DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

Kardynał Kurt Koch: czas na wspólną z luteranami deklarację o Eucharystii

Kardynał Kurt Koch: czas na wspólną z luteranami deklarację o Eucharystii
REUTERS / FORUM

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan szwajcarski kardynał Kurt Koch zapowiada kolejne działania ekumeniczne w dialogu z luteranami. Chodzi tym razem o wspólną deklarację o Eucharystii.


Watykański urząd kierowany przez kard. Kocha dąży do wypracowania z luteranami wspólnego oświadczenia o Kościele, Eucharystii i Urzędzie. „To kolejne zadanie” – powiedział purpurat w rozmowie z katolicką agencją informacyjną Kathpress. Kardynał wskazał, że chodzi tu o dokument analogiczny do słynnej „Wspólnej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu” z 1999 roku. Tamten dokument został wypracowany wespół ze Światową Federacją Luterańską właśnie przez Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan.


Podczas pobytu w Szwecji z okazji 499. rocznicy reformacji Ojciec Święty podpisał razem z przewodniczącym wspomnianej Federacji „biskupem” Munibem Younanem wspólną deklarację mającą być świadectwem woli intensyfikacji wysiłków ekumenicznych, także w obszarze pytań eucharystycznych.


Kardynał Koch powiedział agencji, że bardzo cieszy się, iż na poziomie lokalnym, zwłaszcza w Finlandii i Stanach Zjednoczonych, znacząco posunięto do przodu dialog w tym obszarze. Według purpurata zwłaszcza wydanie katolicko-luterańskiej deklaracji na temat Eucharystii w Ameryce jest „dobrym znakiem”, który wskazuje, że wciąż można iść naprzód.


Podczas gdy Kościół katolicki naucza, iż w Eucharystii Jezus Chrystus jest prawdziwie obecny, to dla luteranów komunia jest jedynie pamiątką Jego męki i śmierci. Kardynał Koch nie wyjaśnił, jak w tej sytuacji miałoby wyglądać porozumienie między katolikami a luteranami. Obecnie protestantom nie wolno przystępować do katolickiej Eucharystii, poza całkowicie skrajnymi wypadkami.Pach

Źródło: kathpress.co.atDATA: 2016-11-06 21:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie ukazał się mój komentarz odsyłający do oficjalnych źródeł (strona Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego), w których można przeczytać, w co luteranie wierzą naprawdę, a nie w co inni wierzą, że oni wierzą. A w tym przypadku - wierzymy w REALNĄ obecność Chrystusa w Sakramencie (sic!) Ołtarza.
ponad 3 lata temu / Przechodzień
 
Nieprawda! Luteranie wierzą, że Chrystus jest realnie cieleśnie obecny w "Wieczerzy Pańskiej", nie tłumaczą jednak, jak to się dzieje, że tylko podczas Komunii Św. dochodzi do owej obecności, bo przecież nie ma ofiary i Chrystus nie umiera na każdej Mszy Św., bo takowej nie mają (tylko nabożeństwa). Ale efekt jest podobny - jest realna obecność Ciała i Krwi Pańskiej pod pozorną postacią chleba i wina.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Matka Boza do Ojca Stefano Gobbiego OHYDA SPUSTOSZENIA ? będąca wstrzymaniem stałej ofiary ? JEDNYM ZE ZNAKÓW KOŃCA CZASÓW W Orędziu z ostatniego dnia 1992 roku Maryja podjęła trudny temat znaków ?końca czasu?. Po omówieniu znaków, które ? jak sama stwierdza ? ?jasno ukazane w Ewangeliach, Listach św. Piotra i Pawła, realizują się w obecnych latach,? Maryja przechodzi do opisania ohydy spustoszenia. Mówi: ?...ujrzycie ?ohydę spustoszenia?, o której mówi prorok Daniel, zalegającą miejsce święte ? kto czyta, niech rozumie?.(7) Najmilsi synowie, aby zrozumieć, na czym polega ohyda spustoszenia, przeczytajcie to, co zostało przepowiedziane przez proroka Daniela: ?Idź, Danielu, bo słowa zostały ukryte i obłożone pieczęciami aż do końca czasu. Wielu ulegnie oczyszczeniu, wypróbowaniu, ale przewrotni będą postępować przewrotnie i żaden z przewrotnych nie zrozumie tego, lecz roztropni zrozumieją. A od czasu, gdy zostanie zniesiona codzienna ofiara, zapanuje ohyda zi
ponad 3 lata temu / Koniec Czasów
 
Czas by by Niemcy z Nemcami stworzyli sobie samym katolische-luteranische oberKirche...
ponad 3 lata temu / Bolesław
 
Dla uzupełnienia: mój wpis nie zaistniał aby się "pokazać", zbyt wiele się dzieje złego wobec Boga, wiary, Kościoła. Czas jako wierni stanąć w obronie tego co dla każdego z nas najważniejsze. Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie to nie chlebek rozdawany dobrym ludziom w nagrodę. Aby móc z Nim być każdy musi przejść specjalne przygotowanie, chrzest, spowiedź, chęć poprawy , zadośćuczynienie, być członkiem Jego Kościoła. Może stańmy w prawdzie i przestańmy "przymilać się" innym, zacznijmy szanować to co dla nas święte. Dzięki @ Stefan za uzupełnienie :)
ponad 3 lata temu / Soplica
 
Czy przytaczanie faktów jest "sądzeniem"? Gdy wyznawał "wiarę w obecność Pana Jezusa w najświętszym sakramencie" co Go trzymało w herezji? A pogrzeby katolickie? Iluż to dygnitarzy komunistycznych miało takowe? Natomiast komunia dla braci protestantów jest obwarowana specjalnymi warunkami - w wypadku realnego zagrożenia życia i to pod warunkiem bezwzględnego uznania realnej obecności Pana Jezusa pod postacią chleba. Brat Roger miał specjalny "glejt" od Jana Pawła II. Dlaczego? Nie wiem, ale obydwaj już zdali rachunek i to może tyle. Bez osądów, fakty, tylko fakty i znaki zapytania :)
ponad 3 lata temu / Soplica
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.