DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Kardynał ostrzega Kościół przed popadnięciem w bałwochwalczy kult Matki Ziemi

Kardynał ostrzega Kościół przed popadnięciem w bałwochwalczy kult Matki Ziemi
Kard. Paul Josef Cordes, fot. Max Ross/Reuters

Kard. Paul Josef Cordes, były przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum opublikował artykuł, w którym komentuje relacje pomiędzy Bogiem a wszystkim tym co stworzył. Hierarcha zwraca szczególną uwagę na ziemię, kosmos i zwierzęta. Jednocześnie w kontekście Synodu Amazońskiego przestrzega cały Kościół przed popadnięciem w bałwochwalczy kult Matki Ziemi – Gai.

 

„Światło Objawienia zdecydowanie sprzeciwia się wszelkiemu uwielbieniu, które nie jest skierowane do Boga” – napisał kard. Paul Josef Cordes, w przeszłości obrońca hierarchów, którzy skierowali do papieża tzw. dubia.

 

Na początku swojej analizy, hierarcha zwraca uwagę, że już przy pomocy wielu źródeł biblijnych, w szczególności nauczania św. Pawła, można stwierdzić, że stworzenie będące pierwotnie „dobre” w oczach Boga, zostało zranione po upadku człowieka i sprowadzeniu na siebie grzechu pierworodnego. „U św. Pawła kontrast między Bogiem a kosmosem jest widoczny. Apostoł przypisuje to grzechowi, który przyszedł na świat przez Pierwszego Człowieka” – pisze hierarcha.

 

85 – letni kardynał wskazuje, że taka „krótka biblijna recenzja jest krytyczna dla każdego mistycyzmu natury. „Homogeniczne religie planetarne, ezoteryka i szamanizm wyznaczają drogę. Światło Objawienia zdecydowanie sprzeciwia się wszelkiemu uwielbieniu, które nie jest skierowane do Boga” – dodaje.

 

„Nie wielbienie kosmicznych mocy, ale uwolnienie od nich jest biblijnym przesłaniem. Nadejście Chrystusa to powoduje” – pisze kard. Paul Josef Cordes. Dodaje, że „Matka Ziemia” nie zawsze jest określana mianem Pachamamy, ale występuje również pod innymi nazwami. Hierarcha podkreśla, że „Matka Ziemia” staje się czasami przedmiotem kultu, swego rodzaju „boginią”.

 

W komentarzu zwrócono uwagę na to w jaki sposób Nowy Testament traktuje „Ziemię”. Pan Jezus mówi w „Kazaniu na Górze” o jej przemijalności. „Niebo i ziemia przeminą, ale Moje słowa nie przeminą” (Mt 24, 35).

 

Także w Liście do Hebrajczyków można zauważyć podobne sformułowania. „Tyś, Panie, na początku osadził ziemię, dziełem też rąk Twoich są niebiosa. One przeminą, ale Ty zostaniesz 
i wszystko jak szata się zestarzeje, jak płaszcz je zwiniesz, jak odzienie, i odmienią się. Ty zaś jesteś Ten sam, a Twoje lata się nie skończą” (Hbr 1, 10-11).

 

Hierarcha zwraca uwagę na to, że największe ostrzeżenie przez kultem Matki Ziemi – Gai daje Ewangelia św. Jana. „Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi” (J 15, 19). „Teraz odbywa się sąd nad tym światem. Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony” (J 12, 31).

 

„Ten krótki przegląd biblijny jest krytyczny dla wszelkich mistycyzmów natury. Homogeniczne religie planetarne, ezoteryka i szamanizm wyznaczają drogę. Światło Objawienia zdecydowanie sprzeciwia się wszelkiemu uwielbieniu, które nie jest skierowane do Boga. Kuszony na pustyni Pan odpowiada diabłu cytatem ze Starego Testamentu: „Nie będziesz się kłaniał przed innymi bogami i nie będziesz się im zobowiązywał do służenia. Gdyż Ja, Pan, wasz Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym” – czytamy w artykule kard. Paula Josefa Cordesa.

 

„Nie wielbienie kosmicznych mocy, ale uwolnienie od nich jest biblijnym przesłaniem. Nadchodzi Chrystus. Benedykt XVI uczy tego, odwołując się do apostoła Pawła. Ostrzega przed „fałszywą doktryną…, która odnosi się do elementarnych mocy świata, a nie do Chrystusa. To nie elementy kosmosu są „Bogiem, do którego można się modlić” – dodaje.

 

„Byłoby jednak fatalnie, gdybyśmy zapomnieli o Stwórcy w świetle stworzenia, ukłonili się przed dziełem zamiast przed jego autorem. Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek można powiedzieć: „Nasze obywatelstwo jest w niebie” – podsumowuje niemiecki hierarcha.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com

WMa

 


DATA: 2020-02-24 07:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zgadzam się...z Kardynałem..Bóg i tylko On jest godzien uwielbienia????
3 miesiące temu / Ewa
 
To tylko stare/nowe!
3 miesiące temu / PIK
 
@ewa No właśnie dbanie, a nie uwielbianie.
3 miesiące temu / karmel
 
Ziemię stworzył Bóg ,co złego w dbaniu o dar Boży?
3 miesiące temu / ewa
 
@Matt, no nie wiem, pieśń zaczyna się od słów, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości, Komu należy się chwała: "Najwyższy, wszechpotężny wieczny Panie. Twoja jest sława, chwała i cześć, i wszelkie błogosławieństwo jedynie Tobie Najwyższy przystoją ...
3 miesiące temu / Samanta
 
Matt: Uwzględniając kontekst, nietrudno dostrzec, że ostrzeżenie kard. Cordesa nie jest skierowane do św. Franciszka, a raczej do jego imiennika, i naturalnie do nas wszystkich, i nie dotyczy bynajmniej "Pieśni Słonecznej", a raczej tekstów jak Querida Amaz. i wydarzeń jak te na poprzedzajcym ją synodzie.
3 miesiące temu / vera
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.