DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Kardynał Joseph Tobin podaje w wątpliwość nauczanie Kościoła. Chodzi o kapłaństwo kobiet

Kardynał Joseph Tobin podaje w wątpliwość nauczanie Kościoła. Chodzi o kapłaństwo kobiet
Kard J. Tobin By Adsderrick (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Kardynał Joseph Tobin w rozmowach medialnych w ciągu ostatnich kilku tygodni wyraził sympatię wobec osób kwestionujących nauczanie Kościoła dotyczące kapłaństwa kobiet. Pochwalił znaną propagatorkę dopuszczenia ich do diakonatu. W jednej z rozmów zasugerował wręcz dopuszczenie ich do godności kardynalskiej. Jego zdaniem obecne stanowisko Kościoła zniechęca niewiasty do wiary. Jednocześnie liberalny purpurat określił nawracanie homoseksualistów jako nieco przestarzałe.

 

W rozmowie z „New York Times” kardynał Tobin wyraził sympatię dla osób opowiadających się za dopuszczeniem kobiet do święceń. Zasugerował, że zakaz święceń to przeszkoda zniechęcająca niewiasty do Kościoła. Stwierdził, że nie istnieje żadna ostateczna przyczyna teologiczna uniemożliwiająca wynoszenie kobiet do godności kardynałów.

 

Liberalny hierarcha odniósł się także do przyjęcia przez siebie pielgrzymki homoseksualistów do jego katedry w Newark w maju 2017 roku. Zapytany dlaczego nie nawracał wówczas przybyłych samcołożników stwierdził, że byłby to przejaw pewnego zacofania z jego strony.

 

Podczas tej pielgrzymki grupa homoseksualnych katolików została dopuszczona do Komunii bez żadnych wątpliwości. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby żyli w czystości. Jednak część z nich znajdowała się związkach „homo-małżeńskich”. Symboliczny gest kardynała pochwalił jezuita James Martin, znany z obrony sprzecznych z prawem naturalnym zachowań. 

 

Jak przypomina portal Life Site News, w innym przypadku to kardynał Tobin pochwalił liberalnego jezuitę za publikację jego pro-homoseksualnej książki „Budując mosty". Doug Mainwaring podkreśla również, że rozmowa z cieszącym się kilkoma milionami czytelników „New York Timesem” stanowiła doskonałą okazję do przedstawienia zasad katolickiej wiary. Niestety, okazja ta została zmarnowana.

 

Z kolei w rozmowie z jezuickim America Magazine kardynał Tobin stwierdził, że stał się bardziej świadomy przyczyn prowadzących do opuszczania Kościoła przez kobiety.  Powiedział też o potrzebie przezwyciężania „wyzwania klerykalizmu", i mizoginizmu. Wspomniał także o komisji badającej historię posługi kobiet w Kościele, powołaną przez papieża Franciszka. Pochwalił włączenie w jej skład profesor Phyllis Zagano, zwolenniczki diakonatu kobiet. 

 

Stanowisko zwolenników dopuszczenia kobiet do święceń diakonatu, wchodzących w skład święceń kapłańskich kłóci się z decyzją Chrystusa o powołaniu na apostołów wyłącznie mężczyzn. Sprzeciwia się także wielowiekowej praktyce Kościoła. Wprawdzie niektórzy kontrowersyjni badacze piszą o posłudze diakonis we wczesnym Kościele. Jednak posługa ta nie musiała bynajmniej oznaczać udzielania niewiastom święceń.

 

By uciąć wszelkie kontrowersje w 1994 roku w „Ordinatio Sacerdotalis” Jan Paweł II orzekł, że „choć nauka o udzielaniu święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom jest zachowywana w niezmiennej i uniwersalnej Tradycji Kościoła i głoszona ze stanowczością przez Urząd Nauczycielski w najnowszych dokumentach, to jednak w naszych czasach w różnych środowiskach uważa się ją za podlegającą dyskusji, a także twierdzi się, że decyzja Kościoła, by nie dopuszczać kobiet do święceń kapłańskich ma walor jedynie dyscyplinarny.

 

Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne".

 

Źródła: lifesitenews.com / opoka.org.pl

mjend


DATA: 2018-01-15 13:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do PCC.Apostoła Pawła też powołał Pan Jezus .Nie był on z Galilei ale Tarsu w innej krainie.Mężczyźni tylko kapłanami,Pan Jezus jako arcykapłan Nowego Przymierza był prawdziwym pełnowartościowym mężczyzną i na wzór kapłana Chrystusa mężczyzny ,tylko mężczyźni powinni być kapłanami.
ponad 1 rok temu / Piotr
 
Proszę się zapoznać z postulatami LCWR... od SV2 feminizm w łonie KK niestety ISTNIEJE...
ponad 1 rok temu / Megi
 
Ale o co kruszyć kopie? Dzis wystarczy, że kobieta zmieni płeć na męską, ukończy seminarium i zostanie księdzem. Franciszek temu przykładnie. To już niedługo...
ponad 1 rok temu / TZ.
 
cd. Stanowisko JPII było podjęte przy wiedzy teologicznej na tym etapie historii zbawienia. Nie wiemy, jaka będzie ta wiedza za 1000 lat, szczególnie w odniesieniu do kapłaństwa powszechnego. Dziś zakaz jest wiążący i jest on dobry, bo blokuje rewolucję światową w Kościele. Ale to jest raczej wynalazek ludzki, tak jak rozwody u Żydów, dane im ze względu na twardość ich serc, bo to był warunek ich służenia Bogu, ale nie taki jest ideał Boży. Ale ma też złe skutki ? powołania do zakonów żeńskich spadają najszybciej. Kariera motywacją do służenia Bogu? Tak, Boga to nie gorszy bo nas zna, u mężczyzn jest to rozwinięte do kwadratu i nikt nie czyni z tego im zarzutu, wszyscy się przyzwyczaili.
ponad 1 rok temu / pcc
 
@Piotr et consortes ?Dlaczego nie wybrał Pan Jezus na apostołów pogan? Dlatego że najpierw Pan był posłany do Żydów? ? no dobrze, więc dlaczego wybrał samych Galilejczyków? Dlaczego więc Kościół wyświęca nie-Galilejczyków? Nie napisałem powyższego argumentu, by się przekomarzać (bo na to znajdzie się kontrargument), tylko by pokazać, że teologia kapłaństwa mężczyzn wymaga wielopiętrowych interpretacji Pisma, które logicznie prowadzić mogą do głupstw i w których gubimy się, co jest od Boga, a co od człowieka. Tymczasem jak pisze sam BXVI, teologia, która nie jest prosta jest ?podejrzana?. Kapłaństwo urzędowe jest odrębne, ale zakorzenione w kapłaństwie powszechnym. Tymczasem w katechizmie o kapłaństwie urzędowym mamy 7 bitych stron i kilkadziesiąt wzmianek, a o kapłaństwie powszechnym ledwie jest ich kilka. Bez rozwinięcia teologii kapłaństwa powszechnego, które obejmuje kobiety, dyskusja o kapłaństwie urzędowym nie jest zamknięta. cdn.
ponad 1 rok temu / pcc
 
cd..musimy pamiętać,ze rodzice w Raju posiadali dary nie tylko naturane i nadprzyrodzone,ale pozaprzyrodzone czyli życie pozbawione wad,chorób wynikających z grzechu p..byli w stanie doskonuczynkowej, gdzie ich myśli, słowa i czyny podlegały woli WOLNEJ od złych skłonności... reasumując byli piękni,młodzi,zakochani w sobie Miłością wolną od zazdrości czy podejrzliwości... 5)Ewa została przez diabła uwiedzona,bo użył genialnej psychologicznej manipulacji... ROZEZNANIA, zasugerował jej, czy to co mówi mąż jest PRAWDĄ...czy przypadkiem przed tobą czegoś nie ukrywa??? Ewa nie dała sobie wmówić że mąż ją okłamuje,bo dary nad/poza/przyrodzone WĘZŁA MAŁŻEŃSKIEGO były tak idealną więzią doskonałego życia w MIŁOŚCI AzE,że diabeł poniósł porażkę widzać,ze nic nie wskóra wchodząc między Ewę i Adama, bez ZNISZCZENIA więzi z Bogiem ..dlatego każe Ewie ROZEZNAĆ subiektywnie,dlaczego Bóg zakazuje im spożywać owoców z drzewa zakazanego..To jest diabelskie nadanie człowiekowi prawa
ponad 1 rok temu / Megi
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.