DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Kardynał Kurt Koch: Sprawa Komunii dla rozwodników jest ciągle otwarta

Kardynał Kurt Koch: Sprawa Komunii dla rozwodników jest ciągle otwarta

Grupa niemieckojęzyczna odegrała na Synodzie bardzo ważną rolę, zwłaszcza w sprawie rozwodników w nowych związkach – uważa kard. Kurt Koch. Kwestia ich dopuszczenia do Eucharystii jest jednak bardzo trudna i wciąż wymaga namysłu. Decyzję musi podjąć sam papież.


Kardynał kurialny Kurt Koch, przewodniczący papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, mówił w rozmowie z katolicką gazetą „Die Tagespost” o zakończonym Synodzie Biskupów i jego wynikach. Na pierwszym miejscu szwajcarski purpurat wymienił niewątpliwy w jego ocenie sukces zgromadzenia, którym jest „o wiele bardziej pozytywne” przedstawienie małżeństwa i rodziny, niż miało to miejsce w Instrumentum laboris. - Otrzymaliśmy tekst, który prezentuje piękno małżeństwa i rodziny oraz docenia to, co jest tam rzeczywiście przeżywane – powiedział kardynał, dodając, że „jaśniejsza” stała się też złożoność tematyki synodalnej.


Purpurat uważa, że na Synodzie dużą rolę odegrała grupa niemieckojęzyczna, wprowadzając bardzo potrzebne teologiczne wyjaśnienia. - Przykładowo było w auli synodalnej wiele trudności w kwestii dokładnej definicji wzajemnych stosunków miłosierdzia i prawdy oraz miłosierdzia i sprawiedliwości – mówi kard. Koch. To miała wyjaśnić właśnie grupa niemieckojęzyczna. Po drugie grupa ta wskazała zdaniem Szwajcara, jaki jest tak naprawdę stosunek Komunii duchowej do Komunii właściwej.


Kardynał mówi też, że w dokumencie ostatecznym Synodu są bardzo wyraźne echa propozycji grupy niemieckojęzycznej w sprawie rozwodników w nowych związkach. Chodzi tu przede wszystkim o odwołanie się do tego passusu Familiaris consortio Jana Pawła II, w którym święty papież zwraca uwagę na konieczność rozróżniania odmiennych sytuacji.


Gdy idzie jednak o sprawę samego dopuszczenia rozwodników do Komunii, to w ocenie kardynała Kocha jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. - Są tu jeszcze otwarte pytania teologiczne, które muszą zostać pogłębione – mówi, przekonując, że problem jest szalenie złożony i daleki od rozwiązania. Jako przykład kardynał wskazuje na pytanie, jak rozumieć relację między kanonicznym określeniem ważnego małżeństwa, a odczuciem wiernych, według których ich małżeństwo ważne wcale nie jest. W każdym razie decyzję będzie musiał podjąć sam Ojciec Święty.


Kardynał był też pytany, co oznacza synodalność, o której wiele mówił Ojciec Święty przy okazji 50. rocznicy powołania instytucji zwyczajnego synodu. Koch przekonywał, że synodalność nie jest tożsama z demokracją. - Synodalność oznacza zabiegi i starania na rzecz odnalezienie konsensu, a następnie przekazanie sprawy Ojcu Świętemu. Synodalność jest o wiele trudniejszym przedsięwzięciem niż demokracja. Synodalność nie oznacza, że chcę koniecznie przeforsować mój punkt widzenia, ale że wzajemnie i razem słuchamy Ducha Świętego, tak, by dojść do wspólnego stanowiska, które uczyni Ojcu Świętemu łatwiejszym podejmowanie koniecznych decyzji  – mówił purpurat.Pach

 

Źródło: „Die Tagespost”


DATA: 2015-11-03 09:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tutaj nie potrzeba żadnego miłosierdzia tylko stosowanie prawa zapowiedzianego przez Jezusa w Mt 5:32 i Mt 19 :9. Rozwiązuje ono w trybie natychmiastowym sytuację strony niewinnej rozpadu małżeństwa a dla strony winnej otwiera drogę do uregulowania swojego życia i powrotu do łaski uświęcającej.Te dyskusje na synodzie można porównać do spulchniania gleby kołkiem ,gdy obok rdzewieją narzędzia do tego.
ponad 4 lata temu / wajdelota
 
Kardynał Koch chyba dawno nie był w niemieckim pustym kościele. Tych rozwodników i w ogólności kogokolwiek trzeba tam sprowadzić siłą może ? Dobre samopoczucie.
ponad 4 lata temu / dobrostan
 
To jest jeszcze Kościół?
ponad 4 lata temu / ixi
 
Miłosierdzie, o którym tyle tu mowa działa, ale w stosunku do grzesznika, który zerwał z grzechem i potrafi wzbudzić w sobie żal za grzech. Trwać w śmiertelnym grzechu i oczekiwać jego akceptacji w imię Miłosierdzia ? Czy niemieccy biskupi czytali to co opisywała w swych wizjach Sekretarka Bożego Miłosierdzia ? Jeżeli im to nie wystarcza niech sięgną do dzieł innej mistyczki - ich rodaczki , Doktora Kościoła św. Hildegardy z Bingen i jej wizje oraz podejście do antropologii oraz eschatologii. Jeżeli owi hierarchowie nadal będą uprawiać teologię opartą o własne wpisy na portalach społecznościowych i wywiadach udzielanych lewicowym mediom.... . Niech się tak bawią dalej i oby dane było im doświadczyć Miłosierdzia...
ponad 4 lata temu / west
 
W Rzymie Franciszkowym na razie aresztują i dementują aby odwrócić uwagę od zniszczenia kolejnego sakramentu i akceptacji sodommi.
ponad 4 lata temu / Leo
 
Ta sprawa wśgóle nie powinna być otwierana!!!
ponad 4 lata temu / Max
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.