DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Kardynał Müller potępia pogański i synkretystyczny kult Pachamamy

Kardynał Müller potępia pogański i synkretystyczny kult Pachamamy
Kard. Gerhard Ludwig Müller. FOT.Donatella Giagnori/DDP/FORUM

Kard. Gerhard Müller w kazaniu wygłoszonym 30 X w kościele Św. Tomasza Morusa w Denver potępił wydarzenia związane z kultem Pachamamy, do jakich doszło w czasie synodu amazońskiego. Jego uwagi padły podczas Mszy odprawianej na konferencji dla księży zatytułowanej „Wierne echo”. Uznanie wyraził duchownemu później obecny na konferencji kard. Raymond Burke.

 

Kard. Müller skrytykował najpierw „letnią reakcję” Watykanu na artykuł Eugenio Scalfariego, który na łamach „La Repubblica” twierdził, że rzekomo papież Franciszek zakwestionował w rozmowie z nim boskość Chrystusa w czasie Jego życia na ziemi. Watykan w końcu zaprzeczył rewelacjom Scalfariego, ale zdaniem kard. Müllera reakcja powinna była nastąpić „od razu i bezpośrednio” i być powtórzeniem przez następcę św. Piotra słów pierwszego papieża: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” (Mt 16,16).

 

Kard. Müller w ostrych słowach wypowiedział się o wydarzeniach związanych z kultem Pachamamy, amazońskiego bóstwa, do jakich doszło w Ogrodach Watykańskich i w kościele Santa Maria in Traspontina. „Jego eminencja stwierdził, że poważnym nadużyciem było, iż dopuszczono do odprawienia takich animistycznych obrzędów”. Powołał się przy tym na potępienie pogańskich bóstw w Biblii, która mówi, że są one w rzeczywistości demonami.

Hierarcha zauważył też, że wprowadzanie do Kościoła obrzędów Pachamamy nie można uznać za inkulturację Ewangelii – jest to „regresja do pogańskich mitów, a nie oczyszczenie i uwznioślenie tradycyjnych rdzennych kultur w świetle przesłania Chrystusa”. Nie ma to nic wspólnego z przyswojeniem sobie tego, co najlepsze z kultury starożytnej Grecji i Rzymu. Wykorzystano wówczas osiągnięcia rozumu ludzkiego do wyjaśnienia i skuteczniejszego promowania Objawienia Bożego, a nie ożywiano pogańskie kulty bogów i bogiń.

 

„Głównym filarem każdej kultury autentycznie formowanej przez Ewangelię nie jest asymilacja ludzi” z przyrodą, ale „uznanie wyjątkowej godności osoby ludzkiej jako stworzonej na obraz Boga” – stwierdził kardynał.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com

jjf

 

 

Polecamy nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

  


DATA: 2019-11-05 11:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
22
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Poproszę więcej takich duchownych
8 miesięcy temu / Gg
 
O czym Wy piszecie? Jest wiara czy jej nie ma? Udowadniać oczywistą oczywistość? Piotr powiedział .....Mi nie musi mówić . Mam wiarę , mimo moich ułomności.
8 miesięcy temu / mario
 
@Karol Panie Karolu, co Pan rozumie przez wyrażenie: "każda tradycjonalistyczna struktura Kościoła uznająca jurysdykcję papieża"? Katolicy nie mają być "tradycjonalistami", ale mają obowiązek dochowania wierności Tradycji Kościoła, czyli tradycji apostolskiej wyjaśnianej i rozumianej tak samo przez wieki, od Apostołów aż do teraz. Ponadto każdy katolik ma obowiązek uznawać jurysdykcję papieża i być z nim w jedności oraz z innymi katolikami. Nie wolno katolikowi jednak naśladować papieża w jego prywatnej heterodoksji, tzn. jego w prywatnych błędnych opiniach i działaniach. Tradycjonalizm jako taki może być rozumiany np. jako przekonanie, że religia wywodzi się z ludzkich tradycji, albo jako zamiłowanie do wszelkich ludzkich tradycji, dobrych i złych np. do choinki i do wróżb andrzejkowych. Co do katakumb, wydaje się, że katolicy tradycyjni będą stopniowo uznawani przez zdrajców wśród hierarchii oraz przez władze świeckie za ekstremistów i wariatów.
8 miesięcy temu / Murem
 
@ M.: Każda tradycjonalistyczna struktura Kościoła, uznająca jurysdykcję Papieża, będzie prędzej, czy później również poddana stosownej obróbce i zmiękczaniu. I to jest najbardziej niepokojące. Chyba nie unikniemy jednak zejścia do katakumb!
8 miesięcy temu / Karol
 
Brońmy tradycji i doktryny Kościoła Chrystusowego.
8 miesięcy temu / Anna Lorenc
 
@Cobędziedale: Proszę zostać w Kościele katolickim i zachować wiarę, chodzić na tradycyjną liturgię, znaleźć jakiś tradycyjny instytut kapłański, poznawać tradycyjną doktrynę Kościoła, wzbudzać nadzieję słuchając tej garstki hierarchów, którzy potrafią rozpoznać, co się faktycznie dzieje w Kościele. Prawosławie odeszło od Objawienia i m.in. zgadza się na bigamię, odrzuca pochodzenie Ducha Świętego również od Syna i nie przyjmuje nauczania o prymacie papieskim.
8 miesięcy temu / M.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.