DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 71  >   CREDO

Kardynał Raymond Leo Burke: Narodziny naszego Pana Jezusa Chrystusa

Kardynał Raymond Leo Burke: Narodziny naszego Pana Jezusa Chrystusa

W tajemnicy Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa kontemplujemy w szczególny sposób sakrament kapłaństwa, poprzez który Pan nasz – narodzony z Dziewicy Maryi w Betlejem, aby cierpieć i umrzeć na krzyżu dla zbawienia świata – prowadzi i pielęgnuje trzodę swego wiecznego Ojca, wszędzie i przez wieki wieków.

 

Święto Narodzenia Pańskiego jest tak wielkie, że liturgia przewiduje dlań trzy Msze Święte – każdą z własnymi tekstami: o północy, o świcie i w ciągu dnia. Podczas trzeciej Mszy Świętej kontemplujemy tajemnicę narodzin naszego Pana z punktu widzenia Jego wiecznego poczęcia jako jedynego Syna Boga Ojca. Nasze Dzieciątko-Zbawiciel jest w wieczności Synem Boga Ojca, a także Synem Maryi poprzez Ducha Świętego.

 

Pięknie pisze o tym w pierwszym tomie swego Roku liturgicznego Dom Prosper Guéranger: Tajemnicą, którą Kościół czci w tej trzeciej Mszy, jest wieczne narodzenie Syna Bożego z Jego Ojca. O północy świętowano Boga-Człowieka, który narodził się z łona Dziewicy w stajni; o świcie Boskie Dzieciątko, które narodziło się w sercach pasterzy; a tym, co pozostaje teraz do kontemplacji, są narodziny o wiele wspanialsze niż dwoje pozostałych: narodziny, których światło oślepia oczy aniołów i które samo w sobie jest wiecznym świadkiem wzniosłej płodności naszego Boga. Syn Maryi jest także Synem Bożym; naszym obowiązkiem dzisiaj jest głoszenie chwały tego niezwykłego Narodzenia.

Adorując Chrystusa-Dzieciątko, zaprawdę wielbimy Syna Bożego i jesteśmy pełni zadziwienia, że On, ze względu na swą niewspółmierną i nieustającą miłość do nas, narodził się, aby nas zbawić od naszych grzechów i uzyskać dla nas dziedzictwo dzieci Bożych.

 

W zgodzie z Chrystusem

Nasza radość z narodzin Pana znajduje swe najgłębsze źródło w Jego Boskim Synostwie, we wzniosłej płodności naszego Boga, wyrażającej się w pasterskiej miłości Syna Bożego – Syna Maryi, którego miłość do ludzi jest bezgraniczna i nieskończona.

 

Poprzez święcenia kapłańskie – dzięki niezwykłej łasce – kapłan upodabnia się do Chrystusa, aby sprawować swoją pasterską miłość: w szafowaniu sakramentami, w nauczaniu wiary i w stosowaniu dyscypliny Kościoła.

 

Warto wsłuchać się w czytany podczas Mszy Bożonarodzeniowej w ciągu dnia prolog Ewangelii według świętego Jana – hymn inspirowany tajemnicą Odkupieńczego Wcielenia. Natchniony tekst zachęca nas do poznania prawdy, że Bóg Ojciec posłał swego Jednorodzonego Syna na świat i dlatego musimy przede wszystkim uznać Jego Boskie Synostwo.

 

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła (J 1, 1–5). Światłem, które oświeca nasze codzienne życie, jest w rzeczywistości Boskie Życie Bożego Syna poprzez obecność Ducha Świętego w Kościele i w naszych duszach jako żyjących członków Kościoła.

 

Święty Jan Paweł II, rozważając wezwanie do Serca Jezusa jako sprawiedliwości i miłości skarbnicy, zauważył, iż modlitwa „Anioł Pański” przypomina nam za każdym razem ten szczególny moment, w którym pod sercem Dziewicy z Nazaretu zaczęło bić serce Słowa, czyli Syna Bożego. W Jej łonie stał się Człowiekiem pod wpływem Ducha Świętego. W łonie Maryi został poczęty Człowiek i zostało poczęte Serce.

 

Nigdy nie traćmy nadziei

Syn Boży – Wcielone Słowo zasiada w chwale po prawicy Ojca. Zgodnie ze swą obietnicą, nigdy nie przestanie On wlewać do naszych serc siedmiorakich darów Ducha Świętego, a w dniu ostatecznym przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Dlatego bez względu na to, jakie cierpienie mogą wnieść do naszego życia współczesne czasy, nigdy, przenigdy nie traćmy wiary.

 

Zaprawdę, wskutek ciężarów grzechu w naszym życiu, w Kościele i na świecie, cierpimy wielkie męki, ale przede wszystkim wielbimy tajemnicę wiary, celebrowaną w Boże Narodzenie z największą radością i pokojem. Pełni zadumy nad wielką tajemnicą Narodzenia naszego Pana, jesteśmy świadkami wspaniałej i cudownej możliwości radowania się Ofiarą Eucharystyczną, dzięki której nasze serca są oczyszczane i nasycane przez Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo naszego Pana.

 

Chrystus zasiadający w chwale po prawicy Ojca schodzi na ołtarze naszych kaplic i kościołów, aby sakramentalnie dokonać swej Ofiary na Kalwarii. Głównym powodem powołania kapłańskiego jest Ofiara Mszy Świętej. Uczestnicząc we Mszy Świętej w okresie Bożonarodzeniowym dziękujmy Bogu za wielką tajemnicę Wiary, a zwłaszcza za sakramenty Najświętszej Eucharystii i Świętego Kapłaństwa.

 

Módlmy się do naszego Dzieciątka-Zbawiciela – Eucharystycznego Pana i Arcykapłana słowami Dom Prospera Guérangera: Stałeś się Ciałem, czyli wiecznym Słowem, abyśmy sami doznali boskości. Wspieraj naszą słabą naturę, która nie czuje się godna tak wspaniałego losu. Narodziłeś się z Boga Ojca, narodziłeś się z Maryi i rodzisz się w naszych sercach; trzykrotnie chwała Ci, Panie, za te potrójne Narodziny, Synu Boży tak miłosierny w Twej Boskości, tak Boski w Twym zniżeniu się do nas!

 

Kardynał Raymond Leo Burke – były prefekt Trybunału Sygnatury Apostolskiej, patron Suwerennego Zakonu Maltańskiego.

 

Artykuł został opublikowany w 71. numerze magazynu Polonia Christiana

 

 

 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

1793 – powstańcy wandejscy (Wielka Armia Katolicka i Królewska) w bitwie pod Entrames pokonali wojska Republiki Francuskiej. Armia katolicka dowodzona przez młodego markiza Henryka de Rochejacquelin, ruszyła w kierunku Paryża. W pobliżu Majenny doszło do zwycięskiej bitwy z podwładnymi gen. Franciszka Józefa Westermanna.

 
 

Furia mentalnych faszystów spod znaku czerwonego  pioruna w kształcie hitlerowskiej „runy sieg” skierowała się przeciw Kościołowi. Od niedzieli ze wszystkich stron kraju spływają informacje o napadanych, profanowanych lub dewastowanych świątyniach. Także od niedzieli rozpoczęła się spontaniczna akcja pilnowania świątyń. Czas rozszerzyć działania obronne na wszystkie parafie!

 

Liturgie bożonarodzeniowe papieża Franciszka w Watykanie będą w tym roku sprawowane bez udziału wiernych – podaje agencja CNA. Oficjalnie przyczyną jest kryzys związany z pandemią koronawirusa.

 

Grupa młodych osób, głównie ze środowisk narodowych oraz warszawscy kibice obronili kościół na stołecznym Placu Trzech Krzyży przed agresją lewicowej tłuszczy. Policja, która podczas niedawnej demonstracji „covidosceptyków” wykazała się energiczną interwencją i zdecydowaniem, wobec napastliwego tłumu prezentowała ogromną powściągliwość.

 

Dlaczego Kuria Metropolitalna w Katowicach nie chce Młodzieży Wszechpolskiej przed katedrą? Lewicowi manifestanci domagający się swobodnej aborcji chcą wedrzeć się do świątyni - wydawałoby się, że można im tylko podziękować! Tymczasem...


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.