DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Kardynał Marx wdzięczny za „niektóre osiągnięcia” reformacji

Kardynał Marx wdzięczny za „niektóre osiągnięcia” reformacji
Fot. fot. REUTERS/Ina Fassbender/FORUM

Reformacja przyniosła także dobre owoce – uważa przewodniczący niemieckiego episkopatu, arcybiskup Monachium kard. Reinhard Marx. To między innymi przetłumaczenie Słowa Bożego na języki narodowe.


- Reformatorzy zrozumieli [wartość] przetłumaczenia Słowa Bożego na język ludzi, a także przydania Biblii wysokiego miejsca w życiu kościelnym – powiedział kardynał w rozmowie z ewangelickim magazynem „chrismon”. To wszystko doprowadziło do właściwej oceny wartości Pisma Świętego. Dodatkowo kardynał jest „reformatorom” wdzięczny także za „szeroki wkład w rozwój muzyki kościelnej”.


Purpurat powiedział też, że droga ekumenizmu i droga do jedności Kościoła jest „nieodwracalna”. Kardynał wezwał przy tym katolików i protestantów do kontynuowania dialogu, „tak w kwestiach teologii, jak i w sprawach praktycznej współpracy”, na przykład w obszarze pomocy uchodźcom. 


Stwierdzenia te padły wkrótce po zakończeniu wspólnej pielgrzymki katolickich i ewangelickich biskupów do Ziemi Świętej. Kard. Reinhard Marx wyprawił się do Jerozolimy wespół z przewodniczącym ewangelickiego „Kościoła”, „biskupem” Heinrichem Bedfordem-Strohmem. W Jerozolimie odprawiali między innymi wspólne ekumeniczne nabożeństwa. Pielgrzymka była kontynuacją zapoczątkowanej w 2013 roku przez ówczesnego przewodniczącego episkopatu Niemiec, arcybiskupa Fryburga Roberta Zollitscha.


Już nieco wcześniej w tym roku niemieccy biskupi odbyli inną ekumeniczną pielgrzymkę. Pod hasłem „Z Lutrem do Papieża” biskup Magdeburga Gerhard Feige udał się wraz z przewodniczącym saksońskiego „Kościoła” ewangelickiego Joachimem Liebigem do Rzymu. Wspólne ekumeniczne nabożeństwo celebrowano w bazylice św. Pawła.


W przyszłym roku niemieccy ewangelicy będą świętować 500-lecie reformacji. Kościół katolicki w Niemczech będzie partycypował w tych obchodach, odcinając się jednak od ich uroczystego i dziękczynnego charakteru. Biskupi nie ukrywają, że reformacja głęboko podzieliła Kościół i należy uznać ją za wydarzenie smutne.Pach

Źródło: Katholisch.de
DATA: 2016-10-26 14:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@erzac: Zaorane ;)
ponad 3 lata temu / Ar
 
"Jednoczyć się i pomagać uchodźcom" - jedno lepsze od drugiego...
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
I po co przywoływać tego "przebierańca"? Znowu i znowu? Lepiej wezwać do modlitwy, niż Go cytować ...
ponad 3 lata temu / Soplica
 
...i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą...
ponad 3 lata temu / szarlej
 
"Reformatorzy" odebrali protestantom Sakrament Pokuty, w wyniku czego nawet dobrzy protestanci wylądują co najwyżej w głębokim czyśćcu, celem odbycia pokuty, której nigdy nie praktykowali. Jednak czymże to jest wobec "rozwoju muzyki kościelnej"?
ponad 3 lata temu / erzac
 
Przywołajmy na pomoc Arcybiskupa Fultona J. Sheena: W szesnastym wieku potrzebna była reformacja. Możliwe były dwa rodzaje reform: jednym z nich była reforma wiary, drugim ? reforma dyscypliny. Wiara była silna, była to bowiem Wiara Chrystusowa. Dyscyplina była jednakże słaba, gdyż była to dyscyplina pochodząca od świata. Reformatorzy, którzy czasem reformują nie to, co trzeba, zreformowali wiarę zamiast dyscypliny, doprowadzając religię objawioną do obecnego stanu totalnego bezładu. Źródło: "Old Errors and New Labels", 1950r., str. 82. ... i ten bezład ciągle się pogłębia!
ponad 3 lata temu / Teresa M
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.