DZIŚ JEST:   25   LISTOPADA   2020 r.

Św. Katarzyny, męczennicy
Bł. Marii Franciszki Siedliskiej
 
 
 
 

Kardynał Rainer Maria Woelki: Niemcy nie mają prawa wprowadzić święceń kobiet

Kardynał Rainer Maria Woelki: Niemcy nie mają prawa wprowadzić święceń kobiet
Kard. Rainer Maria Woelki. © Raimond Spekking/commons.wikimedia.org

Kościół katolicki w Niemczech nie może wprowadzić święceń kobiet – przekonuje arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki. Ta sprawa jest całkowicie zamknięta – zauważa.

 

W Kościele katolickim w Niemczech trwa debata o właściwej roli kobiet. Na rozpoczętej niedawno Drodze Synodalnej otwarcie mówi się o ewentualności dopuszczenia pań do sakramentu święceń – najpierw diakonatu, a później również prezbiteriatu. Jednak według kolońskiego kardynała Rainera Marii Woelkiego, Niemcy nie mogą dokonać takiego kroku.

 

Jest tutaj wyraźne, zamykające tę sprawę „nie” papieża Jana Pawła II, które papież Franciszek teraz ponownie potwierdził – powiedział kard. Woelki w rozmowie z bawarską „Süddeutsche Zeitung”.

 

W kontekście trwającej w Niemczech Drogi Synodalnej stwierdził, że Niemcy „nie mają możliwości powiedzieć: rozmawiamy o tym zasadniczo na nowo i będziemy nad tym głosować”.

 

Hierarcha stwierdził, że ma świadomość „bolesnego” zderzania się podstaw funkcjonowania współczesnego społeczeństwa oraz Kościoła katolickiego. Urząd apostolski, kapłaństwo, jest jednak zarezerwowany dla mężczyzn. Kobiety mogą podejmować w Kościele inne otwarte dla nich posługi. – Potrzebujemy więcej kobiet na stanowiskach kierowniczych, także jako przełożonych księży – ocenił.

 

Kardynał stanął następnie w obronie obowiązującego nauczania Kościoła na temat celibatu, antykoncepcji i homoseksualizmu. – Musimy podjąć próbę głębszego zrozumienia nauczania. Wiem, oczywiście, że dla wielu jest to trudne. Naszym zadaniem jest jednak przetłumaczyć to, co dzięki wierze rozpoznaliśmy jako prawdziwe i słuszne – wskazał.

 

Jak stwierdził purpurat, debata o wymienionych sprawach musi wrócić na swoje właściwe miejsce. – Jezus posłał na świat Apostołów, a nie „Apostołów moralności” – powiedział. W jego ocenie należy znacznie więcej rozmawiać o samym Bogu, niż „dyskutować o regułach obowiązujących w sypialni”.

 

Kardynał dodał też, że w jego ocenie Niemcy uznali, jakoby mogli sami podejmować decyzję w sprawach, które przynależą do kompetencji Stolicy Apostolskiej i muszą być regulowane na szczeblu Kościoła powszechnego.

 

 

Źródło: sueddeutsche.de

Pach

 

 


DATA: 2020-02-18 12:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co do stwierdzenia kard. Woelkiego, że "potrzebujemy więcej kobiet na stanowiskach kierowniczych,także jako przełożonych księży", nie wiem, czy to taka kurtuazja kardynała wobec kobiet i ogółu wiernych, popierających liberalne rozwiązania, czy też ma na myśli coś konkretnego. Ponieważ kard. Woelki nie aprobuje kapłaństwa kobiet, może mieć na myśli pewnego rodzaju demokratyzację, np. przekazanie w ręce świeckich spraw administracyjnych i biurowych, co nie jest, moim zdaniem, jakąś zbrodnią, problem w tym, że w tle mamy oczekiwania liberalnie nastawionych środowisk, że będą mieli "demokratyczny" wpływ na doktrynę Kościoła i ich przekonanie, jakoby o kierunku Kościoła należy decydować "demokratycznie". Jestem zwolennikiem zaangażowania świeckich. Problem jest inny: "progresizm" wiernych, niezrozumienie istoty wiary i Kościoła. Zresztą, co to za demokracja, jeśli Droga Synodalna postanowiła, że istotne jest zdanie większości kobiet, a nie po prostu większości.
9 miesięcy temu / Krzysztof
 
Interesujące byłoby wiedzieć, czy Grecja ma prawo ustanowić udzielanie święceń kapłańskich kobietom. Czy miarodajna byłaby w tej sprawie tylko któregoś greckiego kardynała, czy niekoniecznie jego?
9 miesięcy temu / K.J.Turzyński
 
W FAŁSZYWYM KOŚCIELE jeszcze przez jakiś czas będą trwały przepychanki: czy od razu święcić nawiedzone paniusie, czy może zrobić je "tylko" diakonisami, czy na razie dać im kierownicze stanowiska, żeby sobie porządziły kapłanami i innymi mężczyznami. Wiele katoliczek jest już w rządzeniu zaprawione, bo w domach rządzą potulnymi mężusiami, w szkołach rządzą nauczycielami, w urzędach petentami, w przychodniach pacjentami, w tzw. Radach Parafialnych pilnują proboszczów, w różnych Wspólnotach Dobrego Samopoczucia pouczają jako "liderki", a ostatnio nawet młode POLKI tańczą na stołach przed prezbiterium w Łodzi, nie mówiąc już o tańczących POLSKICH zakonnicach w habitach na Światowej Imprezie Młodzieżowej w Krakowie. Bo taniec to też sposób rządzenia mężczyznami - porównaj Mt 14,6-11 Chyba każdy mężczyzna zdaje sobie sprawę co potrafi w nim wyrządzić nawet sam widok tańczącej kobiety, jeśli nie powie: DOŚĆ!
9 miesięcy temu / Murem
 
@sir Coinen, pustki w kościołach im nie przeszkadzają, póki kasa się zgadza. A zgadza się, bo wierni - nawet jeśli nie są zbyt praktykujący - to będąc zarejestrowanymi jako katolicy, płacą podatek kościelny, który jest całkiem pokaźnym źródłem dochodu. Dlatego niemiecki episkopat tak się szarogęsi w całym Kościele powszechnym, bo jest relatywnie bogaty.
9 miesięcy temu / Wernyhora
 
W gruncie rzeczy dość liberalna opinia.
9 miesięcy temu / Ioannes
 
To w sumie ciekawe, że niemieccy biskupi są tak aktywni z jednej i z drugiej strony mając puściutkie kościoły. I które niby kobiety miałyby być wyświęcone? Te które są niepraktykujące? Zawracanie głowy.
9 miesięcy temu / sir Coinen
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.