DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Kardynał Józef Zen krytykuje watykańską uległość wobec „chińskiego Smoka”

Kardynał Józef Zen krytykuje watykańską uległość wobec „chińskiego Smoka”
Fot. REUTERS / Paul Yeung / Files / Forum

Emerytowany biskup Hong Kongu, kardynał Józef Zen, ponownie wyraził swój sceptycyzm wobec rozmów chińsko-watykańskich. Pod koniec września, podczas wizyty w kościele świętego Jakuba Większego w Bostonie, stwierdził, że obecna sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Jego zdaniem, podejście Stolicy Apostolskiej do sprawy dialogu z Chinami cechuje się nadmiernym optymizmem.

 

Kardynał stwierdził, że porozumienie zostało już zapewne sporządzone, jednak jeszcze nie doszło do jego podpisania. Duchowny opiera to przeświadczenie na okrojonych informacjach, jakie do niego dotarły. Sam nie bierze udziału w negocjacjach, pomimo, że jest jednym z zaledwie dwóch żyjących chińskich kardynałów. Jego zdaniem, obecny stan bardzo źle rokuje.

 

Sądzę, że sytuacja jest bardzo groźna – powiedział. – Myślę, że mogę to powiedzieć, biorąc pod uwagę moje doświadczenie oraz dobrą znajomość zarówno Chińczyków, jak i Stolicy Apostolskiej – dodał.

Kardynał dodał, że Pekin przedstawia wiele żądań wobec Watykanu. Jednym z nich jest uznanie siedmiu nieprawowitych biskupów. Jak jednak przekonuje hierarcha, postulaty te są idą zbyt daleko. Wszak duchowni ci są z punktu widzenia prawa kanonicznego ekskomunikowani. W dodatku dwóch z nich żyje prawdopodobnie w związkach z kobietami, wskutek czego nie można ich ponownie uznać za biskupów.

 

Kardynał Zen skrytykował także brak dostatecznego – w jego przekonaniu – wsparcia Watykanu dla chińskiego Kościoła podziemnego, a więc stale wiernego papiestwu. Władze Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej nie chcą bowiem negocjować z przedstawicielami prawowitego Kościoła. Ci są prześladowani, jednak Rzym, w obawie przed rozwścieczeniem „chińskiego smoka”, nie porusza dostatecznie często tego tematu. Zdaniem kardynała Zena, Watykan ustawia sam siebie na pozycji więźnia, utrudniając prowadzenie negocjacji na równej stopie.

 

Organizacja „Open Doors”, monitorująca prześladowania chrześcijan, opublikowała ranking obejmujący okres pomiędzy 1 listopada 2015 a 31 październikiem 2016 roku. Według tego zestawienia, Chiny znajdują się na 39. miejscu wśród krajów najbardziej dyskryminujących wyznawców Chrystusa. Głównym sprawcą prześladowań jest partia komunistyczna. Zdaniem twórców Światowego Indeksu Prześladowań, rządy Xi Jinpinga prowadzą do kolejnych przejawów ograniczania wolności oraz do podkreślania komunistycznej ideologii. Niepokój budzą także nowe plany regulacji związków wyznaniowych oraz organizacji pozarządowych. Chrześcijan prześladują nie tylko komunistyczne władze, lecz również islamscy ekstremiści.

 

Kardynał Zen urodził się w Szanghaju, jednak wyemigrował do Hong Kongu, uciekając przed rządami komunistycznymi. W 2002 roku został biskupem Hong Kongu i godność tę piastował do emerytury, która rozpoczął w 2009 roku. Trzy lata wcześniej Benedykt XVI wyniósł go do godności kardynalskiej. W ostatnich latach sędziwy hierarcha podróżuje po świecie i przekazuje wiadomości o sytuacji katolików w Chinach. Znaczną część tegorocznego lata spędził w Stanach Zjednoczonych.

 

 

Źródła: thebostonpilot.com / opendoors.pl

mjend

 

 


DATA: 2017-10-06 14:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "55125"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected].pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.