DZIŚ JEST:   16   CZERWCA   2019 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Benona, biskupa
Bł. Marii Teresy Scherer
 
 
 
 

Kardynał Marx: błogosławienie homozwiązków? Nie widzę problemu

Kardynał Marx: błogosławienie homozwiązków? Nie widzę problemu
fot. ddp images / FORUM

Kościół w Niemczech prawdopodobnie dopuści błogosławienie par homoseksualnych. Nie będzie to praktyka w jakikolwiek sposób uregulowana. Jak zapowiedział przewodniczący episkopatu kardynał Reinhard Marx, decyzje będą zapadać „w konkretnym przypadku”. Tak samo, jak w sprawie rozwodników w nowych związkach.

 

Gdy w 2015 roku podległy episkopatowi Centralny Komitet Niemieckich Katolików wystąpił z postulatem udzielania parom homoseksualnym kościelnych błogosławieństw, na jego kierownictwo posypała się ze strony biskupów ostra krytyka. Utrzymywano, że byłby to fałszywy sygnał dla wiernych, sugerujący mylnie, że związki jednopłciowe są równoznaczne z małżeństwem. Dziś okazuje się, że ówczesny głos episkopatu nie był bynajmniej aktem pryncypialnego sprzeciwu. Uznano po prostu, że jest… zbyt wcześnie.

 

Na początku roku bieżącego biskup Osnabrück Franz-Josef Bode zaproponował wprowadzenie w Kościele w Niemczech błogosławieństw dla związków homoseksualnych. Jak argumentował, w sytuacji, gdy państwo uznaje „małżeństwa” jednopłciowe, taki krok byłby bardzo potrzebny. Reszta episkopatu długo milczała i można było pomyśleć, że był to tylko wybryk wyjątkowo liberalnego biskupa –  Bode zasłynął między innymi jako delegat na Synod o rodzinie, gdzie domagał się bardzo dużych zmian w sprawie rozwodników w nowych związkach.

 

Te nadzieje rozwiał właśnie sam przewodniczący episkopatu Niemiec, arcybiskup Monachium kardynał Reinhard Marx. W rozmowie z „Bayerischer Rundfunk” powiedział wprost, że błogosławieństwa dla par gejowskich mogą zostać w Niemczech wprowadzone. Nie będzie jednak żadnych rozwiązań systemowych, ale o wszystkim decydować będą księża.

 

- Trzeba zachęcać, by kapłani i duszpasterze dawali ludziom wsparcie w konkretnych sytuacjach. Nie widzę tu w zasadzie żadnego problemu - odparł, pytany o wprowadzenie takich błogosławieństw. - Są rzeczy, których nie da się uregulować – dodał, rozjaśniając kwestię ewentualnych przepisów.

 

Będzie więc tak samo, jak w przypadku rozwodników w nowych związkach. Niemiecki episkopat wydał w ubiegłym roku wytyczne duszpasterskie do adhortacji Amoris laetitia. W sprawie dopuszczania publicznych cudzołożników do Komunii świętej napisano bardzo enigmatycznie o potrzebie „rozróżniania”, „towarzyszenia”, „podejmowania decyzji w sumieniu” i „indywidualnym podejściu do każdego przypadku”. W praktyce dało to kapłanom wolną rękę w ignorowaniu nauczania Kościoła katolickiego wyrażonego choćby w Familiaris consortio św. Jana Pawła II.

 

Niemieckich księży prawdopodobnie nie będzie trzeba szczególnie zachęcać do udzielania homoparom „błogosławieństw”. Do pierwszego takiego publicznego aktu zgorszenia doszło już nieomal jesienią ubiegłego roku. Ks. Stefan Suhling z miejscowości Wesel w diecezji Monastyru umówił się z lokalnym socjalistycznym burmistrzem Peterem Hinzem na zorganizowanie w kościele ceremonii udzielenia takiego „błogosławieństwa”. Burmistrz kilka dni wcześniej zawarł formalny związek „małżeński” ze swoim partnerem, korzystając z nowego prawa przyjętego z walnym udziałem chrześcijańskich demokratów z CDU i CSU. Ks. Suhlingowi przeprowadzenia zamiaru zakazał dopiero biskup Felix Genn po nagłośnieniu sprawy przez media. Burmistrz głośno krytykował tę decyzję, przekonując, że to przejaw dyskryminacji. Diecezja niemal przepraszała, zarzekając się, że zakaz… w żadnej mierze nie miał  „deprecjonować związków jednopłciowych”.

 

Jak widać po zapowiedziach kard. Marxa, teraz rzeczywiście nie będzie już ich trzeba „deprecjonować”. Ubiegłoroczna skarga burmistrza Hinze o rzekomym „dyskryminowaniu gejów i lesbijek” została przez biskupów troskliwie wysłuchana. Kościół w Niemczech po dopuszczeniu do Komunii rozwodników kolejny raz pada na kolana przed duchem czasu.

 

 

Źródło: br24.de, pch24.pl

Pach

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

12 cytatów przeciwko sodomii, które każdy katolik powinien znać. Szczególnie kardynał Marx


DATA: 2018-02-06 10:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy kościół w Niemczech dokopał się do nowego Pisma Świętego ? Ja wyczytałem coś o czerni i bieli a wszystko co ponad to nie od Boga pochodzi.Czy to nie właśnie episkopat powinien stać na straży tego ?
ponad 1 rok temu / Daniel
 
Można zapytać idąc śladem Rabina Schudricha czy wielebny należy jeszcze do Kościoła Katolickiego i zna katechezę ? Pewnikiem NIE. Zatem problemem nie jest to co mówi bo to herezja tylko On sam bo się zagubił.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Osoba głosząca w imię Boga herezje to Fałszywy Prorok.
ponad 1 rok temu / DialogSercaMiłości
 
Polecam przeczytać książkę pt: "Ostrzeżenie z zaświatów" Bonawentura Meyer.
ponad 1 rok temu / Ania
 
Jeszcze go wybiorą na kolejnego Papieża.
ponad 1 rok temu / aaa
 
A co na to Biblia?
ponad 1 rok temu / Johnny Garden
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "58039"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.