DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2018 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Kardynał Parolin: Amoris Laetitia oznacza „zmianę paradygmatu” w Kościele

Kardynał Parolin: Amoris Laetitia oznacza „zmianę paradygmatu” w Kościele
Kardynał Pietro Parolin. Fot. REUTERS / Vasily Fedosenko / FORUM

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, uznawany za drugiego najwyższego urzędnika w Kościele po papieżu, powiedział, że adhortacja Amoris Laetitia wynika z „nowego paradygmatu, który Franciszek rozwija z mądrością, rozwagą i cierpliwością”.

 

Prawdopodobnie trudności, które pojawiły się i nadal istnieją w Kościele, poza pewnymi ich aspektami, wynikają właśnie z tej zmiany postaw, o którą prosi nas papież – stwierdził hierarcha.

 

Jest to zmiana paradygmatu, a sam dokument kładzie nacisk na to, o co nas prosi, to jest o nowego ducha, nowe podejście! Tak więc każda zmiana zawsze przynosi trudności, ale te trudności muszą być rozwiązywane i przezwyciężane z poświęceniem – tłumaczył.

 

Kardynał nie wyjaśnił dokładnie, co oznacza w tym przypadku sformułowanie „zmiana paradygmatu”, ale większość debat od czasu publikacji Amoris laetitia skupia się na możliwości dopuszczenia do Komunii świętej rozwodników żyjących w kolejnych związkach cywilnych.

 

Kardynał udzielił krótkiego wywiadu „Vatican News”, nowo powołanemu portalowi wyrażającemu oficjalny punkt widzenia Stolicy Apostolskiej.

 

Szef dyplomacji watykańskiej stwierdził również, że „osiągnięto znaczne postępy” w reformowaniu Kurii, ale prawdziwym celem jest raczej „przebudowa” niż biurokratyczna zmiana.

 

Nie chodzi tu o reformy strukturalne, ogłaszanie nowych przepisów, nowych norm, spotkań, personelu itd. Chodzi raczej o głębokiego ducha, który musi animować każdą reformę Kurii i jej podstawowy wymiar życia chrześcijańskiego, czyli nawrócenie – stwierdził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk

AS

 

 


DATA: 2018-01-15 14:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

BEŁKOT. Mający dać wrażenie głębi i "poszukiwania ducha Kurii". Nie wierzę w to, co czytam... Będą się tłumaczyć kiedyś przed Najwyższym.
6 miesięcy temu / TR
 
Nie chodzi o reforme Kurii, ale o jednoznacznośc wypowiedzi-""tak-tak, nie -nie a co ponadto od złego pochodzi", a poza tym co to znaczy -zmiana paradygmatu-wierni nie rozumieja tego sformułowania-znowu prostota i jasnośc wypowiedzi konieczna
6 miesięcy temu / lk
 
Niczego nie wyjaśnił. Zmiana jakiego "paradygmatu" na jaki ...."
6 miesięcy temu / Stef
 
My Polacy dzieki temu ze jestesmy tacy jacy jestesmy nasz kraj jako jedyny w upadajacej europie jeszcze trwa przy Bogu, mamy swoj rozum i znamy glos naszego Pasterza Jezusa Chrystusa , dlatego nie dajemy sie zwiesc jak inni, widze ze wieksza czesc czuje to co ja , reszta jeszcze potrzebuje czasu.
6 miesięcy temu / Damian
 
Ps 119, 53 Gniew mnie ogarnia z powodu występnych, porzucających Twe Prawo. 69 Zuchwali knują przeciw mnie podstępy, ja całym sercem strzegę Twych postanowień. 70 Otępiało ich serce opasłe, a ja znajduję rozkosz w Twoim Prawie.
6 miesięcy temu / Leaf427
 
" Jest to zmiana paradygmatu, a sam dokument kładzie nacisk na to, o co nas prosi, to jest o nowego ducha, nowe podejście!" ...... w temacie tego ducha właśnie... na tego ducha to egzorcyzmów potrzeba. Chyba, że to ten rodzaj, którego się pozbywa modlitwą i postem.
6 miesięcy temu / vella
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.