DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Kardynał Müller: Kryzys w Kościele wynika z porzucenia Boga, przystosowania się do kultury

Kardynał Müller: Kryzys w Kościele wynika z porzucenia Boga, przystosowania się do kultury
Fot. REUTERS / Max Rossi / File Photo / FORUM

Trucizną paraliżującą Kościół jest opinia, że ​​powinniśmy dostosować się do Zeitgeist, ducha epoki, a nie do Ducha Bożego – powiedział kardynał Gerhard  Müller w kazaniu podczas Mszy świętej dla młodzieżowych liderów w amerykańskim Phoenix.

 

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary powiedział, że kryzys, w obliczu którego stoi dziś Kościół katolicki, wynika z prób dostosowania się do kultury za cenę porzucenia nauk wiary.

 

- Kryzys w Kościele jest spowodowany przez człowieka i powstał, ponieważ potulnie przystosowaliśmy się do ducha życia bez Boga – ocenił kardynał zwracając się do tysięcy wiernych zgromadzonych w Phoenix na spotkaniu młodych liderów studenckich.

 

- Trucizną paraliżującą Kościół jest opinia, że ​​powinniśmy dostosować się do „Zeitgeist”, ducha epoki, a nie Ducha Bożego; aby relatywizować przykazania Boże i ponownie zinterpretować doktrynę objawionej wiary – stwierdził hierarcha.

 

Kardynał Müller ostrzegł, że nawet wielu ludzi w Kościele tęskni do odmiany „katolicyzmu” bez dogmatów, bez sakramentów i bez nieomylnego Magisterium.

 

Ważnym wątkiem homilii wygłoszonej w uroczystość Maryi Świętej Bożej Rodzicielki była ludzka pokusa i pragnienie skupienia się na zastępczych „gratyfikacjach” po odsunięciu się od Pana Boga.

- Ten, kto wierzy, nie potrzebuje jednak ideologii – zaznaczył hierarcha. – Ten, który ma nadzieję, nie sięgnie po narkotyki. Ten, kto kocha, nie pragnie tego świata, który przemija. Ten, kto kocha Boga i bliźniego, znajduje szczęście w ofierze z siebie – wskazywał były prefekt KNW.

 

- Będziemy szczęśliwi i wolni, gdy w duchu miłości przyjmiemy formę życia, do której Bóg powołał każdego z nas osobiście – w sakramencie małżeństwa, w kapłaństwie w celibacie lub w życiu zakonnym, zgodnie z trzema radami ewangelicznymi: ubóstwa, posłuszeństwa i czystości ze względu na Królestwo niebieskie – podpowiadał młodym najlepsze życiowe drogi.

 

Ksiądz kardynał wskazał na znaczenie dziękczynienia jako kluczowego aspektu chrześcijańskiego życia. Zachęcał do postawy wdzięczności za całe stworzenie, za przyjście Chrystusa na świat jako naszego Zbawiciela, za Najświętszą Maryję Pannę, Kościół katolicki, dar rodziny i wszystkie inne błogosławieństwa.

 

- Jednak w tych trudnych czasach skandale w Kościele i kryzys, jaki dotknął tradycyjnie chrześcijańskie społeczeństwa na Zachodzie doprowadziły wielu do obaw, czy skała, na której Chrystus zbudował swój Kościół, nie rozpada się – stwierdził kardynał.

 

- Dla niektórych Kościół katolicki pozostaje o 200 lat w tyle w stosunku do dzisiejszego świata. Czy w tym oskarżeniu tkwi jakaś prawda? – zastanawiał się. – Wezwania do modernizacji wymagają, aby Kościół odrzucił to, co uważa za prawdę, ze względu na budowę „nowej religii jedności świata” – odpowiedział.

 

- Aby zostać dopuszczonym do tej meta-religii, jedyną ceną, jaką Kościół musiałby zapłacić, jest rezygnacja z dążenia do prawdy. Wydawałoby się, że to nic wielkiego, ponieważ relatywizm dominujący w naszym świecie i tak odrzuca ideę, że moglibyśmy realnie poznać prawdę, i przedstawia się jako gwarant pokoju między wszystkimi światowymi poglądami oraz światowymi religiami – mówił hierarcha.

 

Jednak, w przekonaniu niemieckiego purpurata, jedyną dobrą odpowiedzią na sekularyzacyjne trendy w Kościele jest życie wiarą, przeżywane w trwałej prawdzie Chrystusa. Jak podkreślił ksiądz kardynał, Bóg, który jest wieczny, nie może ulec zmianie z powodu ludzkich zachcianek.

 

- Jezus Chrystus nie jest reprezentantem jakiejś nadprzyrodzonej prawdy: On sam jest Drogą, Prawdą i Życiem – podkreślił kardynał Gerhard Ludwig Müller.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk

RoM

 

 

 

 

 


DATA: 2020-01-02 06:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Diagnoza częściowo dobra. 1- dobra bo apostazja - to przyczyna wszelkiego zła bez Boga -nic! 2- zła bo kto na to pozwolił, kto to tolerował, a nawet propagował - duchowni. Należy zmienić sposób nominowania biskupów. Tajne terna - często do namnażanie kolesiów, adoratorów, przyboczny.
5 miesięcy temu / ks. krakowski
 
Dorzuce do tego osoby o sklonnosciach homoseksualnych
5 miesięcy temu / Paw
 
Ktoś tu chyba nie rozumie, że są osoby bezżenne bez powołania do kapłaństwa, którym pomimo chęci i prób nie udało im się znaleźć współmałżonka/i. Oskarżanie takich o egoizm to oszczerstwo.
5 miesięcy temu / Pmp
 
a numerariusze opus dei? A jak ktos nie znajdzie osoby, ktora bedzie chciala wstapic z nim w zwiazek malzenski, to ma automatycznie isc do zakonu/seminarium?
5 miesięcy temu / rrr
 
Św. Katarzyna ze Sieny była egoistką skoro pozostała świecką tercjarką?
5 miesięcy temu / M.
 
Osoby świeckie, które nie zawarły związku małżeńskiego, a nie są ograniczone żadną poważną chorobą, powinny zdecydować się na coś: rodzina, zakon, kapłaństwo. Proszę nie szukać łatwych wykrętów dla ciągotek do egoizmu.
5 miesięcy temu / rrrr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.