DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Kardynał Ladaria broni ultimatum danego irlandzkiemu progresiście

Kardynał Ladaria broni ultimatum danego irlandzkiemu progresiście
Źródło: yotutube.com / UniGregoriana

Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary kard. Luis Ladaria Ferrer podkreślił, że w dialogu z o. Tonnym Flannerym kongregacja uczyniła już wszystko, co tylko było możliwe. „W pewnych kwestiach musieliśmy podjąć środki, które nigdy nie polegają na ocenie osoby, to bowiem należy do naszego Pana, tylko na ocenie jego zachowania i nauczania” – podkreślił watykański purpurat.

 

O sprawie irlandzkiego duchownego pisaliśmy niedawno na łamach naszego portalu. O. Flannery wielokrotnie domagał się zmiany katolickiego stanowiska w kwestiach moralnych i dopuszczenia kobiet do kapłaństwa. Watykan zgodził się na powrót duchownego do posługi pod warunkiem, że ten pisemnie potwierdzi odstąpienie od swoich błędów – i nie będzie ich prezentował w przyszłości. O. Flannery stanowczo odrzucił tę propozycję.

 

- Wobec o. Flannery’ego zawsze staraliśmy się zachowywać szacunek, ale zgodnie z zarządzeniem Kościoła ciążącym na nas obowiązkiem jest obrona wiary, a zatem wskazywanie takich rzeczy, których z wiarą nie sposób pogodzić – podkreślał kard. Ladaria. Hierarcha podkreślał, że jest to przykra konieczność i kongregacja nie może się od niej uchylać. Uwagi te sprowokowały reakcję ze strony irlandzkiego redemptorysty. – To nie zgadza się z moimi doświadczeniami – komentował o. Flannery. – W ciągu ostatnich ośmiu lat na żadnym etapie nie komunikowali się ze mną bezpośrednio – stwierdził, ignorując przy okazji kwestię procedur obowiązujących w Kościele. O. Flannery podkreślił przy okazji, że jest „pod wrażeniem bezczelności” uwag kardynała Ladarii.

 

O. Flannery odniósł się do całej sytuacji w komentarzu dla jezuickiego magazynu „America”. „Może sam się oszukuję, ale uważam, że więcej mogę zrobić dla kościoła obnażając ten niesprawiedliwy proces każdym możliwym sposobem, niż starając się o to, by Franciszek użył magicznej różdżki i przywrócił mnie do posługi”.

 

Przedstawiamy treść noty doktrynalnej, której podpisania odmówił o. Flannery:

  1. Zgodnie z Tradycją i doktryną Kościoła zawartą w prawie kanonicznym (kanon 1024), święcenia kapłańskie może w sposób ważny otrzymać tylko ochrzczony mężczyzna.
  2. Jako że praktyki homoseksualne są sprzeczne z prawem naturalnym i nie wynikają z autentycznej komplementarności płciowej i emocjonalnej, nie są aprobowane przez nauczanie moralne Kościoła katolickiego (por. KKK 2357).
  3. Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą między sobą intymną komunię życia i miłości, zostało ustanowione przez Stwórcę i obdarzone przez Niego szczególnymi prawami (KKK 1660). Inne formy zjednoczenia nie odpowiadają Bożym planom dotyczącym małżeństwa i rodziny. Dlatego też Kościół ich nie dozwala.
  4. W zakresie, w którym teoria gender przeczy założeniom autentycznej antropologii chrześcijańskiej =, nie jest ona akceptowana przez Magisterium Kościoła.

 

Ojciec Flannery uznał, że przyjęcie takich propozycji doktrynalnych jest dla niego nieakceptowalne. Z kolei jezuicki magazyn „America” opatruje sprawę wymownym komentarzem: „Styl listu i dokumentu zaproponowanego o. Flannery’emu do podpisania wywołuje poważne pytania. Jak ewidentnie wynika ze sprawy o. Flannery’ego, Kongregacja Doktryny Wiary wciąż korzysta z procedur panujących w trakcie pontyfikatu Jana Pawła II i Benedykta XVI”. A te procedury są przecież takie „bezosobowe”, zakładają wymianę korespondencji i informacji z przełożonym generalnym i prowincjonalnym, a to ten ostatnio przekazuje informacje zakonnikowi.

 

„To procedura, która często przynosi danej osobie poważne szkody osobiste i zawodowe. Wyższy rangą urzędnik Watykanu powiedział mi kiedyś, że czas już zmienić ten proces. W przypadku większość ludzi, którzy go doświadczyli, zakończyło się to przykrymi i traumatycznymi relacjami względem instytucjonalnego aspektu Kościoła” – oceniał Flannery. Jak dodał, Kościół powinien jego zdaniem… „traktować go jak człowieka i stosować się do międzynarodowych zasad praw człowieka”.

 

Źródło: ncronline.org

mat


DATA: 2020-09-23 14:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Obowiązek celibatu w Kościele zachodnim wprowadzono dopiero w średniowieczu i jest to kwestia dyscyplinarna, a nie dogmatyczna. Celibat księży miał zapobiec rozpowszechnionym wśród duchowieństwa tamtej epoki nadużyciom finansowym i tworzeniu się rodzinnych klanów wewnątrz Kościoła. Przez wieki c.był z resztą traktowaany jako zakaz zawierania małżeństw przez księży, a nie całkowitej wstrzemięźliwości seksualnej. Konkubinaty, współżycie pozamałżeńskie i korzystanie z usług kurtyzan było przez setki lat normą. Dopiero wiek dziewiętnasty i narastający wówczas obyczajowy i prawny rygoryzm w swerze seksualności spowodowały penalizację i zejście do "podziemia" życia seksualnego kapłanów. Współcześnie c. jest głównym źródłem rozprzestrzenienia w Kościele mafii pedofilskiej i nie służy niczemu poza uprzedmiotowieniem szeregowych księży przez wyższe duchowieństwo. Celibat nie ma żadnych własności nadprzyrodzonych, ani nie stymuluje rozwoju życia duchowego. Pozdrawiam.
29 dni temu / @ Cyraniusz
 
Znaczy o Flannery ma bezpośrednie łącze z Bogiem...pycha kroczy przed upadkiem...
29 dni temu / Kasandra
 
@czytelnik Nie masz bladego pojęcia czym jest kapłaństwo. To nie jest urząd tylko sakrament do którego powołuje Bóg, kapłan jest jak Chrystus, całkowicie oddany Kościołowi czyli wspólnocie ludzi wierzących. Musisz koniecznie przeczytać "Z głebi naszych serc" wszystko wtedy zrozumiesz, kardynał Sarah pięknie opisuje uchwicił cały duchowy aspekt który jest nieobecny w tskich dyskusjach.
29 dni temu / Cyraniusz
 
Temat kapłaństwa kobiet w Polsce praktycznie nie istnieje w debacie publicznej. Może to i dobrze. Coraz bardziej istotnym tematem jest natomiast zniesienie obowiązkowego celibatu księży diecezjalnych. W mojej ocenie jest to konieczny warunek zaradzenia pladze pedofilii i odsunięcia od władzy w Kościele "lawendowego lobby". Zniesienie obowiązkowej bezżenności nie oznacza automatycznego obowiązku zawierania małżeństw przez duchownych. Pozdrawiam.
29 dni temu / czytelnik
 
To juz bezosobowe odniszenie sie im nie podoba? Margot mowi co innego. Osobniki jego pokroju nie zycza sobie nazywac ich wedle ich wrodzonej płci ale zgodnie z ich przekonaniami. To ja już sie pogubiŁEM Jedni gender kaza nazywac siebie bezosobowo inni gender na to wlasnie sie skarżą. Dogadajcie sie wreszcie. Nie prosciej byloby was nazywac NORMALNIE?
29 dni temu / Pan Jan
 
Mało takich "orłów" jest ? Roztrząsają jednego gościa, a w Kościele panoszy się takich tysiące, dziesiątki tysięcy ! Kościół przesiąknięty jest nimi. Są akceptowani, pożądani i wyniośli na swych katedrach, parafiach, pałacach.
29 dni temu / najmniejszy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.