DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2020 r.

II Niedziela Zwykła
Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Kardynał Muller przypomina: Kościół nie może zmienić nauki o małżeństwie

Kardynał Muller przypomina: Kościół nie może zmienić nauki o małżeństwie
FOT. Forum

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Muller skrytykował tendencje do zmiany nauczania Kościoła w kwestiach rodziny. Podkreślił, że nierozerwalność małżeństwa i zakaz Komunii dla rozwiedzionych w ponownych związkach wynikają z Pisma i Tradycji. Kościół nie ma więc władzy ich zmiany. Skrytykował próby dostosowania Kościoła do świata za wszelką cenę i rozłamowe tendencje Kościoła niemieckiego.


Kardynał Gerhard Ludwig Muller w wywiadzie z „Gościem Niedzielnym” skrytykował dążenia do zmiany nauczania Kościoła w sprawie rodziny. Podkreślił, że kwestie związane z nią są elementem dogmatycznego nauczania Kościoła. Niemożliwe jest sprowadzenie ich do roli spraw dyscyplinarnych w celu dogodzenia zwolennikom dostosowania się do świata. Jak zauważył kardynał Muller prawda o tym, że sakrament Komunii można przyjmować wyłącznie będąc w stanie łaski uświęcającej, jest jedną z tych prawd, których Kościół nie ma władzy zmieniać.


Prefekt Kongregacji Nauki Wiary podkreślił, że małżeństwo podobnie jak chrzest jest sakramentem, tworzącym nową rzeczywistość. Małżonkowie stają się jednością, której nie można rozdzielać. Hierarcha skrytykował sprowadzanie tej sakramentalnej rzeczywistości do romantycznego przeżycia. – Małżeństwo jest decyzją, wzajemnym ofiarowaniem się drugiemu w Chrystusie w nowej rzeczywistości, której nie możemy już zmienić - powiedział. Jak dodał kardynał, „Chrystus jest ten sam w Eucharystii i w sakramencie małżeństwa i nie można przyjmować go w jednym, a odrzucać w drugim”.


Mimo to kardynał nie wykluczył, że ta tematyka zdominuje obrady zaplanowanego na październik Synodu. - Dynamika synodu nie jest określona tylko przez słowo Boże czy nauczanie Kościoła, lecz również przez wiele innych zewnętrznych nacisków – powiedział kardynał Gerhard Ludwig Muller w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”. – Mam tutaj na myśli pewne rozbudzone oczekiwania, presję mediów, które oskarżają nauczanie Kościoła, że jest ciasne i faryzejskie. Powinniśmy przyjąć do wiadomości rzeczywistość taką, jaka ona jest, ale zadaniem Kościoła nie jest układanie się ze światem bez Chrystusa – dodał.


III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólnego Synodu Biskupów: „Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji” odbyło się w październiku 2014 r. Poruszono na nim m.in. kontrowersyjne kwestie. 18 października 2014 r. przyjęto sprawozdanie z tego synodu, tzw. relatio. Kilka punktów wzbudziło szczególne kontrowersje. Punkt dotyczący dopuszczenia rozwodników w powtórnych związkach do Komunii  poparło 104 ojców, a przeciw było 74. Punkt o podobnej tematyce poparło 112, a przeciw było 64 głosujących. Punkt o opiece duszpasterskiej nad homoseksualistami poparło 118 osób, a przeciwko były 64. Jednak nie była to większość kwalifikowana. Ponadto jak podkreśla kard. Muller relatio sinodi nie jest elementem nauczania Kościoła. Na październik 2015 r. zaplanowany jest zwyczajny synod poświęcony rodzinie.


Kardynał Muller podkreślił, że nawet szczególne przypadki małżeństw muszą być rozpatrywane w świetle całej nauki Kościoła. Skrytykował dopasowywanie się za wszelką cenę do świata, który odrzucił Chrystusa.


Przestrzegł także przed obecnymi w Niemczech tendencjami do dystansowania się od papiestwa. Zauważył, że tego typu tendencje nigdy nie były korzystne. W wywiadzie z ks. Tomaszem Jaklewiczem, kardynał powiedział także, że kwestia domniemanych objawień w Medjugorie jest badana i wymaga spokojnego rozstrzygnięcia. Nie zaplanowano żadnego terminu zakończenia badań.Źródło: Gość Niedzielny

mjendDATA: 2015-07-24 08:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Polak - nauka Chrystusa Pana jest wymagająca, jeśli nie czujesz się na siłach jej podołać lub ci się nie podoba, to nikt na siłę nie zmusza cię do pozostania w Kościele - wolny wybór : albo służba ciału, przyjemnościom doczesnym, albo wieczne zbawienie i radość z Chrystusem w Niebie
ponad 4 lata temu / edward
 
"nierozerwalność małżeństwa i zakaz Komunii dla rozwiedzionych w ponownych związkach wynikają z Pisma i Tradycji" Nic podobnego. Szóste przykazanie dał sam Pan Bóg. Potwierdził je Jezus Chrystus.
ponad 4 lata temu / teolog samouk
 
Na tym właśnie polega dramat. Wiedzą.
ponad 4 lata temu / AA
 
Witam! Moja żona po kilku latach małżeństwa zaczęła sobie szukać innych mężczyzn.Udawałem, że tego nie widzę. W końcu po 14 latach małżeństwa rozbiła naszą rodzinę i jeszcze drugą rodzinę i związała się z innym mężczyzną. Dałem jej 4 miesiące czasu na zastanowienie się nad tym, co robi i zweryfikowanie swojego postępowania. Niestety, ona już za daleko zabrnęła i nie chciała się z romansu wycofać. Ponieważ mieszkaliśmy u jej rodziców odszedłem od niej, bo mi powiedziała, że albo ja odejdę, albo ona. Nie miałem wyjścia. Zaznaczam, że bardzo ją kochałem, a ona skierowała uczucia do innych mężczyzn / ja miałem wtedy 35 lat /. Ja nie umiałem żyć w samotności i po jakimś czasie po odejściu od niej poznałem pannę i zakochaliśmy się w sobie. Stwierdziliśmy, że chcemy nasz związek zalegalizować, co uczyniliśmy poprzez ślub cywilny. I od tego momentu staliśmy się wyrzutkami w Kościele.Powiem tak; jest to bardzo bolesne, że nie ze swojej winy musimy teraz cierpieć.
ponad 4 lata temu / Polak
 
Nawet gdyby kwalifikowana większość biskupów przegłosowała punkt dopuszczający rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej, to i tak taka decyzja biskupów nie może obowiązywać, bo nie można zmienić nauki Ewangelii o nierozerwalności małżeństw i o tym że cudzołóstwo to ciężki grzech. W ogóle cała dyskusja na temat rozwodników w drugich zwiazkach jest bezcelowa i dziwne, że biskupi o tym nie wiedzą?
ponad 4 lata temu / rzymski katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.