DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2019 r.

Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

Kardynał Kasper: synod otworzył drzwi do Komunii Świętej dla rozwiedzionych

Kardynał Kasper: synod otworzył drzwi do Komunii Świętej dla rozwiedzionych
MAXPPP / FORUM

Jeden z głównych autorów zamieszania na szczytach kościelnej hierarchii, kardynał Walter Kasper, udzielił wywiadu włoskiemu dziennikowi „Il Giornale”. Zgodnie z przewidywaniami PCh24.pl niemiecki duchowny po swojemu interpretuje dokument końcowy synodu. Kardynał twierdzi, że synod otworzył drzwi dla wprowadzenie w życie jego tez. Wyraził więc satysfakcję z przebiegu obrad.


Włoscy dziennikarze zapytali emerytowanego kardynała, uczestniczącego w synodzie na specjalne zaproszenie Ojca Świętego, o refleksje po dyskusjach toczących się podczas tegorocznego zgromadzenia biskupów. – Jestem usatysfakcjonowany – powiedział kardynał Kasper. – Zostały otwarte drzwi dla możliwości przyjmowania Komunii Świętej przez rozwodników żyjących w nowych związkach. Zauważam więc nieco otwarcia, choć bez ostatecznych konsekwencji. Wszystko spoczywa teraz w rękach papieża, to on zdecyduje, co powinno zostać zrobione – dodał niemiecki hierarcha.


Były przewodniczący papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan dodał, że „synod jest wyłącznie od wydawania sugestii”. – Nastąpiło otwarcie, ale pytania wciąż wymagają pełnej odpowiedzi i rozwiązań, które muszą być nadal rozważane.


Dziennikarze zapytali także kardynała Kaspera, co konkretnie oznacza sformułowanie „indywidualne rozeznanie”, które kilkukrotnie pojawia się w synodalnym dokumencie w kontekście rozwodników żyjących w nowych związkach. – Musi zaistnieć kilka warunków, aby móc otrzymać sakrament Eucharystii. W międzyczasie, po wystosowaniu takiej prośby, musimy zobaczyć, czy rzeczywiście wykonano wszystko co było możliwe, by ratować pierwsze małżeństwo. Potem musi nastąpić droga pokuty. Następnie musi zaistnieć swoista droga refleksji i duszpasterskiego towarzyszenia, gdyż rozwód jest traumatycznym doświadczeniem. Potrzeba więc czasu by zabliźniły się rany po rozstaniu.


Ta odpowiedź kardynała wywołała zdziwienie dziennikarza. - Czyż to nie oznacza otwarcia się także na kościelne rozwody? – zapytał. – Nie. Drzwi dla rozwodów nie są otwarte. Księża parafialni nadal będą mieli obowiązek pogodzenia danej pary. Rozwód nie jest nigdy przyjemną rzeczą, to smutny moment, szczególnie dla dzieci – odparł niemiecki duchowny.


Na pytanie o to jakiej papieskiej decyzji możemy się spodziewać, kardynał Kasper odpowiedział: - Mam nadzieję, że Ojciec Święty wyda przekonującą adhortację, która przede wszystkim podkreśli radość z chrześcijańskiego małżeństwa, to najważniejsza sprawa. Nierozerwalność małżeństwa nie podlega dyskusji, ale opozycja między miłosierdziem a prawdą Ewangelii nie istnieje – powiedział w swoim stylu hierarcha. – Mam nadzieję, że dokument zostanie ogłoszony w trakcie Roku Miłosierdzia. To byłby dobry znak – dodał.

 


Źródło: Il Giornale, Rorate-Caeli 

malk

DATA: 2015-10-27 20:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

wajdelota, ponieważ w tym wątku został nam tylko temat relacji między tobą a Bogiem, to proponuję w tym wątku zakończyć dyskusję, bo nie wiedzę sensu bym się wtrącał w relację ty-Bóg. Swoje powiedziałem, ostrzec ostrzegłem, Mt18,15 wypełniłem (w ramach technicznych możliwości).
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
@Rozczarowany.No cóż mogę?. Bóg mnie takim znalazł i usprawiedliwił.
ponad 4 lata temu / wajdelota
 
wajdelota,w swej manii wielkości, w globusie trzymanym w ręku widzisz planetę, a w kurzu który na nim zalega widzisz chodzących ludzi. Co możesz jeszcze zrobić? Zrezygnować z nadęcia. Spuść z siebie duuuuużo powietrza, by w pokorze dostrzec swą małość wobec Boga i Jego Prawa :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
@Rozczarowany.Jeszcze coś dopiszę:Panie i władco,co mogę jeszcze dla ciebie zrobić,skoro już chodzisz po planecie,która jest moją osobistą własnością ? .
ponad 4 lata temu / wajdelota
 
wajdelota, nie możesz przestać ze mną dyskutować, NAWET kosztem wyjawienia że przez to jesteś niesłowny??? Ależ w ten sposób przyznajesz że ja tobą rządzę, przynajmniej w jednej dziedzinie życia. A skoro tobą rządzę, to jestem w pewnym sensie twoim panem i władcą. Nie wstyd ci więc grozić swojemu panu i władcy? Wiesz co, to przyjmij sobie że w tej bajce mama czerwonego kapturka jest pracodawcą gajowego, a gajowemu bardzo zależy na pracy i nie chce się narazić czerwonemu kapturkowi, bo ten może na niego poskarżyć mamie, i gajowy skończy bez strzelby w środku lasu oko w oko z wilkiem. A chyba gajowy tego nie chce, bo nie jest masochistą, zgadza się? :) P.S. jak na razie to ja obnażam twoje liczne kłamstwa (ot, choćby to najnowsze jakobyś mnie nie straszył). Skoro tak, to jednak dużo bardziej pasująca do rzeczywistości jest interpretacja że ja jestem gajowym, ty wilkiem przebranym za babcię, doktryna Kościoła czerwonym kapturkiem, a ten portal letnim domkiem babci :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
@agawa.Myślisz ,że skoro jesteś sukulentem na pustyni ,to masz w sobie wodę życia?. Dopiero jak pozbędziesz się chlorofilu poznasz prawdę.
ponad 4 lata temu / wajdelota
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.