DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Kardynał Müller surowo o błędach w dokumencie przedsynodalnym

Kardynał Müller surowo o błędach w dokumencie przedsynodalnym
Fot. REUTERS / Max Rossi / FORUM

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Müller w surowych słowach odniósł się do dokumentu przygotowawczego przed jesiennym Synodem Amazońskim. Zarzucił mu poważne teologiczne i filozoficzne błędy. Przestrzegł przed systemem dążącym do modyfikacji Kościoła w rozumieniu odejścia od Tradycji.

 

W opublikowanym 11 czerwca wywiadzie dla La Nuova Bussola Quotidiana kardynał Gerhard Müller poddał krytyce Instrumentum Laboris – dokument przygotowawczy przed Synodem Amazońskim. Jego autorom zarzucił kierowanie się ideologią, zamiast Objawieniem Bożym, brak teologicznej refleksji oraz wprowadzanie poważnego zamieszania.

 

Hierarcha podkreślił, że należy pamiętać o oddzieleniu Stwórcy od stworzenia i nie wolno w żaden sposób utożsamiać Boga z naturą (co jest błędem panteizmu). Sprzeciwił się również idealizowaniu natury. Zauważył również, że wskutek grzechu pierworodnego nie jest ona zawsze przyjazna, że istnieją żywioły zagrażające człowiekowi. Dotyczy to również Amazonii.

 

Jak wskazuje ksiądz kardynał, należy doceniać aktywność człowieka służącą budowaniu dobra wspólnego. Obejmuje to dowartościowanie roli współczesnej technologii, w tym medycyny. Podkreślił, że chrześcijanie muszą dbać także o właściwie rozumiany postęp w sferze doczesnej. Niedopuszczalne jest troszczenie się o zwierzęta w większym stopniu niż o ludzi – także tych zabijanych w łonie matki.

 

Purpurat skrytykował także używanie terminu „nawrócenie ekologiczne”. Sprzeciwił się także źle rozumianej inkulturacji. Podkreślił, że Kościół nie przyjmował bezkrytycznie żadnej kultury, nawet greckiej. Odrzucił przecież mity i niewolnictwo powszechne w świecie antyku. Duszpasterz stwierdził, że za dążeniami do odejścia Kościoła od Tradycji nie stoi ostatecznie jakaś jednostka ani szczególna grupa. Chodzi o system myślowy, nieznoszący krytyki i odnoszący się jedynie do siebie samego. Zwolennicy przemilczają nawet Jana Pawła II, Benedykta XVI czy Sobór Watykański II w dążeniach do rzekomego nowego zesłania Ducha Świętego i radykalnej transformacji Kościoła.

 

W trudnych czasach kryzysu dotykającego wielu ludzi Kościoła pamiętajmy, że tego typu problemy miały miejsce już wcześniej. Wystarczy wspomnieć kryzys ariański czy schizmę zachodnią. Za każdym razem jednak Kościół święty wychodził z nich obronną ręką. Wszak zgodnie z obietnicą Chrystusa Pana, bramy piekielne go „nie przemogą”. Wierząc, że tak stanie się i tym razem, módlmy się za papieża, biskupów, duchownych i wiernych świeckich – których rola jest dziś szczególnie ważna i trudna.

 

 

Źródła: lifesitenews.com / La Nuova Bussola Quotidiana / komentarz końcowy PCh24.pl

mjend

 

 

 

  


DATA: 2019-07-19 08:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Boże, miej w swojej opiece kardynała Gerharda Müllera, który nie boi się głosić wszem i wobec rzeczy niewygodnych. Życzę mu jeszcze więcej światła Ducha Świętego i odwagi.
ponad 1 rok temu / Czytelniczka
 
Obserwatorzy ostrzegają przed zamętem wynikającym z próby protestantyzacji nauki katolickiej,chodzi o indywidualizm religijny odrzucający wszelkie pośrednictwo instytucji; także rozumienie wolnoości negujacej rzeczywistośc grzechu i związek wiary z moralnością i wiele innych aspektów.Szaleni nauczyciele postępu głoszą różnorakie niedorzeczności a "tajemnica nieprawości" rozlewa się szeroką falą.Proces uciszania Kościoła zapoczątkowany prze tzw.reformację Lutra demoluje aż do obecnego chwili - światopoglądowego hejtu środowisk lewackich.Lecz demoniczne siły przeminą a wiecznośc czeka; dlatego nie należy wiary w Chrystusa czynic sekretem i ulegac zastraszeniu!
ponad 1 rok temu / t
 
@Amen No wlasnie czterej kardynalowie od dubiow, czy tez, abp.Schneider zachowali sie jak trzeba, a nie slyszalam, zeby kard. Muller zapytywal o cos osobiscie papieza. Caly czas rekami i nogami zapewnia, ze go nie krytykuje. Choc Manifest Wiary uwazam za bardzo dobry akt, to jednak wciaz za malo, gdyz relacja kard. Mullera do papieza jest symboliczna i wazy tyle, co niegdys relacja sw. Pawla do sw.Piotra prosze wiec glebiej sie nad tym zastanowic. Pozdrawiam
ponad 1 rok temu / Krakowianka
 
Do @Karkowianka: Myślę, że kardynał już dawno to zrobił, pomijam kardynałów-Dubia i bpa Schneidera.... proszę bardziej dokładnie badać wypowiedzi kardynała.... i jego historię.....
ponad 1 rok temu / Amen
 
@ Wilk: 100/100!
ponad 1 rok temu / Karol
 
A ja uwazam, ze kardynal powinien zaprzestac publicznych "surowych" komentarzy, ale tak jak jest napisane w Ewangelii winien napomniec w cztery oczy nastepce sw. Piotra. Jesli go nie poslucha, winien zabrac jeszcze innych wspolbraci, a jesli ich nie poslucha doniesc jasno i klarownie kosciolowi jak sie rzeczy maja. A tak jak to ma miejsce teraz nie odnosi jak widac zadnego skutku.
ponad 1 rok temu / Krakowianka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.