DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Kardynał przestrzega przed pochopnymi zmianami kanonów

Kardynał przestrzega przed pochopnymi zmianami kanonów
By Jebulon (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons

Zanim zabierzemy się za reformę Kodeksu Prawa Kanonicznego, trzeba się najpierw natrudzić, by poznać prawo kanoniczne – tymi słowami przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych kard. Francesco Coccopalmerio studzi zapały do szybkiej reformy Kodeksu. W wywiadzie dla „L’Osservatore Romano” zwrócił uwagę, że na przykład do walki z pedofilią biskupi mają do dyspozycji wszelkie niezbędne środki prawne. Problemem jest nie brak narzędzi prawnych, ale ich nieznajomość i niestosowanie – podkreślił.

 

- W sposób szczególny biskupi mają problemy z procedurami karnymi. Kościół tymczasem musi karać. Jeśli pasterz nie reaguje na przestępstwo nałożeniem kary, to tym samym w pewien sposób przyzwala na zło albo przynajmniej sprawia takie wrażenie – stwierdził przewodniczący Rady. Nawiązał w ten sposób do potrzeby reagowania kijem i batem na zło w Kościele, o czym mówił już Benedykt XVI i co podjął też ostatnio Franciszek. Kardynał przypomniał, że sam Jezus jeszcze radykalniej mówił o reakcji na zło, wskazując na kamień młyński dla tych, którzy powodują skandale.

 

We wspomnianym wywiadzie kard. Coccopalmerio odniósł się również do postulowanego przyspieszenia procedur orzekania nieważności małżeństwa. Przyznał on, że wszelkie udoskonalenia są jak najbardziej wskazane, zastrzegł jednak, że musi zostać zachowany istotny cel całej procedury, czyli poznanie prawdy, czy dane małżeństwo zostało ważnie zawarte.

 

Watykański kardynał zapowiedział ponadto, że od września jego dykasteria będzie miała własną stronę internetową (www.delegumtextibus.va ), która będzie służyć pomocą w lepszym poznaniu i stosowaniu prawa kanonicznego. Papieska Rada ds. Tekstów Prawnych zamieści na nich całą swą dotychczasową dokumentację.

 

 

KAI

mat


DATA: 2014-07-25 10:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.