DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2018 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Kardynał Mueller: „samobójcza modernizacja” Kościoła – zdrada ludzi wobec prawdy Boga

Kardynał Mueller: „samobójcza modernizacja” Kościoła – zdrada ludzi wobec prawdy Boga
fot. REUTERS/Max Rossi/File Photo/FORUM

Przed rozdziałem dogmatyki od nauczania moralnego oraz „uległą transformacją Kościoła w organizację pozarządową, której celem jest poprawa warunków życia na świecie - przestrzegł kard. Gerhard Müller.

 

W wygłoszonym na Uniwersytecie im. Komeńskiego w Bratysławie wykładzie z okazji 25-lecia ogłoszenia encykliki „Veritatis splendor” Jana Pawła II niemiecki purpurat zaznaczył, że jest to jednak „modernizacja samobójcza”. „Jest to zdrada ludzi wobec prawdy Boga” - powiedział kard. Müller i jako antidotum zaproponował chrześcijański "teocentryczny humanizm". O wygłoszonym 6 lutego br. wykładzie byłego prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary napisał niemiecki dziennik „Die Tagespost”.

 

Odpowiadając na pytania od słuchaczy odnośnie posynodalnej adhortacji apostolskiej „Amoris Laetitia”, kard. Müller wyznał, że nie jest szczęśliwy z powodu różnych jej interpretacji przez niektóre konferencje episkopatów. Jego zdaniem w sprawach dogmatycznych nie może być pluralizmu, tak jak jest jeden Urząd Nauczycielki Kościoła, a konferencje biskupów mogą jedynie odpowiadać za problemy duszpasterskie.

 

Zaznaczył, że rozdział 8. „Amoris Laetitia”, dotyczący sytuacji osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach, należy rozumieć „ortodoksyjnie”, ponieważ ci, którzy żyją w grzechu śmiertelnym, nie mogą otrzymać Komunii św. „Papież jest po to, aby łączyć Kościół” - podkreślił. Sam powiedział papieżowi, że jeśli konferencje biskupów dałyby różne interpretacje kwestii dogmatycznych to Kościół byłby w sytuacji podobnej do tej sprzed reformacji. „Nawiasem mówiąc, nie można świętować podziału Kościoła w czasach reformacji” - powiedział. Jak donosi „Die Tagespost” kard. Müller ostro sprzeciwił się wszelkim pomysłom kościelnego błogosławienia par homoseksualnych. „Kiedy ksiądz błogosławiłby homoseksualną parę, byłaby to obrzydliwość w świętym miejscu: aprobowanie czegoś, czego Bóg nie pochwala" - powiedział.

 

Źródło: KAI

luk


DATA: 2018-02-14 09:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie proś o nic moderny. To nie ma sensu. Proś Tego, który zakładając Swój Kościół obiecał, że jest i będzie z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata. NIC co czyni krzywdę Jego Kościołowi, nie dzieje się bez Jego dozwolenia. My tego nie rozumiemy, ale możliwe że ta próba jest potrzebna i pasterzom, i nam owcom, by wyjść z niej wzmocnionymi.
6 miesięcy temu / do Megi
 
Jakoś nie bardzo potrafię uwierzyć kard. Muellerowi, że leży mu na sercu dobro Kościoła. Gdy był prefektem Kongregacji Nauki Wiary nie za bardzo starał się "wychylić" i przeciwstawić odstępstwom od Wiary przez najwyższych dostojników Kościoła - włącznie z papieżem Franciszkiem, a wiadomym jest, że mógł to zrobić, bo posiadał wielką władzę, a takie jego veto zauważyłby świat i Wierni. Teraz te pomruki nic nie znaczą.
6 miesięcy temu / Gienek
 
Samobójcza modernizacja... Wprowadza do KK fetor antychrysta. ..sieje zamęt i otumania zgodnie z duchem SV2...Jeśli chodzi o duchowość kapłanów,to powiem, że jest taka jak ich SUMIENIE..prawidłowoukształtowane NIE ZROBI KRZYWDY KOŚCIOŁOWI..wynaturzone biczuje i krzyżuje MISTYCZNE Ciało CHRYSTUSA...Nie nam osądzać...Bóg sądzi!!!..jedynie co możemy, to UPOMINAĆ więc upominamy..i..Bardzo Prosimy moderno Kościół od 53 lat niszcząca..nie czyńcie krzywdy Kościołowi Chrystusowemu.Nie pozwalajcie antychrystowi brudnych pazurów kłaść na OŁTARZ NAJŚWIĘTSZEJ OFIARY i nie dawajcie wężowi przeklętemu spożywać Baranka BOŻEGO!!!!..nie uświęcajcie sromoty i innych obrzydliwości,nie tulcie szatańskich dzieł jak antysakramentalność, landary protestantyzmu, czcicieli allaha,.nie nagradzajcie aborcjonistów..Nie wynaturzajcie naszej WIARY subiektywizmem,.. Nie szukajcie alibi,dla szatańskich nieczystości w KK nie brońcie sytuacjonizmem..bo NIE MA SYTUACJI,KTÓRA BY GRZECH ŚMIERTELNY USPRAWIEDLIWIAŁA
6 miesięcy temu / Megi
 
Jak widać nie wszystko stracone. Wyrazy szacunku dla Eminencji!
6 miesięcy temu / Admirał
 
@ Aguirre - absolutnie się zgadzam. Papież Franciszek jest produktem SVII w pełnym rozkwicie. Dopóki Kościół nie zacznie szukać przyczyn tam, gdzie one leżą, dotąd duchowni pokroju kard. Mullera będą lać krokodyle łzy nad rozpadem katolickiej doktryny, ale nie kiwną palcem, żeby zlikwidować przyczynę. Jak wiadomo porażka jest sierotą, a że wszyscy duchowni, zwłaszcza ci najwyżsi rangą, w mniejszym czy większym stopniu są apologetami i gorliwie wdrażają nieszczęsny Sobór Watykański II i to bynajmniej, wbrew temu co twierdzą, wcale nie w duchu Tradycji, to żaden się nie przyzna, że całe swoje dorosłe życie, całą swoja posługę kapłańska zainwestowali w głoszenie czegoś, co doprowadziło do katastrofy Kościoła Katolickiego.
6 miesięcy temu / Iw
 
Można dopytać KOGO PRZESTRZEGA Kard. Muller ? Przed rozdziałem dogmatyki od nauczania moralnego oraz ?uległą transformacją Kościoła w organizację pozarządową, której celem jest poprawa warunków życia na świecie - przestrzegł kard. Gerhard Müller. Czy adresatem PRZESTROGI jest Papież Franciszek i Rada 9 Kardynałów ? Przecież do się robi coraz bardziej ABSURDALNE. Przecież Muller może napisać w tej sprawie list do Papieża zamiast wyrażać swoje zaniepokojenie na kolejnych wykładach w gronie >cichych oponentów
6 miesięcy temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.