DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Kardynał Józef Zen: Watykan jest zbyt uległy wobec Chin. To tylko rozzuchwala komunistów

Kardynał Józef Zen: Watykan jest zbyt uległy wobec Chin. To tylko rozzuchwala komunistów
Fot. REUTERS / Paul Yeung / Files / Forum

Kardynał Józef Zen ponownie skrytykował ostatnie porozumienie między Watykanem, a Chinami. W swej nowej książce twierdzi, że opiera się ono w całości na postawie nadmiernego kompromisu i uległości względem chińskich władz komunistycznych.

 

Wydawnictwo Ignatius opublikowało 25 stycznia książkę kardynała Josepha Zena „Ze względu na miłość mojego ludu nie pozostanę cicho”.

 

Emerytowany arcybiskup Hongkongu kardynał Zen podkreślił, jego zdaniem Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich jest schizmatyckie, gdyż znajduje się pod całkowitym wpływem komunistów.

 

Na jej łamach hierarcha zwrócił także uwagę, że chińscy komuniści dbali o to, by postrzegano ich jako ludzi wspieranych przez władze Kościoła. Dlatego też naciski z Rzymu onieśmielały ich. Z drugiej strony łagodność Watykanu wobec chińskich komunistów rozzuchwalała ich.       

 

Zdaniem duchownego problemy z Kościołem w Chinach rozpoczęły się jeszcze przed pontyfikatem Franciszka. Jego zdaniem wieloletnia polityka Watykanu w znacznej mierze wynikała ze słabości. Stolica Apostolska cechowała się nadmierną uległością względem Chin. 

 

Dotyczy to zdaniem kardynała Zena również Benedykta XVI, który wyniósł biskupa Józefa Zena do godności kardynalskiej, licząc na jego pomoc w sprawie chińskiej. Kardynał Zen określił Benedykta XVI jako świętego człowieka i wybitnego teologa. Zarzucił mu jednak zbytnią łagodność.

 

Co ciekawe jednak Benedykt XVI konsultował się także z kardynałem Zenem w sprawie „Listu do katolików w Chinach”. Dokument ten został źle przetłumaczony wskutek manipulacji Chińczyków. Hierarcha przez rok oczekiwał na to, by na stronie Stolicy Apostolskiej pojawiło się właściwe tłumaczenie.

 

Kardynał Zen bardzo krytycznie odniósł się do działań kardynała Pietro Parolina, obecnego Sekretarza Stanu. Oskarżył go o despotyzm, arogancję oraz dbałość w większym stopniu o rozumiany po ziemsku sukces dyplomatyczny niż o triumf wiary.

 

Pod koniec stycznia Katolicka Agencja Informacyjna podała, że wśród duchownych należących uprzednio do Kościoła podziemnego część zdecydowała się na porzucenie posługi duchownej. Uczynili to na znak sprzeciwu wobec zawartego za pontyfikatu Franciszka porozumienia watykańsko-chińskiego.

 

Porozumienie watykańsko-chińskie nasuwa na myśl Ostpolitik Watykanu wobec Związku Sowieckiego – krytykowaną przez środowiska konserwatywne politykę zbliżenia Stolicy Apostolskiej do komunistów. Warto pamiętać, że komunizm został wielokrotnie potępiony przez Watykan. Papieże zwracali uwagę na komunistyczny ateizm, walkę z rodziną i własnością prywatną, a także negowanie godności człowieka.

 

Wprawdzie władze chińskie odeszły od „ortodoksyjnych” założeń komunizmu. Z drugiej jednak strony chińskie władze wiosną 2018 roku upamiętniły Karola Marksa. Zorganizowano między innymi 2-tygodniową sesję z udziałem przedstawicieli najwyższych władz upamiętniającą Karola Marksa.

 

Źródła: lifesitenews.com / pch24.pl /  KAI

mjend

 


DATA: 2019-02-06 08:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Od czasu powstania ideologii marksistowskiej minęło wiele czasu, Przez naszą planętę przetacza się walec komunizmu i ideologii inaczej nazywanych, ale czerpiących pełnymi garściami z dzieł Marksa. Juz wiemy ponad wszelką wątpliwość że wszyskie one dążą do likwidacji kościoła. Niektóre preferowały natychmiastową fizyczną eksterminację duchowieństwa i wiernych, inne robią to sprytnie, powoli i równie skutecznie. Wszelka współpraca z komunistami doprowadzi do klęski Kościła. dlatego że płaszczyzn porozumienia nie ma, cele są rozbieżne, niemożliwe do pogodzenia. Kto może lepiej to rozumieć niż Polacy, którzy myśleli że po '89 r. komunizm się skończył.
3 miesiące temu / Jazzz
 
Chętnie zapytałbym ks. kardynała: jeżeli tzw. "Kościół patriotyczny" jest schizmatycki (z czym się zgadzam), to co myśleć o księżach i biskupach, którzy się jemu podporządkowują wychodząc z "podziemia" na prośbę Watykanu?
3 miesiące temu / Ireneusz
 
Niestety, ale z opiniami kardynała Zen - papież Franciszek nie liczy się! :)
3 miesiące temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65940"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.