DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2018 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Kardynał Kasper o dopuszczeniu protestantów do Komunii. Wskazuje na soborowe dokumenty

Kardynał Kasper o dopuszczeniu protestantów do Komunii. Wskazuje na soborowe dokumenty
Źródło: wikimedia.org

Zdaniem kardynała Waltera Kaspera sprawa Komunii świętej dla niektórych protestantów pozostających w małżeństwie ze stroną katolicką powinna zostać rozstrzygnięta w oparciu o dokumenty Soboru Watykańskiego II i dwie encykliki Jana Pawła II. Według jego interpretacji oznacza to otwarcie na dopuszczenie luteran do Sakramentów.

 

Jak zauważył kardynał Kasper, encykliki „Ut unum sint” (1995) i „Ecclesia de Eucharistia (2003) nalegają na konieczność wyznawania wiary w Eucharystię przez przyjmujących ten Sakrament protestantów. Zdaniem niemieckiego hierarchy nie chodzi tu jednak o dokładnie tę samą wiarę, co u osób należących do Kościoła.

 

Oczywiście nie można wymagać od protestanta tego, czego zwykle wymaga się od katolika – powiedział. – Wystarczy wierzyć: To jest Ciało Chrystusa, za ciebie wydane. Na to nalegał również Luter. Nauczania bardziej rozwiniętego o przeistoczeniu czy też konsubstancjacji nie znają nawet „normalni” wierni katoliccy – wyraził swe zdanie purpurat.

 

Według kardynała Waltera Kaspera, sytuacja w Niemczech różni się w tym kontekście od tej panującej w krajach z katolicką większością. – Obecnie w Niemczech jest tyle samo katolików co protestantów – powiedział. – 40 procent małżeństw jest wyznaniowo mieszanych, a zatem bardzo wysoki odsetek. Z drugiej strony, wiele z tych osób jest obojętnych religijnie, a zainteresowanych jest bardzo mało: w tym kontekście mowa jest jedynie o nich – dodał.

 

Jeśli te osoby w sytuacji sporej sekularyzacji są prawdziwymi wierzącymi, którzy wierzą i są zjednoczeni w tym samym chrzcie, a więc są częścią jednego Kościoła Chrystusa (choć nie w pełnej komunii), a ponadto są związane tym samym sakramentem małżeństwa, ukazują tajemnicę jedności Chrystusa z Jego Kościołem i nią żyją, to razem z dziećmi są Kościołem domowym. To normalne, że odczuwają głębokie pragnienie wspólnego udziału w Eucharystii. Jeśli podzielają one także katolicką wiarę co do Eucharystii, to co by miało stanowić przeszkodę? – dodał odwołując się do fragmentu Dziejów Apostolskich.

 

Purpurat powiedział również, że życie chrześcijańskie bywa doskonalsze u protestantów. – Niedostatki i problemy związane z wiarą i postępowaniem moralnym występują nie tylko u protestantów, ale często u katolików, którzy w dzisiejszych czasach regularnie przystępują do Komunii Świętej. Z drugiej strony znam wielu dobrych luteranów, którzy mają wiarę i życie chrześcijańskie doskonalsze od katolików – stwierdził.

 

Zdaniem kardynała Kaspera indywidualne przypadki należy rozpatrywać odrębnie. – Każda sytuacja to Einzelfall, przypadek specjalny, ponieważ każdy człowiek jest wyjątkowy – powiedział. – Oczywiście zawsze ważne są zasady teologiczne, ale ich konkretne zastosowanie nie odbywa się w sposób dedukcyjny i mechaniczny. Gdybyśmy to uczynili, byłaby to herezja gnozy, którą słusznie potępia obecny papież – dodał.

 

Kardynał Kasper stwierdził ponadto, że zna „wielu protestantów, którzy mają większy szacunek i często więcej miłości do obecnych papieży, niż niektórzy krytyczni i sceptyczni katolicy”.

 

Źródło: KAI / gosc.pl

 

mjend

 


DATA: 2018-05-15 16:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy przywoływane Dokumenty SV II,rozstrzygają kwestie Spowiedzi przed Jezusem w osobie kapłana,skoro protestanci Jej nie uznają ?
3 miesiące temu / stan
 
Jeśli tak pragniecie Komunii, czemu nie nawrócicie się na katolicyzm? Jak możecie twierdzić że przyjmujecie Pana Jezusa jeśli odrzucacie Jego Kościół, który On ustanowił na św. Piotrze?
3 miesiące temu / do JA
 
Mówimy o osobach żyjących w legalnych związkach "zalegalizowanych" przez Kościół Katolicki. Ponadto Jezus Chrystus "przyjmował" wszystkich , którzy JEGO "przyjęli". Czyli: "twoja wiara cię ocaliła". Ile było zgorszenia , kiedy przebywał wśród "grzeszników" ( faryzeuszy, celników, ... - nawet nierządnic ). Nie jestem teologiem, ale myślę sobie że dla niego nie ma rzeczy niemożliwych i nie odrzuca nikogo kto pragnie z nim komunii.
3 miesiące temu / JA .
 
Bez wykazu błędów (syllabus errorum) ostatniego 60-ciolecia daleko nie zajedziemy. Nie da się budować na piaskach.
3 miesiące temu / Leaf427
 
Żeby należeć do Kościoła Katolickiego nie wystarczy być ochrzczonym. Trzeba wierzyć i wyznawać całą i niezmienną Naukę Kościoła. To, że wielu nie chce o tym pamiętać lub ma amnezję ? dysocjacyjną ( zaburzenie nerwicowe wywołujące zanik pamięci) wynika najpewniej z szoku po II SW. i tzw. >bombach zegarowych< z opóźnionym zapłonem. Ci co skonstruowali te >machiny< wiedzą najlepiej jak je odpalać. Przykładem inż.> Kasper< i jego nudny wykład.
3 miesiące temu / iskierka
 
Nie wiem jak w Niemczech, ale w Polsce kwestie transsubstancjacji tłumaczy się wystarczająco dokładnie, o czym świadczą przepiękne pieśni eucharystyczne. Już małe dzieci komunijne wiedzą (tzn w moich czasach wiedziały, jak teraz jest nie wiem), że choć widzimy chleb i wino, to po przeistoczeniu nie ma już chleba i wina, ale jest to już Ciało i Krew Pana Jezusa. Natomiast konsubstancjacja oznacza, ze Pan Jezus tylko chwilowo się pojawia w chlebie i winie, a potem znika, czyli tak jakby substancja chleba i Ciała, wina i Krwi istniały w momencie Komunii Św. równorzędnie. Rozumiem, ze Kasper et consortes tak długo mącili w głowach katolikom, że ci ostatni już sami nie rozumieją w co wierzą. Kto im pozwolił przystąpić do I Komunii Św. skoro warunkiem jej przyjęcia jest znajomość istoty tego sakramentu?
3 miesiące temu / Iw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.