DZIŚ JEST:   25   MARCA   2019 r.

Zwiastowanie Pańskie
Św. Prokopa
 
 
 
 

Kardynał Müller: papież powinien odpowiedzieć na zarzuty arcybiskupa Vigano

Kardynał Müller: papież powinien odpowiedzieć na zarzuty arcybiskupa Vigano
fot. REUTERS/Max Rossi/File Photo/FORUM

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary Gerhard Müller wezwał papieża do odpowiedzi na zarzuty postawione przez arcybiskupa Carlo Marię Vigano. Stwierdził także, że dokumenty synodu biskupów nie stają się automatycznie aktami Magisterium, pomimo że tak ogłosił papież we wrześniu.

 

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary Gerhard Müller w czwartkowej rozmowie z telewizją stwierdził, że Franciszek powinien dążyć do szukania pojednania z arcybiskupem Carlo Marią Vigano. Jego zdaniem Biskup Rzymu powinien również odpowiedzieć na zawarte w dokumencie zarzuty, gdyż wierni mają prawo znać prawdę.

 

Arcybiskup Vigano, były nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych zarzucił Franciszkowi między innymi ignorowanie sankcji nałożonych jego zdaniem na byłego arcybiskupa Waszyngtonu, Theodore McCaricka przez Benedykta XVI.

 

Kardynał Müller stwierdził wprawdzie, że nic nie słyszał o tych sankcjach. Wezwał jednak do wszczęcia procesu kanonicznego przeciwko byłemu kardynałowi McCarickowi. Kardynał Müller stwierdził, że ludzie Kościoła muszą uczyć się na błędach i coraz lepiej zwalczać nadużycia seksualne.

 

Niemiecki hierarcha podkreślił również, że papież powinien stanowić symbol jedności Kościoła, wykraczającej poza podziały na liberałów i konserwatystów.

 

Dziennikarz EWTN zapytał również o sprawę śledztwa w sprawie arcybiskupa Cormaca Murphy-O’Connora podejrzanego o nadużycia wobec nastolatki. Kongregacja Nauki Wiary w czasach prefektury kardynała Müllera prowadziła bowiem dochodzenie w tej kwestii. Niemiecki hierarcha zapytany, czy papież Franciszek nakazał mu wstrzymanie dochodzenia, odmówił jednoznacznej odpowiedzi. Powołał się na obowiązującą go tajemnicę. Podkreślił jednak, że kongregacje powinny dysponować większą niezależnością od papieży.

 

Kardynał Müller odniósł się również do konstytucji apostolskiej Episcopalis Communio. Ogłoszony we wrześniu przez Franciszka dokument zapewnia dokumentom synodów biskupich uczestnictwo w Magisterium papieskim. Jednak zdaniem byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary jest to niemożliwe. Wszak synod biskupów nie jest soborem powszechnym i dlatego nie posiada autorytetu Magisterium. Jego zdaniem nawet papież nie może zmieniać konstytucji Kościoła w ten sposób. 

 

Na marginesie warto zauważyć, że dokument Episcopalis Communio zdaniem niektórych komentatorów stanowi krok w stronę zmiany ustroju Kościoła z monarchicznego w demokratyczny. Dokument doprowadzi do zwiększenia autorytetu dokumentu powstałego po zakończeniu (rozpoczętego we środę) synodu do spraw młodzieży. Istnieją obawy, że podjęta zostanie na nim próba zliberalizowania nauczania Kościoła w sprawie homoseksualizmu.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk

mjend

 

 

Zachęcamy do lektury wszystkich trzech dokumentów arcybiskupa Vigano opublikowanych już na łamach PCH24.PL.

 

TYLKO U NAS! Pełny tekst listu księdza arcybiskupa Vigano po polsku

 

TYLKO U NAS! Pełny tekst drugiego listu księdza arcybiskupa Vigano po polsku

 

Arcybiskup Vigano publikuje kolejne świadectwo. Padają bardzo mocne słowa


DATA: 2018-10-05 20:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Postawa JE Kardynała Müllera jest bardzo budująca. Zabawne, że nie był tak skory do obrony 2000-letniego Nauczania Kościoła, gdy był prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Ale dlaczego jestem taki niesprawieliwy i osądzam drugiego człowieka: z cała pewnością zrobił coś odważnego na swoim stanowisku, np. ruszył palcem w bucie.
5 miesięcy temu / rozbawiony
 
Odwracając Klasyka (Nie chcem, ale muszem!): Papież musi, ale nie chce i ... nie odpowie!
5 miesięcy temu / Karol
 
Trzeba stawiać opór herezji i to zdecydowany.
5 miesięcy temu / DNA
 
Nasi biskupi ciągle unikają zabrania głosu w sprawie świadectw abp Vigano. Nawet jak lokalna prasa coś nieprawdziwego napisze, to nie korzystają z okazji aby dać świadectwo że są po stronie prawdy, tylko zdawkowo zaprzeczają... Przykład z Opola: Oświadczenie Delegata Biskupa ds. Ochrony dzieci i młodzieży. W wydaniu NTO z dnia 3 października 2018 roku, na s.4 pojawiła się wypowiedź Pana Jarosława Pilca o rzekomym przekazaniu Biskupowi Opolskiemu ?zgłoszeń od trzech mężczyzn, którzy twierdzą, że padli ofiarą księży-pedofili?. Odnosząc się do tej wypowiedzi, pragnę wyjaśnić, że informacja ta jest nieprawdziwa, ponieważ żadne takie zgłoszenia nie zostały przekazane do Kurii Diecezjalnej w Opolu. Delegat Biskupa ds. Ochrony dzieci i młodzieży w Diecezji Opolskiej ks. Sylwester Pruski
5 miesięcy temu / Anaja
 
Bardzo mi się nie podoba postępowanie O. Franciszka.Kościół wiele traci to widać.A dlaczego nie raczy odpowiedzieć na zapytania biskupów ???
5 miesięcy temu / Sor
 
Dziękujemy panu Kratiukowi i całej Redakcji ,wszystkim Dziennikarzom,ktorzy odwaznie podejmują się tematów ,przemilczanych w Kościele Katolickim.Gdyby nie Ci dziennikarze ,ludzie nie wiedzieliby jakie zmiany są dokonywane ,bo milczą ci ,ktorzy powinni mówić .
5 miesięcy temu / gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.