 procent. Są to ogromne straty. Zmiana dla samej tylko zmiany nie jest niczym dobrym. Trzeba najpierw wychować ludzi do demokracji, do wolności i to nie tylko sloganami. Przykładem tego jest to, co dzieje się aktualnie w Libanie, Libii, Jemenie czy Syrii.

Zdaniem hierarchy, w aktualnej sytuacji wszystkie Kościoły na Bliskim Wschodzie muszą ze sobą ściśle współpracować, wykorzystać swój potencjał w szkolnictwie, służbie zdrowia, placówkach opiekuńczych. Dziś każdy jest skupiony na zachowaniu własnej tożsamości. Iracki patriarcha przypomina, że odkąd na te tereny przyszedł islam, Kościoły wschodnie straciły wymiar misyjny. To z tego względu Kościół chaldejski poszedł na Wschód, do Indii i Chin, by tam głosić Ewangelię. Mówić o wierze chrześcijańskiej muzułmanom jest również naszą misją, trzeba to jednak robić odpowiednim językiem, to jest nasz obowiązek – dodał w wywiadzie dla agencji SIR kardynał Sako.

 

 

Źródło: vaticannews.va / KAI

RoM

 

 


DATA: 2020-02-24 21:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chrześcijanie walczą o życie w krajach islamskich i w Nigerii, tymczasem u nas trwają dni islamu, w Abu Dhabi podpisujemy dokument o braterstwie, buduje się Dom Abrahamowy w ZEA. Dlaczego ci chrześcijanie z Bliskiego Wschodu po prostu nie przejdą na islam, tylko złośliwie sypią piach w tryby machiny jednej światowej religii?
1 miesiąc temu / Obcy Astronom
 
Odpowiednie wsparcie to ja rozumiem broń automatyczną i skrzynie z amunicją. Wszystko inne to zachecanie innych aby byli męczennikami. Ale to należy zaczynać od siebie a nie innych zachęcać.
1 miesiąc temu / Jot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.