DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Kardynał Marx schował krzyż przed muzułmanami i… nie żałuje tego gestu

Kardynał Marx schował krzyż przed muzułmanami  i… nie żałuje tego gestu
fot. REUTERS/Ina Fassbender / FORUM

Przewodniczący episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx nie żałuje, że schował krzyż przed muzułmanami podczas pobytu na kontrolowanym przez islamistów Wzgórzu Świątynnym. Jak mówi, nie był to wynik zdrady Jezusa, ale niechęci prowokowania.


Kard. Reinhard Marx wyprawił się w październiku na pielgrzymkę ekumeniczną do Jerozolimy wraz z przewodniczącym Ewangelickiego „Kościoła” Niemiec, „biskupem” Heinrichem Bedfordem-Strohmem. Obaj duchowni zostali zaproszeni na kontrolowane przez muzułmanów Wzgórze Świątynne. Jak udokumentowano na fotografiach, pojawili się tam bez pektorałów.

 

Sprawa wywołała w Niemczech spory skandal, ale hierarchowie nie chcą przeprosić. Krótko po ujawnieniu sprawy głos zabrał Bedford-Strohm, tłumacząc, że to samo on i Marx zrobili wcześniej na prośbę Żydów przed Ścianą Płaczu, a wszystko dla szacunku wobec przedstawicieli innych wyznań oraz ze względu na napiętą sytuację polityczno-religijną w Ziemi Świętej.

 

Teraz sprawę skomentował kard. Marx. Jak powiedział w niedzielę na antenie bawarskiej telewizji, rzecz okazała się dla niego bardzo pouczająca. „Te skrajnie wrażliwe miejsca nie zawsze traktujemy wystarczająco wrażliwie” – podkreślił kardynał i dodał, że wobec napiętej sytuacji w Jerozolimie „chodziło o to, by nie prowokować”. Purpurat powiedział tylko, że wobec ostrej reakcji na jego i Bedforda-Strohma czyn być może byłoby lepiej w ogóle nie iść na Wzgórze Świątynne i przed Ścianę Płaczu. Uznał, że rzecz w każdym razie nie została odpowiednio przygotowana.

 

Choć Marx był krytykowany przez wielu niemieckich katolików za to, że podczas gdy chrześcijanie na Bliskim Wschodzie umierają za wyznawanie wiary w Chrystusa, on chowa krzyż, w samym akcie usunięcia pektorału nie widzi niczego niewłaściwego. Purpurat uznał, że oskarżenia o zdradę Chrystusa lub akt poddania względem przedstawicieli innych wyznań są „głęboko raniące”. Jak podkreślił na swoją obronę, sam nie chciałby rozwijania zielonej flagi Mahometa w kościele katolickim. Tłumaczył następnie, że żydzi i muzułmanie na Bliskim Wschodzie nie wiedzą wiele o znaku krzyża i uważają go raczej za symbol „dominacji krzyżowców”.

 

 

 

 

Źródła: katholisch.de,pch24.pl

Pach


DATA: 2016-12-14 08:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tchórze!
9 miesięcy temu / Grażyna
 
Papieżowi Janowi Pawłowi II na myśl nie przyszło zdejmować pektorał w synagodze czy w meczecie, a przecież bywał i tam. No cóż, pora przyzwyczaić się do niewierzących cardinalis i episcopus. Smutne, ale to znak czasu. Mam tylko nadzieję, że takich ,,orłów" u nas nie będzie.
ponad 3 lata temu / Maria
 
Schowanie krzyża to stanowczo zbyt mało. Kardynał Marx powinien przejść na islam aby nie obrażać islamistów byciem chrześcijaninem. I,jak mniemam, przy pierwszej, najbliższej okazji pewnie to uczyni.
ponad 3 lata temu / wolniejwolniejwstrzymajkonia
 
@Harry Co prawda na pielgrzymkach nie bywam, więc może dobrze nie zrozumiałem, ale wydaje mi się, że liczy się intencja: każdy ma prawo do odrobiny prywatności, ale żeby nie wyprzeć się wiary. Strój pozostanie tylko strojem - Apostołowie się nim chyba nie wyróżniali. Zauważ, że strojem duchownym można też się afiszować i wykorzystywać do przyziemnych celów.
ponad 3 lata temu / antyklerykał
 
Mnie rażą księża,którzy wstydzą się Boga i samych siebie poprzez kamuflaż - zdejmują sutanny,koloratki i czynią siebie"cywilami". Często widuję takie zachowania podczas tzw.pielgrzymek. Żenujące.
ponad 3 lata temu / Harry
 
Kardynałowie mają głosić wiarę i bronić jej nawet za cenę życia. Stąd ten czerwony kolor związany z ich urzędem. A tymczasem kardynał "nie chciał urazić". To wielka hańba. Nie tylko jego, ale tych, którzy dopuścili kogoś takiego do tego urzędu.
ponad 3 lata temu / gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.