DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Kardynał Llovera: mnożą się liturgiczne nadużycia

Kardynał Llovera: mnożą się liturgiczne nadużycia
fot. eonardobc /sxc.hu

„Mnożą się nadużycia liturgiczne, musimy na nowo odkryć Vaticanum II” – stwierdził prefekt Kongregacji Kultu Bożego, kard. Antonio Cañizares Llovera. „Kościoły nie są tylko miejscem do gromadzenia się, są także miejscem spotkania tajemnicy Boga” – dodał hierarcha.

 

Jak potwierdził, w ramach kongregacji utworzono nowe biuro zajmujące się wyłącznie promowaniem sztuki i muzyki kościelnej, zgodnej m. in. z szóstym i siódmym rozdziałem konstytucji „Sacrosanctum concilium”. – To niezbędny krok w celu sprostania potrzebom liturgii w tych dwóch obszarach. Nie wszystkie rodzaje muzyki czy ekspresji artystycznej są w zgodzie z naturą liturgii, która powinna przestrzegać swych własnych zasad. Sztuka i muzyka mają fundamentalne znaczenie, potrzebujemy ich do dalszej odnowy liturgii w formie zaproponowanej przez Drugi Sobór Watykański, by zwiększyć jej piękno – to konieczne. To bardzo ważne dla Kongregacji ds. Kultu Bożego, by wspierać sztukę liturgiczną i muzykę, by proponować kryteria i wytyczne zgodne z nauką i bogatą tradycją Kościoła, by wspierać kontakty z muzykami, architektami, malarzami, złotnikami itd. Wszystko to wymaga szczególnej i bacznej uwagi – tłumaczy kard. Llovera.

 

- Liturgia nie przeżywa dziś szczęśliwego okresu. Najwyraźniej należy ożywić prawdziwe rozumienie znaczenia liturgii w życiu chrześcijańskim i w życiu Kościoła. Bez wątpienia, wiele już zostało zrobione. Ale to nie wystarcza i dlatego konieczne jest pójście dalej, zwłaszcza w celu wprowadzenia do naszej świadomości nauczania II Soboru Watykańskiego; innymi słowy, wprowadzenie do świadomości ludzi, którzy tworzą Kościół, przekonania, że liturgia może stać się centrum Kościoła, źródłem i szczytem chrześcijańskiego życia – stwierdził kardynał.

 

Jak dodał, rozpowszechnione nadużycia liturgiczne są „wyrazem błędów czyjejś wiary, które jednocześnie prowadzą ludzi do wypaczania ich wiary. Najintensywniejsze wysiłki w celu wyprostowania takich naruszeń są konieczne”. - Zawsze ponosiliśmy za to odpowiedzialność, zwłaszcza teraz, w trakcie Roku Wiary. Jest to także szczególnie prawdziwe w odniesieniu do biskupów – stwierdził duchowny.

 

 

źródło: vaticaninsider.lastampa.it

mat


DATA: 2012-12-29 09:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Obserwuję od pewnego czasu, jakie praktyki wprowadzają księża-studenci, po powrocie ze studiów w Rzymie albo studiów liturgicznych w Polsce i włos się na głowie jeży. Nie wiem, co i kto rozwiąże ten problem ale naprawdę, chciałbym tego dożyć.
ponad 7 lat temu / Kleryk
 
Nadużycia są od 40 lat! ale ... dobrze że się wielebni budzą z letargu. Vaticanum II chcą odkrywać, a co robili do tej pory? Michael Davies w jednej swoich książek, a konkretnie w: "Sobór Papieża Jana. Rewolucja liturgiczna" w II rozdziale pisze o tym wypaczonym posłuszeństwie i m.in. przytacza słowa abp Lefebvre: "Mistrzowskim posunięciem osiągniętym przez szatana jest wpędzić wszystkich w nieposłuszeństwo poprzez cnotę posłuszeństwa. Najbardziej typowym przykładem jest aggiornamento nakazów religijnych. Przez posłuszeństwo zakonnicy sa zmuszani do nieprzestrzegania praw ustanowionych przez samych Założycieli zakonnych, które przyrzekali wypełniać, kiedy składali śluby. To jest powód całkowitego zamętu, który rozprzestrzenił się wśród tych społeczności i w sercu Kościoła. W takiej sytuacji posłuszeństwo powinno być natychmiast kategorycznie odrzucone. Nawet legalne władze nie mogą wymagać wykonania złych i niehonorowych czynów. Nikt nie może nas zmusić do przeobrażenia
ponad 7 lat temu / Teresa
 
Kościół przeżywa obecnie dramat. Nie respektowane jest zachowanie w kościele wiernych. Podam przykład: na mszy św w mojej miejscowości ministranci na mszy niedzielnej potrafią się wygłupiać, jest tak że jeden ministrant specjalnie robi wszystkie czynności tak , aby nie dopuścić innych ministrantów do np: zbierania tacy itp. I co ksiądz, który odprawia mszę nie zwraca uwagę ministrantom za ich karygodne zachowanie ! Jest tak jakby ludzie w kościele mogli robić co chcą ! I to jest karygodne.Z tym się nie zgadzam. Księża powinni być sprawdzani przez swoich zwierzchników, jak pełnią w parafii swoją posługę i wywiązują się ze swoich obowiązków. A rzeczywistość jest szokująca - daje się ludziom bez rozumu tyle wolności, że mądrzy i inteligentni ludzie muszą cicho siedzieć, a najlepiej jak by nie istnieli. Dopóki nie przyjdzie odnowa liturgiczna w kościele w Polsce, dopóty będziemy świadkami anarchii i rozpadu moralnego w kościele !!!
ponad 7 lat temu / Robert
 
Jak widać nie działa zaklęcie "odkrywania na nowo Vaticanium II", więc aż prosi się o zakrycie SWII i odkrycie Tradycji.
ponad 7 lat temu / Babinicz
 
A nie lepiej odkryć piękno wielowiekowej Mszy Trydenckiej, gdzie nie trzeba tłumaczyć do czego służy ? Ciekawa rzecz, że nie spotkałam człowieka, który nie zachwyciłby się jej jasnością i treścią i nie odkrył, że to istotnie padamy na kolana przed żywym Bogiem
ponad 7 lat temu / Bella
 
Największym i NIEWYBACZALNYM naduzyciem jest brak poszanowania dla Najświętszego Sakramentu kucanie łążenie przed tabernakulum (także księża) i najważniejszy NIE PRZYKLĘKANIE PRZED Przemienionym Ciałem Jezusa Chrystusa!
ponad 7 lat temu / re
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.