DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Kardynał Nichols: Kościół nie potrafi chronić przed „wilkami pośród nas”

Kardynał Nichols: Kościół nie potrafi chronić przed „wilkami pośród nas”
By James Bradley (IMG_3337Uploaded by gugganij) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Podczas spotkania biskupów europejskich, arcybiskup Westminster kardynał Vincent Nichols wyraził ubolewanie, że Kościół nie potrafi ochronić wspólnoty wiernych przed „wilkami pośród nas”. Hierarcha zaapelował do biskupów, by wysłuchali głosu osób, które przeżyły nadużycia, jak gdyby to sam „Chrystus wołał do nas z pustyni”.

 

Duchowny wspominał niedawną wizytę duszpasterską papieża Franciszka w Irlandii. Wedle jego opinii, jeszcze nigdy nie było takiej pielgrzymki. Przyćmiły ją negatywne emocje i nic nie było w stanie tego zmienić. - To było niezwykłe. W przeciwieństwie do innych wizyt papieskich według mojej wiedzy - powiedział kardynał podczas homilii 15 września na spotkaniu Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu. Jak dodał, media nadal koncentrowały się na przeszłych krzywdach i utrzymywała się krytyka Kościoła, zwłaszcza nas, biskupów. Wieści z Pensylwanii przyczyniły się do konsternacji i niepokoju, podobnie jak rozwój wydarzeń wokół kardynała McCarricka. To było niepokojące, delikatnie mówiąc.

 

Jednak hierarcha podkreślił, że głos tych, których Kościół nie zdołał obronić przed „wilkami pośród nas”, nie może zostać zignorowany. - Myliłem się, mając nadzieję, że głos radości i powitania przezwycięży głos gniewu i potępienia. Oba te głosy muszą zostać wysłuchane - wyjaśnił kardynał podczas Mszy świętej z okazji Święta Matki Bożej Bolesnej.

 

- Oba te głosy muszą znaleźć echo w naszych sercach. Oba one są głosem Jezusa, wołają dziś w jego Kościele i w świecie. W najbardziej niezwykły sposób papież Franciszek objął te głosy – dodał. Zdaniem kardynała, spokojna reakcja papieża jest „niezwykłym świadectwem, świadectwem głębokiego pokoju jego duszy, która z pewnością spoczywa głęboko w Panu”. Hierarcha uważa, że mimo negatywnej atmosfery, irlandzcy katolicy zgotowali Franciszkowi „wspaniałe powitanie”, a głos zwykłych wiernych jest „wielkim świadectwem” dla świata i pasterzy Kościoła.

 

- Jednak drugi głos również musi zostać usłyszany - powiedział. - Jest to głos cierpienia, gniewu, potępienia. Jest głosem tych, którzy doznali krzywdy i złego traktowania we wspólnocie Kościoła. Głosem tych, których my, pasterze, zawiedliśmy, bo zawiedliśmy ich, nie zapewniając ochrony przed wilkami pośród nas – kontynuował.

 

- Jeśli odwrócimy się od tego głosu, odmówimy wysłuchania go z otwartym sercem, wtedy zamkniemy nasze serca na samego Pana. Kiedy głos ten jest naprawdę słyszalny w rodzinie Kościoła, my także zaczynamy poznawać to cierpienie (…) teraz dźwigając ciężar naszego wstydu i smutku – dodał.

 

Hierarcha podkreślił, że wsłuchanie się w głos ofiar pozwoli podjąć właściwe kroki przez Kościół, by poradzić sobie z kryzysem nadużyć. - Postanówmy otworzyć nasze serca nie tylko na radosny głos wiernych, ale także na bolesny gniew tych, którzy chcą, abyśmy słuchali, słuchali i słuchali ponownie z wielkim wyczuciem. Słuchali i uczyli się. Wtedy będziemy wiedzieć, jak najlepiej odpowiedzieć. Ich głos jest Głosem Chrystusa, wołającego do nas z pustyni – konkludował.

 

Źródło: lastampa.it
AS


DATA: 2018-09-19 08:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Kardynał Nichols: nie było respektu wobec prawdy - to tworzyło warunki dla żerowania ?wilków?, ale czy po tych wydarzeniach/doświadczeniach zmieniła się postawa wobec prawdy i osób ją głoszących? Reszta mówienia o problemie jest próbą jego zagadywania, a nie zmagania się z nim /zwalczania go/.
ponad 1 rok temu / zwykły wierny
 
Nie tylko Kardynał Nichols apeluje do biskupów, by wsłuchiwali się w głos ludu czyni to także PAPIEŻ . Nawet spotkał się z poszkodowanymi. Jednakże takie określenie , że >Kościół nie potrafi ochronić wspólnoty wiernych < wprost nie padło. Może dlatego, że rzuca cień / odpowiedzialność na pierwszego Biskupa Rzymu. Łatwiej jest mówić o wybrakowanych procedurach , wymyślać nowe Instrukcje niż WSKAZAĆ ODPOWIEDZIALNYCH czyli winnych ZANIECHAŃ. Z pomocą idą kolejne dokumenty p. Franciszka o DEMOKRATYZACJI WŁADZY w Kościele. Kto >winien< za błąd / herezję KOLEKTYW / CIAŁO- czyli nikt. A najlepiej Kościół. Owocem takich działań jest m.in. INSTRUKCJA ochrony dzieci przed ...zagrożeniami w Kościele. W głowie się nie mieści aby wydawać instrukcję, która już swoim tytułem KOMPROMITUJE KOŚCIÓŁ. Czy w takich okolicznościach znajdą się chętni rodzice aby pozwolić dzieciom być ministrantami ??? albo klerykami ?
ponad 1 rok temu / iskierka
 
świety człowiek, dobrze, że tacy ludzie w roli kard są jeszcze. niech go Bóg umacnia, aby umaciał we wierze innych bp i wzywał do rozrachunku. wilki z owczarni , muszą zostać wygnani..., myśle o homo i pedofilach.
ponad 1 rok temu / stan
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.