DZIŚ JEST:   06   GRUDNIA   2019 r.

Pierwszy Piątek
Św. MIkołaja z Miry
Św. Marii Carmen Sallés y Barangueras
 
 
 
 

Kardynał Ouellet: na synodzie za mało ewangelizacji

Kardynał Ouellet: na synodzie za mało ewangelizacji
Fot. EFE/Forum

Kardynał Marc Oullet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów uznał obecność tematów ekologii integralnej oraz solidarności z ludami tubylczymi za mocne strony Synodu Biskupów o Amazonii. Przyznał jednak, że zdecydowanie za mało zrobiono na synodzie w sprawie ewangelizacji. Hierarcha przez 10 lat pracował w Kolumbii.

 

Zdaniem kard. Ouelleta na synodzie było widać ideologiczne wpływy pewnego nurtu teologii „indiańskiej”. Przejawiało się to zarówno w przygotowaniach do synodu, w treści Instrumentum laboris, jak i w dokumencie końcowym. W konsekwencji jego ogólna wizja jest za mało ewangeliczna. Niewątpliwie będzie on miał pozytywny wpływ na ekologię integralną, ale nie będzie w stanie wzbudzić nowego entuzjazmu misyjnego – ocenił prefekt.

Kanadyjski kardynał zauważa ponadto, że postulat wyświęcania żonatych mężczyzn na kapłanów był z góry założoną i silnie forsowaną opcją. Co więcej wynikał on jego zdaniem nie tyle z braku kapłanów, co z planów inkulturacji Kościoła na sposób amazoński. Kard. Ouellet nie jest pewny, czy ten postulat rzeczywiście wyraża pragnienia amazońskich katolików, a może pochodzi z innych źródeł i jest inspirowany przez zubożoną chrystologię.

Szef watykańskiej kongregacji ubolewa też z powodu słabej znajomości tradycji celibatu. Bezkrytycznie przyjmuje się twierdzenia, jakoby była to jedynie kwestia dyscypliny kościelnej i to przyjętej dość późno. Przemilcza się natomiast fakt, że celibat był stanem życia samego Pana Jezusa, a jego tradycja sięga czasów apostolskich i że to właśnie celibat kapłański był motorem napędowym ekspansji misyjnej.

Odnosząc się nie wprost do argumentu, że Kościół musi wyświęcać żonatych mężczyzn, aby stawić czoło ruchom pentakostalnym, kardynał Oullet podkreślił, że siła tych ruchów wynika przede wszystkim z odważnego głoszenia kerygmatu, czyli śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, jedynego Zbawiciela, w mocy Ducha Świętego. – Tego powinniśmy uczyć – dodał prefekt Kongregacji ds. Biskupów w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Figaro”.

Hierarcha zapewnia jednak, że jest dobrej myśli. Przypomina, że dokument końcowy synodu ma charakter jedynie doradczy. – Papież zdoła zebrać najlepsze propozycje, nadając im charakter bardziej ewangeliczny, mając na względzie nawrócenie kultur lokalnych, a nie jedynie pochopne przyjmowanie ich tradycji – przekonuje kard. Ouellet.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

 

 


DATA: 2019-10-29 19:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mało ewangelizacji, dużo wojny swiatopogladowej czyli taka katolewica w akcji.
1 miesiąc temu / pzk
 
Niektórym hierarchom Ewangelia nie jest potrzebna, mają swoją własną naukę.
1 miesiąc temu / DNA
 
Bo nie o ewangelizację chodziło na tym synodzie, a o dokonanie bardzo szczególnych zmian w Kościele. Najpierw, dla zmyłki, tylko w Amazonii. Później, za sprawą neomodernistów w Marxem i Schoenbornem na czele, ma się to rozlać na kraje niemieckojęzyczne. Trzeci etap to zainfekowanie błędami całego Kościoła Powszechnego. Ciągle głęboko wierzę, że Bóg powstrzyma swą karzącą ręką, w sposób spektakularny i nie pozostawiający żadnych wątpliwości, tych wszystkich kościelnych wolnomularzy i pospolitych destruktorów, tak jak na to zasługują. Amen!
1 miesiąc temu / Karol
 
Bardziej mi pasuje Dziewictwo dla Królestwa Jezusowego niż forma celibat Było Kapłaństwo w formie Judaistycznej nie wykluczało wielożeństwa .Kapłaństwo w Chrystusie Nowe Kapłaństwo nie wyklucza aby Kapłani Nowego przymierza byli żonaci- Piotr miał żonę . Paweł np. zalecał bezżenność .Celibat jest formą późniejsza,Formą zaś najbardziej ewangeliczną jest dziewictwo dla Królestwa Jezusa.Uważam że tylko z dziewictwa rodzi się najlepsza konsekracja bo dokonuje się w bezinteresowności bez presji celibatu w wolności sumienia serca i ducha.Tak jak Pawła.
1 miesiąc temu / FM58
 
Kardynał upewnia się że żaba nie wyskoczy z garnka.
1 miesiąc temu / Cyraniusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.