DZIŚ JEST:   17   SIERPNIA   2018 r.

Św. Jacka Odrowąża
Św. Klary od Krzyża
 
 
 
 

Kardynał Robert Sarah: Bóg jest w ciszy, nie w mediach społecznościowych i smartfonach

Kardynał Robert Sarah: Bóg jest w ciszy, nie w mediach społecznościowych i smartfonach
Źródło: StMikeCathTO

Kardynał Robert Sarah, w swym poniedziałkowym wykładzie w katedrze w Toronto podkreślił znaczenie ciszy w życiu chrześcijanina. Jednocześnie skrytykował hałaśliwe media, niewłaściwe korzystanie z technologii i uzależnienie od smartfonów. Podkreślił też rolę piękna i godności Liturgii.

 

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów skrytykował wszechobecną we współczesnym świecie dyktaturę hałasu. Podkreślił, że żyjemy otoczeni wrzawą i nieustannym poszukiwaniem nowinek. Coraz więcej osób ulega uzależnieniu od mediów społecznościowych, smartfonów i najnowszych informacji. Brakuje zaś czasu na spotkanie z Bogiem i z drugim człowiekiem.

 

Technologia, jak zauważył, daje dostęp do całego świata, otwiera wielkie możliwości. To odnosi się też do technologii. Daje nam ona dostęp do całego świata, otwiera wielkie możliwości. Cóż jednak z tego, gdy nieumiarkowane korzystanie z niej prowadzi do zamknięcia na innych. Współcześnie, jak zauważył hierarcha, niemal wszyscy nieustannie korzystają ze smartfonów. Czynią tak zarówno w poczekalni na lotnisku, jak i na spotkaniach rodzinnych. Szkodzi to ich życiu duchowemu, a jak mówi Chrystus „cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? (Mt 16,26).

 

Bez odpoczynku w ciszy nie odpoczniemy w ogóle – powiedział kardynał. Odcięcie się od wszelkich źródeł rozproszeń wymaga wysiłku, nawet pewnego cierpienia. Tymczasem odpoczynek, pokój przeżywany dzięki bliskości Boga są niezwykle ważne.

 

Jak zauważył, Pismo Święte przestrzega przed szukaniem Stwórcy w zgiełku. Wszak „gwałtowna wichura rozwalająca góry i druzgocąca skały [szła] przed Panem; ale Pan nie był w wichurze. A po wichurze – trzęsienie ziemi: Pan nie był w trzęsieniu ziemi. Po trzęsieniu ziemi powstał ogień: Pan nie był w ogniu” (1 Krl 19; 11-12).

 

Kardynał Robert Sarah wezwał, by „poznać samego siebie”. Zachęcił, by odwrócić się od świata rzeczy, od technicznych nowinek i odkryć siebie i swego Stwórcę. Podkreślił do powrotu do głębi własnego serca. – To tam znajdzie się coś trwałego, pięknego – podkreślił. – Hałas serca przemija, podobnie jak hałas świata. Jednak cisza jest wieczna – dodał.

 

W ciszy odkrywamy nasze powołanie od kochającego Boga. Odkrywamy samych siebie, swoją tożsamość i godność.

 

Kardynał Robert Sarah podkreślił też znaczenie liturgii i jej związek z ciszą. Jak zauważył, słowo liturgia pochodzi z greckiego wyrazu oznaczającego wspólną pracę. To uczestnictwo w pojedynczym, doskonałym akcie posłuszeństwa Ojcu Niebieskiemu. Zwrócił uwagę, że liturgia musi być Boska i piękna. Wtedy bowiem najlepiej ukształtuje nasze dusze.

 

Duchowny skrytykował współczesne odchodzenie od dyscypliny liturgicznej. – Czasami wydaje się, że liturgia jest hałaśliwa, pełna rozproszeń – powiedział. – Powinna zaś być piękna i Boska. Jest bowiem naszym najświętszym, najbardziej sakralnym i najpiękniejszym aktem – dodał.

 

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreślił, że naszym powołaniem jest uczestnictwo w wiecznej liturgii w Niebie. W Niebieskiej liturgii cieszymy się wspólnotą z Bogiem i ludźmi – zarówno teraz, jak i w wieczności.

 

Podkreślił, że musimy nauczyć się żyć w sposób wolny, z godnością i w przyjaźni z Bogiem. Wymaga to oderwania się od rozproszeń świata i pielęgnowania ciszy oraz przyjaźni z bliźnimi.

 

Wykład odbył się w bazylice katedralnej świętego Michała Archanioła w Toronto. Został tam przeniesiony ze stosunkowo niewielkiego kampusu Uniwersytetu w Toronto. Zainteresowanie przekroczyło bowiem plany organizatorów.

 

Kardynał Sarah to autor książek takich jak „Bóg albo nic” oraz „Moc Milczenia. Przeciw dyktaturze hałasu”. Wstęp do tej drugiej napisał Benedykt XVI.

 

Źródła: stmichaelscathedral.com / lifesitenews.com

mjend

 

 

 

Zobacz także:

 

"Moc milczenia"

 

Moc milczenia


DATA: 2018-03-20 11:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

no sam aspekt odlaczeniasie od technikiprzesadnej ok bo wszystko jest dla ludzi a nie ludzie dla techniki i nowoczesnosc nie oznacza ze nie ma boga bo to juz wtedy nie nowoczesnosc tylko antykatolickie dyrdymaly niby uczonych neo marksistow lub konsumpcjonalostow nwo chcacych swiata jednego bez wiary lub z jedna nowa wiara nie duchowa tylko ustrojowa jak islam lub satanizm aby przez kase rzadzic ludzmi jak niwolnikami bez duchowosci a nie z etyka
5 miesięcy temu / nea
 
Papież wzywa młodzież do >robienia hałasu< w Kościele a Kard. Sarah do ciszy. Trudno jednak zgodzić się z tym, że milczenie w czasie niszczenia K.K. przez reformy papieża Franciszka jest właściwym sposobem zachowania osoby wierzącej. Kard. Sarah zajął się bezpiecznym tematem >hałasu< podobnie jak papież >ekologią
5 miesięcy temu / iskierka/ bez wazeliny
 
Kardynał Sarach jest głosem wołającym na pustyni.Tylko czekoć jak zażądają Jego głowy /złożenia urzędu /.
5 miesięcy temu / Kazimierz
 
Kardynał powiedział , że Liturgia > powinna być piękna i Boska.< pozostawiając w domyśle jaka ma być. A wystarczyłoby potwierdzić ważność STAREGO RYTU , którego ważność do końca czasów chroni ANATEMA.
5 miesięcy temu / iskierka
 
Czarnoskóry Biskup, na miliard razy więcej rozumu niż upadli biali "Biskupowie" z zachodu! Panu Bogu dzięki za Jego Eminencję Roberta Saraha.
5 miesięcy temu / Zephyr
 
Cisza i oddalenie się od chaosu tego świata ma znaczenie nawet dla tych, którzy na co dzień nie żyją z Bogiem, np. czas spędzany w klasztorach. Kardynał Sarah to nadzieja dzisiejszego Kościoła.
5 miesięcy temu / Eulalia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.