DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Kardynał Marx wprost za Komunią dla rozwodników. Prymas Irlandii: Nie „regionalizujmy” nauczania Kościoła

Kardynał Marx wprost za Komunią dla rozwodników. Prymas Irlandii: Nie „regionalizujmy” nauczania Kościoła
fot. REUTERS / Ina Fassbender / FORUM

Kardynał Reinhard Marx wprost wyraził swoją opinię, iż decyzja o dopuszczeniu żyjących w konkubinacie rozwodników powinna być podejmowana indywidualnie po tym jak małżeństwie „definitywnie nie powiodło się”. Z kolei abp Eamon Martin, prymas Irlandii, powiedział, że nie jest zwolennikiem idei, wedle której „interpretowanie nauczania Kościoła pozostaje w gestii poszczególnych episkopatów”.

 

- Katolickie nauczanie o małżeństwie i rodzinie to rzecz powszechna, a nie taka, o jakiej lokalni biskupi mogą sami decydować – powiedział abp Eamon Martin, prymas Irlandii w rozmowie z gazetą „The Irish Catholic”. Uczestnik synodu stanął w opozycji do postępowego skrzydła synodu, którego głosem stał się kardynał Reinhard Marx, podnoszący buńczuczne hasło: „Nie jesteśmy filią Rzymu. Każdy episkopat jest odpowiedzialny za troskę duszpasterską we własnym kontekście kulturalnym i musi wykładać Słowo Boże we własny oryginalny sposób”.

 

Idąc za tym duchem kardynał Marx wprost wyraził swoje poglądy podczas trwających obrad synodu. - Powinniśmy poważnie rozważyć możliwość – opartą na każdym poszczególnym przypadku, a nie na generalizowaniu – dopuszczenia wiernych żyjących po rozwodzie w nowym związku do sakramentu Pokuty i Komunii Świętej ­– powiedział niemiecki hierarcha.

 

- Powinno być to dopuszczone, kiedy życie dzielone w ważnym kanonicznie małżeństwie definitywnie nie powiodło się, a małżeństwo nie może być unieważnione, ponadto zobowiązania z tego małżeństwa zostały rozwiązane, został wyrażony żal z powodu zerwania więzów małżeńskich oraz istnieje szczera wola do przeżywania drugiego, cywilnego, małżeństwa w wierze i wychowania dzieci w wierze – dodał.

 

- Sądzę, że skoro stanowimy część powszechnego nauczania Kościoła, to owszem posiadamy bardzo jasną wizję małżeństwa i rodziny; i nie sądzę, aby miało to być przedmiotem interpretacji na poziomie poszczególnych episkopatów – brzmi odpowiedź prymasa Irlandii na powyższe rewelacje.

 

 

Źródło: ncregister.com

FO
DATA: 2015-10-19 09:44
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

CD Celem,do którego dążą ,jest uchwalenie dopuszczalności rozwodów i zastąpienia przestarzałego ustawodastwa nowym bardziej ,ludzkim[...]Jednakże przeciw tym szalonym pomysłom stoi owo niewzruszenie przykazanie Boże,przez Chrystusa w całej rozciągłości potwierdzone,,którego żadne ustawy ludzkie,żadne uchwały narodów wola ustawodawcy obalić nie mogą :Co Bóg złączył człowiek niechaj nie rozdziela,\'\'( Mt19,6).Gdyby to zaś człowiek bezprawnie to rozłączył ,byłoby to bez zupełnie znaczenia .Słusznie więc zapewnił Chrystus "Każdy,kto opuszcza swą żonę a pojmuje drugą, cudzołoży ;a kto od męża opuszczoną pojmuje cudzołoży"(Łk.16,18).Słowa zaś Chrystusa odnoszą się do każdego małżeństwa,nawet do czysto naturalnego;każdemu bowiem prawdziwemu małżeństwu przysługuje owa nierozerwalność,która o ile chodzi o rozwiązanie węzła,wyjęta jest spod uznania stron i spod wszelkiej władzy świeckiej.BREVIARIUM FIDEI Ks Św I wyd Poznań 2007r
ponad 5 lat temu / Tomasz
 
CD.Wolność ta zmierza jedynie do stwierdzenia,czy partnerzy mieli rzeczywiście zamiar zawarcia małżeństwa i zawarcia go z tą osobą ,czy też tego nie mieli.Sama istota małżeństwa nie podlega wolności człowieka,i tak że kto zawarł małżeństwo,związany jest z jego Bożymi prawami istotnymi jego właściwościami.Anielski bowiem Doktor,rozprawiając o wierności małżeńskiej i potomstwie,tak mówi:W małżeństwie warunki te wynikają z samej umowy małżeńskiej,tak że gdyby coś przeciwnego im było wyrażone w kontrakcie małżeńskim,nie było by prawdziwego małżeństwa"( S.Thom Aquin ,Summa theol,pIII,Suplem.,p.XLIXart.3).940.Stąd wynika też,że prawowita władza ma prawo i obowiązek zakazywania związków haniebnych sprzeciwiających się rozsądkowi i istocie ludzkiej,przeszkadzania im i karania ich[...]958.Rozwody.Zwolennicy neopogaństwa,nie pouczeni smutną rzeczywistością,z dnia na dzień zawzięcie nacierają na świętą nierozerwalność małżeństwa i na ustawodawstwo nad nią czuwające.
ponad 5 lat temu / Tomsaz
 
Encyklika Papieża Piusa XI CASTI CONNCUBII,31 grudnia 1930r.Ustanowienie małżeństwa przez Boga .938.Najpierw więc to powinno pozostać niewzruszoną i nietykalną podstawą ;małżeństwo nie zostało ustanowione,ani odrodzone przez ludzi,lecz przez Boga twórcę samego stworzenia i tegoż stworzenia odnowiciela Chrystusa Pana prawem zostało obwarowane ,wzmocnione i wyniesione,;prawa te nie mogą podlegać żadnym zapatrywaniem ludzkim ani umowie wzajemnej małżonków(por.Rdz1.27n;2,27;Mt19,3-9,Ef.5,23-33).Chociaż więc małżeństwo z ze swej istoty jest ustanowienia Bożego,jednak i wola ludzka bierze w nim udział i to bardzo wybitny.Poszczególne bowiem małżeństwo,o ile jest związkiem pomiędzy pewnym mężczyzną,a pewną niewiastą,nie powstaje inaczej jak na podstawie wolnej zgody obu stron.Dobrowolny ten akt woli,którym obydwie strony oddają sobie i przyjmują prawo właściwe małżeństwu,jest do zawarcia prawdziwego małżeństwa tak konieczny,że nie może go zastąpić żadna waładza.
ponad 5 lat temu / Tomsaz
 
CD.70.Kanony soboru trydenckiego,które nałożyły,karę wykluczenia z kościoła na tych którzy ośmielą się odmawiać Kościołowi prawa do wprowadzenia zrywających przeszkód małżeńskich,bądź nie są dogmatyczne w ramach owej władzy zapożyczonej.71.Trydencka forma[zawarcia małżeństwa]nie obowiązuje pod groźbą nieważności,gdy prawo świeckie ustala inną formę i wymaga przestrzegania tej formy dla ważności małżeństwa.73.Na mocy kontraktu czysto świeckiego może istnieć prawdziwe małżeństwo chrześcijan ;fałszem jest że kontrakt małżeński między chrześcijanami m musi być zawsze sakramentalny oraz przy że przy wykluczeniu sakramentu nie może być kontraktu.74.Sprawy małżeńskie i zaręczyny należą z natury do sądów świeckich.
ponad 5 lat temu / Tomsaz
 
Sylabus Papieża PIUSA IX względnie Zbiór Błędów potępionych w różnych pismach Papieża Piusa IX 8 grudnia 1864 r BREVIARIUM FIDEI WYD Św wojciech 2007 r VIII.Błędy w zakresie małżeństwa chrześcijańskiego 65.W żaden sposób nie można przedłożyć dowodu,że Chrystus wynióśł małżeństwo do godności sakramentu.66.Sakrament małżeństwa nie jest niczym innym jak tylko uzupełnieniem i może zostać od niego oddzielony;sakrament tylko polega na błogosławieństwie dla małżonków.67Według prawa naturalnego węzeł małżeński nie jest nierozerwalny a w rozmaitych przypadkach rozwód (we właściwym znaczeniu)może być usankcjonowany przez władzę świecką.68.Kośćiół nie możności wprowadzenia zrywających przeszkód małżeńskich ,ale możność ta przysługuje władzy świeckiej,która też może znieść przeszkody istniejące.70.Kościół w ciągu wieków zaczął wprowadzać przeszkody zrywające sam z siebie,ale na mocy prawa zapożyczonego od władzy świeckiej\'
ponad 5 lat temu / Tomasz
 
C D .Pary małżeńskie,które zachowują i rozwijają dobro trwałości i nierozerwalnośći "wypełniają w ten sposób pokornie i odważnie powierzone im zadanie [...]aby były w świecie -maleńkim i cennym znakiem ,niekiedy poddanym próbie ,lecz zawsze odnawiającym się-tej niestrudzonej wierności ,z którą Bóg i Jezus Chrystus miłują wszystkich ludzi i każdego człowieka
ponad 5 lat temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.