DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2020 r.

II Niedziela Zwykła
Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Kardynał Müller: ksiądz nie może udzielać Komunii protestantom, nawet wbrew biskupowi

Kardynał Müller: ksiądz nie może udzielać Komunii protestantom, nawet wbrew biskupowi
Fot. REUTERS / Max Rossi / FORUM

Kardynał Gerhard Müller skrytykował wypowiedź biskupa Felixa Genna, jakoby duszpasterz nie mógł odmawiać dostępu do Komunii świętej. Jak przypomniał niedawny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, hierarchowie, którzy wymagają posłuszeństwa wobec fałszywych nauk w sprawach moralnych i doktrynalnych, nadużywają władzy. Kardynał stwierdził również, że w niektórych przypadkach ksiądz musi sprzeciwiać się biskupowi, podobnie jak święty Paweł sprzeciwił się świętemu Piotrowi.

 

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary stwierdził, że kapłan nie może być zobowiązany do udzielania Komunii świętej niekatolikowi. Nie wymagają tego ani prawo Boże, ani kościelne. 

 

W środę 21 listopada portal Life Site News poinformował o broszurze opublikowanej w diecezji Münster. Zarządzający nią biskup Genn stwierdził, że duszpasterze nie mają prawa odmowy udzielania Komunii Świętej. W broszurze zacytował fragment dokumentu przyjętego w czerwcu przez część niemieckich biskupów. Zgodnie z nim protestanccy małżonkowie katolików mogliby niekiedy zostać dopuszczeni do Komunii. 

 

Stanowisko to spotkało się z krytyką kardynała Müllera. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary stwierdził, że nie wszyscy duszpasterze są ludźmi na miarę świętego Pawła. Podkreślił, że część z nich to osoby obojętne, niemal relatywistyczne w kwestiach doktrynalnych. Nie przeszkadza im to działać w autorytarny sposób wobec ortodoksyjnych katolików.

 

Jak ponadto podkreślił kardynał Müller, Komunię świętą mogą przyjmować jedynie katolicy w pełnej łączności z Kościołem, sakramentami, papieżem i biskupami. W razie popełnienia grzechu ciężkiego muszą się oni wyspowiadać. W przypadku zagrożenia życia i niemożności skorzystania ze spowiedzi wystarczy żal doskonały (z miłości do Boga) wraz z postanowieniem pójścia do spowiedzi przy najbliższej możliwej okazji.

 

Hierarcha zauważył, że niemieccy biskupi w swym podręczniku dotyczącym Komunii świętej dla protestantów przekroczyli swe kompetencje. Podkreślił zarazem, że aby przystępować do Komunii Świętej, należy podzielać katolickie rozumienie tego sakramentu. Niedopuszczalne jest zatem rozumienie luterańskie lub humanistyczne. Duchowny wyraził jednocześnie ubolewanie, że we współczesnym „chrześcijaństwie kulturowym” te warunki nie są rygorystycznie spełniane.

 

Kardynał Müller skrytykował też postrzeganie Kościoła jako organizacji humanistycznej, gdzie dogmaty uznaje się za przenośnie, a sakramenty za symbole.

 

Warto zauważyć, że duchowni negujący tradycyjną dyscyplinę Kościoła w sprawie sakramentów szkodzą ludziom, wobec których deklarują miłosierdzie. Jak bowiem pisał święty Paweł „niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije” [1 Kor 11;28-29].

 

 

Źródła: lifesitenews.com / Biblia Tysiąclecia

mjend

 

 


DATA: 2018-12-12 16:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Napomnienie św. Pawła względem Świętej Eucharystii jest dla każdego zdrowomyślącego człowieka niesamowicie ważną przestrogą.
ponad 1 rok temu / Klf
 
A jaki Protestant przyjdzie na msze? Jeśli przyjdzie to nie jest protestantem ...
ponad 1 rok temu / Obserwator
 
Mówi się o prawie a nie istocie problemu. Protestant jest w stanie grzechu ciężkiego, nie jest dydponowany, stąd ksiądz, który wystawia świadomie na profanacje Najświętszy Sakrament jest z automatu suspendowany, a cóż powiedzieć o głupocie biskupa.
ponad 1 rok temu / Krakusik
 
Słowo "były" wobec kard. Müllera wszystko tłumaczy i nie jest właściwe aby się wypowiadał, w sprawach które go już nie dotyczą.
ponad 1 rok temu / Janek
 
Jak ktoś mieszka na zachodzie, to ma tylko jedno wyjście: unikać Nowej Mszy całkowicie.
ponad 1 rok temu / Jan
 
Boże kochany! Tyle lat czekałem na to, żeby kardynał, były prefekt ważnej kongregacji (i to takiej!) powtórzył słowa świętej pamięci abp. M. Lefebvre. Tylko, czy jest tego świadomy? Czy ta wypowiedź świadczy także o ewolucji jego poglądów od czasu odsunięcia z urzędu? To byłby prawdziwy cud, ale i bez tego, jest to naprawdę wystarczający znak.
ponad 1 rok temu / Ireneusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.