DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2020 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Kardynał Pell: nie można dłużej lekceważyć katolickiego nauczania o małżeństwie!

Kardynał Pell: nie można dłużej lekceważyć katolickiego nauczania o małżeństwie!
fot. REUTERS/Daniel Munoz/FORUM

Chrystus odmawiając potępienia jawnogrzesznicy nie powiedział jej, by grzeszyła dalej. Przeciwnie, pouczył ją, by nie grzeszyła już więcej. Osoby wzywające do zmiany kościelnej dyscypliny w zakresie przystępowania do Komunii Świętej natrafiają na niepokonalną przeszkodę: całą historię chrześcijaństwa – podkreśla kardynał George Pell, Prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej.

 

„Co ciekawe, trudne nauczanie Chrystusa Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela (Mt 19,6) pada niedługo po tym, jak Jezus z naciskiem mówi świętemu Piotrowi o potrzebie przebaczenia (zob. Mt 18, 21-35). Prawdą jest, że Jezus nie potępił cudzołożnej kobiety, której groziła śmierć przez ukamieniowanie, ale nie polecił jej też by czyniła tak dalej. Powiedział jej, by więcej nie grzeszyła (zob. J 8, 1-11)” – zauważa kardynał George Pell.

 

„Jedną z niepokonalnych barier dla zwolenników nowej dyscypliny doktrynalnej i duszpasterskiej w odniesieniu do przyjmowania Komunii Świętej jest licząca dwa tysiące lat historia chrześcijaństwa. Prawdą jest, że prawosławni posiadają długoletnią, inną tradycję, narzuconą im przez cesarzy bizantyjskich – jednakże nie była ona nigdy praktyką katolicką” – tłumaczy hierarcha.

 

Australijski kardynał zauważa, że w czasach poprzedzających Sobór Nicejski można było oceniać ówczesną dyscyplinę kościelną jako zbyt surową, argumentując przy tym, że osoby, które popełniły grzech morderstwa, cudzołóstwa bądź apostazji po odbyciu pokuty mogą być – o ile nie wracają one do tych grzechów – przyjmowane do wspólnoty chrześcijańskiej. „Zawsze przyznawano, że Bóg może człowiekowi wybaczyć, nawet jeśli możliwość dopuszczania przez Kościół grzeszników do wspólnoty była ograniczona” – czytamy na łamach „The Catholic Thing”.

 

Pewna surowość kościelnej dyscypliny była normą w czasach, w których Kościół – mimo prześladowań – przyciągał rzesze wiernych. „Nie można dłużej ignorować lekceważenia nauczania Soboru Trydenckiego, nauczania świętego Jana Pawła II i Benedykta XVI. Czy decyzje, które zapadły w związku z rozwodem Henryka VIII, były całkowicie zbędne?” – podkreśla kardynał.

 

 

Źródło: thecatholicthing.org

mat

 DATA: 2015-03-05 10:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bravo Pell. Wydaje się, że pomału rośnie nam armia dostojników sprawiedliwych i mających Boga w sercu. Zgnilizna, natomiast, sama od siebie ulegnie zniszczeniu ... Chrystus za drogo nas wykupił, by teraz zostawić nas na pastwę diabła.Trzeba tylko byśmy się wiele modlili i poprawiali nasze życie.
ponad 4 lata temu / Miś
 
Przepisy się zmieniają w życu . Ale nie wiara ona musi być niezmienna i szczera .
ponad 4 lata temu / ja
 
@ Dziadek Jacek Ilu katolikow jest wsrod kardynalow? - Niewielu. Przypomina sie, ze kiedy wyjasnialam pewnej kobiecie, iz niewiara w nauke Kosciola dyskwalifikuje ja jako katoliczke, odpowiedziala: Ja mam prawo byc katoliczka. Nie da sie ich z Kosciola wypedzic. Oni "maja prawo" odrzucac i potepiac nauke Jezusa Chrystusa i nazywac sie Jego nasladowcami.
ponad 4 lata temu / DM
 
Ciekawe kiedy zostanie odwołany...
ponad 4 lata temu / Antyadolf
 
dobry tekst kardynała, to mądry człowiek.... popieram..
ponad 4 lata temu / Stan
 
Mamy Dekalog? To się tego trzymajmy. Inaczej trzeba byłoby wykreślić VI przykazanie.Kardynałom liberalnym, miesza się w chyba w głowach. Modlitwa do Sw. Michała Archanioła powinna wrócić do wszystkich kościołów i do Maryi ,, ...Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów, Ty, która otrzymałaś od Boga posłannictwo i władzę, by zetrzeć głowę szatana, prosimy Cię pokornie rozkaż Hufcom Anielskim, aby ścigały Szatanów, stłumiły ich zuchwałość, a zwalczając ich wszędzie , strąciły dopiekła. Święci Aniołowie i Archaniołowie - brońcie nas i strzeżcie nas. Amen. .. Powinna być odmawiana po każdej Mszy św. we wszystkich parafiach. Biskupi i proboszczowie... pamiętajcie. Wzywajmy Archanołów na pomoc i Maryję.
ponad 4 lata temu / Lucyna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.