DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Kardynał Paul Cordes odpowiada kard. Reinhardowi Marxowi w sprawie celibatu

Kardynał Paul Cordes odpowiada kard. Reinhardowi Marxowi w sprawie celibatu
Fot. You Tube / Kirche In Not

Obowiązkowy celibat księży jest wspaniałym znakiem wskazującym na życie wieczne. Słów Jezusa Chrystusa o życiu bezżennym nie można po prostu zignorować – pisze kardynał Paul Josef Cordes.

 

Biskupi Kościoła katolickiego w Niemczech ogłosili wejście na „drogę synodalną”. Plan maksymalny to dopuszczenie kobiet do diakonatu, zniesienie obowiązku bezżenności kapłanów oraz odrzucenie katolickiej moralności seksualnej. Szczególnie intensywna dyskusja toczy się nad przyszłością celibatu; temat ten zostanie też, jak wiadomo, podjęty na tegorocznym Synodzie Amazońskim w Rzymie.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx zaprosił niedawno wszystkich zainteresowanych do „otwartej dyskusji” nad formą życia księży. Włączył się w nią teraz kard. Paul Josef Cordes, wieloletni przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum. Na łamach prominentnego konserwatywnego tygodnika katolickiego „Die Tagespost” wykazał przekonująco, dlaczego należy zachować w Kościele rzymskokatolickim dotychczasowe przepisy odnośnie celibatu.

 

„Czy można na mocy prawa obarczyć posługę kościelną charyzmatem? W naszych czasach to Ojcowie Soborowi Vaticanum II bezżenność ze względu na Królestwo Boże nazwali na różne sposoby odpowiadającą kapłaństwu; nawet jeżeli nie wymaga jej sama istota kapłaństwa. Sformułowanie to było wynikiem długiej, często zażartej dyskusji. Dziś [dyskusja] wydaje się być głośniejsza niż wówczas. Stąd należałoby tu uwydatnić dwa niewielkie argumenty na rzecz takiej odpowiedniości” – napisał kardynał.

 

Po pierwsze, wskazał, należy zapytać o charakter ewangelicznej rady Pana Jezusa o prowadzeniu życia w bezżenności. Czy mamy ją postrzegać wyłącznie jako swoiste powiedzenie, które po prostu przekazali nam autorzy Nowego Testamentu, żebyśmy z nim zrobili, co chcemy? Innymi słowy, czy wystarczy samo przesłanie – bez tego, kto mówi? A może – pyta kardynał – dla całości kościelnego przepowiadania ma olbrzymie znaczenie to, że Bóg jest nie tylko jego inicjatorem, ale także rzeczywistym gwarantem? „Czy Jezus teraz i dzisiaj jest dla nas, chrześcijan, Drogą?”, zapytał.

 

„Rezygnacja z małżeństwa ze względu na wolę Jezusa staje się absurdem, gdy tylko blaknie obraz [samego] Jezusa – nie tylko we wspólnotach, ale, co ma największe znaczenie, wśród księży” – pisze dalej. Purpurat przypomina, że Kościół musi pamiętać o tym, że ma inny niż wyłącznie światowy wymiar. Bo jeżeli kapłani będą postrzegać go głównie jako jakąś organizację działającą na rzecz dobra wspólnego, to rzeczywiście łatwo całe przepowiadanie uznać tylko za jakiś rodzaj utopii…

 

Kapłani, pisze hierarcha, nie mogą zadowalać się przysłowiowym „wróblem w garści”, muszą cały czas wskazywać na „gołębia na dachu”. Muszą głosić: „Po tym co teraz i dzisiaj przyjdzie jutro. Bóg obiecał nam zbawienie w Chrystusie dla owego jutra. I to ono może określić już to, co jest teraz. Tego dotyczy celibat” – wskazał Cordes. Bezżenność dowodzi, pouczył, że kapłan jest gotów czekać aż jego najgłębsze tęsknoty zostaną ukojone na tamtym świecie; to daje także wielką nadzieję bliźnim.

 

Według kardynała, nie można twierdzić, jakoby wspaniały charyzmat bezżenności tracił na wartości przez to, że ksiądz pełni kościelny urząd. „W Nowym Testamencie łatwo można rozpoznać apostołów Piotra i Jana jako prototypy urzędu i charyzmatu. W młodym Kościele tworzą najpierw nierozerwalną jedność. Chodzą wspólnie modlić się do świątyni (Dz 3,1), razem uzdrawiają chromego przy Pięknej Bramie (3, 3), obaj mówią z odwagą przed Wysoką Radą (4, 13), obaj zostają posłani do Samarii (8, 14)” – wskazuje hierarcha. I choć to Jan ma bardziej osobistą relację z Panem i jego właśnie Pan umiłował, to przecież od Piotra oczekuje, by kochał go bardziej od innych (J 21, 15). „Piotr powinien kochać Pana bardziej niż jego umiłowany uczeń Jan, by zadośćuczynić swojemu powołaniu na urzędzie” – pisze kardynał. „Oprócz urzędu musi ucieleśniać także miłość. Doprawdy: teologiczno-duchowy znak nieograniczonego prawa celibatu!” – dodaje autor.

 

Hierarcha zauważa następnie, że kard. Reinhard Marx sugeruje istnienie związku między celibatem a klerykalną pedofilią. Jest to tymczasem, jak podkreśla, czysta spekulacja, której prawdziwości nie dowiodły żadne jak dotąd badania.

 

Według Cordesa, jest zatem prawdopodobne, że Marx w skandalu nadużyć seksualnych po prostu szuka okazji do usunięcia celibatu. Tym to pewniejsze, ze na głównego doradcę i rozmówcę w sprawie celibatu wskazał prof. Thomasa Sternberga, prezesa Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików. Sternberg tymczasem to człowiek znany od dawna z zabiegów na rzecz „poluzowania” obowiązku bezżenności kapłanów.

 

Wygląda więc na to, pisze Cordes, że apel o „swobodną dyskusję” nad celibatem jest jedynie listkiem figowym, który zakrywa właściwy cel całej operacji. Problem w tym, podsumowuje, że taka strategia nie odpowiada bynajmniej nakazowi Pana Jezusa: „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi” (Mt 5, 37).

 

 

Pach

 

Źródło: Die-Tagespost.com

 

 

 


DATA: 2019-04-20 09:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do wszystkich argumentów na rzecz celibatu dodam zgoła nieelegancki: mniej kosztuje! Zalety celibatu zauważa nawet zwierzchnik kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego - abp. Światosław Szewczuk.
4 miesiące temu / Karol
 
Co tu dużo gadać? Protestantyzacja Niemiec nabiera nowego kształtu. Trwa! Luter "owocuje".
4 miesiące temu / katolicki ksią
 
nie przez 1000 lata ale celibat wchodził stopniowo od IV do VII wieku to jest znak całkowitego oddania się Bogu przeczytaj św. Pawła on to wyjaśnia bardzo dobitnie, a każdy kto chce się wycofać z raz danego daru szuka siebie a nie Boga takie czasy i właśnie celibat jest tu znakiem któremu sprzeciwiają się ludzie zapatrzeni w siebie o tym też mówił P. Jezus
4 miesiące temu / hm
 
Jego Eminencja Kardynał Cordes jest 84 letnim celibateriuszem. Jest zapewne wspaniałym duszpasterzem kościoła. Miałem zaszczyt poznać Go osobiście. Ale w sprawach zniesienia celibatu nie ma racji, bo celibat to nie charyzma ni sakrament. To dekret porządków i nic więcej. A małżeństwo jest sakramentem, które nie wyklucza kapłaństwa! Kardynał Marx chciałby przy okazji zniesienia obowiązku celibatu zmienić etykę seksualną kościoła katolickiego!!! Obie postacie tkwią w błędzie. Jeśli by zaś miało dojść do zgody na małżeństwa homo, to lepiej jest pozostać przy celibacie!!!
4 miesiące temu / okirex
 
Piotr był żonaty- miał teściową . W którym miejscu Ewangelii Chrystus namawia do bezżenności? Przez tysiąc lat Kościoła nie było celibatu.
4 miesiące temu / Parafianka
 
precyzyjnie wypunktował modernistów
4 miesiące temu / Jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.