DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 71  >   CREDO

Kardynał Raymond Leo Burke: Narodziny naszego Pana Jezusa Chrystusa

Kardynał Raymond Leo Burke: Narodziny naszego Pana Jezusa Chrystusa

W tajemnicy Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa kontemplujemy w szczególny sposób sakrament kapłaństwa, poprzez który Pan nasz – narodzony z Dziewicy Maryi w Betlejem, aby cierpieć i umrzeć na krzyżu dla zbawienia świata – prowadzi i pielęgnuje trzodę swego wiecznego Ojca, wszędzie i przez wieki wieków.

 

Święto Narodzenia Pańskiego jest tak wielkie, że liturgia przewiduje dlań trzy Msze Święte – każdą z własnymi tekstami: o północy, o świcie i w ciągu dnia. Podczas trzeciej Mszy Świętej kontemplujemy tajemnicę narodzin naszego Pana z punktu widzenia Jego wiecznego poczęcia jako jedynego Syna Boga Ojca. Nasze Dzieciątko-Zbawiciel jest w wieczności Synem Boga Ojca, a także Synem Maryi poprzez Ducha Świętego.

 

Pięknie pisze o tym w pierwszym tomie swego Roku liturgicznego Dom Prosper Guéranger: Tajemnicą, którą Kościół czci w tej trzeciej Mszy, jest wieczne narodzenie Syna Bożego z Jego Ojca. O północy świętowano Boga-Człowieka, który narodził się z łona Dziewicy w stajni; o świcie Boskie Dzieciątko, które narodziło się w sercach pasterzy; a tym, co pozostaje teraz do kontemplacji, są narodziny o wiele wspanialsze niż dwoje pozostałych: narodziny, których światło oślepia oczy aniołów i które samo w sobie jest wiecznym świadkiem wzniosłej płodności naszego Boga. Syn Maryi jest także Synem Bożym; naszym obowiązkiem dzisiaj jest głoszenie chwały tego niezwykłego Narodzenia.

Adorując Chrystusa-Dzieciątko, zaprawdę wielbimy Syna Bożego i jesteśmy pełni zadziwienia, że On, ze względu na swą niewspółmierną i nieustającą miłość do nas, narodził się, aby nas zbawić od naszych grzechów i uzyskać dla nas dziedzictwo dzieci Bożych.

 

W zgodzie z Chrystusem

Nasza radość z narodzin Pana znajduje swe najgłębsze źródło w Jego Boskim Synostwie, we wzniosłej płodności naszego Boga, wyrażającej się w pasterskiej miłości Syna Bożego – Syna Maryi, którego miłość do ludzi jest bezgraniczna i nieskończona.

 

Poprzez święcenia kapłańskie – dzięki niezwykłej łasce – kapłan upodabnia się do Chrystusa, aby sprawować swoją pasterską miłość: w szafowaniu sakramentami, w nauczaniu wiary i w stosowaniu dyscypliny Kościoła.

 

Warto wsłuchać się w czytany podczas Mszy Bożonarodzeniowej w ciągu dnia prolog Ewangelii według świętego Jana – hymn inspirowany tajemnicą Odkupieńczego Wcielenia. Natchniony tekst zachęca nas do poznania prawdy, że Bóg Ojciec posłał swego Jednorodzonego Syna na świat i dlatego musimy przede wszystkim uznać Jego Boskie Synostwo.

 

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła (J 1, 1–5). Światłem, które oświeca nasze codzienne życie, jest w rzeczywistości Boskie Życie Bożego Syna poprzez obecność Ducha Świętego w Kościele i w naszych duszach jako żyjących członków Kościoła.

 

Święty Jan Paweł II, rozważając wezwanie do Serca Jezusa jako sprawiedliwości i miłości skarbnicy, zauważył, iż modlitwa „Anioł Pański” przypomina nam za każdym razem ten szczególny moment, w którym pod sercem Dziewicy z Nazaretu zaczęło bić serce Słowa, czyli Syna Bożego. W Jej łonie stał się Człowiekiem pod wpływem Ducha Świętego. W łonie Maryi został poczęty Człowiek i zostało poczęte Serce.

 

Nigdy nie traćmy nadziei

Syn Boży – Wcielone Słowo zasiada w chwale po prawicy Ojca. Zgodnie ze swą obietnicą, nigdy nie przestanie On wlewać do naszych serc siedmiorakich darów Ducha Świętego, a w dniu ostatecznym przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Dlatego bez względu na to, jakie cierpienie mogą wnieść do naszego życia współczesne czasy, nigdy, przenigdy nie traćmy wiary.

 

Zaprawdę, wskutek ciężarów grzechu w naszym życiu, w Kościele i na świecie, cierpimy wielkie męki, ale przede wszystkim wielbimy tajemnicę wiary, celebrowaną w Boże Narodzenie z największą radością i pokojem. Pełni zadumy nad wielką tajemnicą Narodzenia naszego Pana, jesteśmy świadkami wspaniałej i cudownej możliwości radowania się Ofiarą Eucharystyczną, dzięki której nasze serca są oczyszczane i nasycane przez Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo naszego Pana.

 

Chrystus zasiadający w chwale po prawicy Ojca schodzi na ołtarze naszych kaplic i kościołów, aby sakramentalnie dokonać swej Ofiary na Kalwarii. Głównym powodem powołania kapłańskiego jest Ofiara Mszy Świętej. Uczestnicząc we Mszy Świętej w okresie Bożonarodzeniowym dziękujmy Bogu za wielką tajemnicę Wiary, a zwłaszcza za sakramenty Najświętszej Eucharystii i Świętego Kapłaństwa.

 

Módlmy się do naszego Dzieciątka-Zbawiciela – Eucharystycznego Pana i Arcykapłana słowami Dom Prospera Guérangera: Stałeś się Ciałem, czyli wiecznym Słowem, abyśmy sami doznali boskości. Wspieraj naszą słabą naturę, która nie czuje się godna tak wspaniałego losu. Narodziłeś się z Boga Ojca, narodziłeś się z Maryi i rodzisz się w naszych sercach; trzykrotnie chwała Ci, Panie, za te potrójne Narodziny, Synu Boży tak miłosierny w Twej Boskości, tak Boski w Twym zniżeniu się do nas!

 

Kardynał Raymond Leo Burke – były prefekt Trybunału Sygnatury Apostolskiej, patron Suwerennego Zakonu Maltańskiego.

 

Artykuł został opublikowany w 71. numerze magazynu Polonia Christiana

 

 

 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Spotkanie premiera Francji Jeana Castexa z przedstawicielami Konferencji Biskupów Francji (CEF), do jakiego doszło wczoraj wieczorem w Paryżu, kilka godzin po decyzji Rady Stanu, która zakwestionowała wprowadzony przez władze państwowe 30-osobowy limit wiernych w miejscach kultu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, było gestem fair play ze strony szefa rządu. Opinię taką wyraził przewodniczący episkopatu abp Eric de Moulins-Beaufort.

 
 

Wiele mówi się w Polsce o potrzebie budowy kultury posiadania i używania broni palnej. Fundacja Ad Arma zwraca w tej kwestii uwagę na fakt, że obecnie nie ma w naszym kraju kultury noszenia na co dzień jakiegokolwiek narzędzia służącego do obrony.

 

Jeszcze przed świątecznym weekendem w USA prezydent Donald Trump zdecydował się usunąć kilka osób z wpływowej organizacji ekspertów doradzającej Pentagonowi, Rady ds. Polityki Obronnej. Ponadto podjął działania, by ułatwić zwalnianie pracowników służby cywilnej i zastępowanie ich mianowanymi ekspertami politycznymi.

 

Instytut na rzecz kultury Prawnej Ordo Iuris otrzymał nagrodę „Strażnik Pamięci” wręczaną przez tygodnik „Do Rzeczy”. Podczas gali z laudacją dla Instytutu wystąpił marszałek Marek Jurek. - To jakość pracy Instytutu i kompetentnie bronione racje budzą taką złość i wściekłość – powiedział.

 

 

 

Władze Portugalii są krytyczne wobec lansowanego w UE mechanizmu „pieniądze za praworządność”, a głos sprzeciwu wyraził na zamkniętym spotkaniu przywódców wspólnoty tamtejszy premier, socjalista Antonio Costa – podają iberyjskie media.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.