DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Kardynał Janis Pujats wspiera hierarchów z Kazachstanu w sprawie Amoris laetitia

Kardynał Janis Pujats wspiera hierarchów z Kazachstanu w sprawie Amoris laetitia
Cardinal Janis PujatsAris Jansons / Flickr

Emerytowany metropolita Rygi kard. Janis Pujats dołączył do trzech hierarchów z Kazachstanu i dwóch arcybiskupów z Włoch, którzy popisali się pod oświadczeniem potwierdzającym „niezmienne prawdy o małżeństwie sakramentalnym”. Oświadczenie wskazuje, że zatwierdzona przez Watykan liberalna interpretacja Amoris laetitia jest niezgodna z doktryną Kościoła.

 

Portal lifesitenews.com poinformował, że emerytowany metropolita Rygi, kardynał Janis Pujats zdecydował się podpisać pod oświadczeniem kazachskich hierarchów. Wcześniej stanowisko przygotowane przez abp. Jana Pawła Lengę, abp. Tomasza Petę oraz bp. Atanazego Schneidera zostało poparte przez dwóch włoskich hierarchów – abp. Carlo Maria Vigano oraz abp. Luigiego Negri. Oświadczenie jest potwierdzeniem „niezmiennych prawd o małżeństwie sakramentalnym”.

 

- Jestem optymistą i myślę, że sprawy stopniową się ułożą. Wszyscy muszą rozmawiać, także papież Franciszek. Jedna rzecz jest dla mnie wszakże jasna. Mentalność, która leży u podstaw tekstu [Amoris laetitia], jest zbyt liberalna. Widzę dzisiaj pewną niedbałość wobec moralności katolickiej, ale także i w samej tej moralności – powiedział kardynał Janis Pujats.

 

W oświadczeniu opublikowanym przez biskupów Kazachstanu w Święto Świętej Rodziny (31 grudnia), hierarchowie ostrzegli, że dopuszczenie zarówno osób „rozwiedzionych”, jak i żyjących w ponownych (cywilnych) związkach do Komunii Świętej, która jest najwyższym wyrazem jedności Chrystusa Oblubieńca z Jego Kościołem, oznacza w praktyce w pewien sposób aprobatę lub legitymizację rozwodu i w tym sensie jest rodzajem wprowadzenia rozwodu w życiu Kościoła. Mając na uwadze „narastający zamęt” szerzący się wśród duchownych i świeckich, biskupi potwierdzili odwieczne nauczanie Kościoła na temat nierozerwalności małżeństwa.

 

Biskupi podkreślają również, że liberalna interpretacja Amoris laetitia powoduje „nieokiełznane zamieszanie”, rozprzestrzenia „plagę rozwodów” w Kościele i jest „obce” całej wierze i Tradycji Kościoła.  

 

Hierarchowie ostrzegają, że nowe normy, które będą wdrażane przez hierarchów w różnych częściach świata (zgodnie z poparciem papieża udzielonym wytycznym  biskupów Buenos Aires) przyczynią się do rozprzestrzenienia plagi rozwodów „nawet w życiu Kościoła, tymczasem Kościół, ze względu na swoją bezwarunkową wierność doktrynie Chrystusa, powinien stanowić przedmurze i niewątpliwy znak sprzeciwu wobec plagi rozwodów, które są coraz bardziej powszechne w społeczeństwie cywilnym”.

 

 

Źródło: lifesitenews.com, PCh24.pl

WMa

 

 


DATA: 2018-01-06 00:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nigdy ni przypuszczałem, że dożyję czasów, kiedy będziemy zastanawiać się, czy ten, bądź tamten biskup stanie po stronie Prawdy, niczym w czasach szalejących herezji.
ponad 2 lata temu / Ruben
 
Dziwi mnie troszkę, że w chwili kiedy jest okazja do złożenia świadectwa wierności Chrystusowi, tak niewielu hierarchów się na to decyduje. Biskupi z Kazachstanu i ich paru kolegów nie przespało okazji, co z pewnością nie zostanie im zapomniane. W stosownym czasie odbiorą nagrodę."12 Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. 13 Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. 14 Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. 15 Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. 16 A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. 17 I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. 18 Ale włos z głowy wam nie zginie. 19 Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie". Łk 21,12-19
ponad 2 lata temu / marco
 
@JEDYNY - ja też studiowałem w Poznaniu, jeszcze na PWT, w latach 80-tych ubiegłego stulecia i ks. Jędraszewski uczył mnie filozofii współczesnej - pozdrawiam serdecznie !
ponad 2 lata temu / Jan
 
Sześciu Sprawiedliwych, sześciu godnych pasterzy. Gdzie reszta? Gdzie zwierzchnicy polskiego Kościoła???
ponad 2 lata temu / gosc
 
@thorgi jeśli ta informacja okazałaby się być prawdziwą, no to skandal jeszcze większy. Pierwsza sprawa raczej oczywista, że nasz zasiadający na tronie uznaje tylko jedną interpretację Al i tylko na pozór jest w swych wypowiedziach taki wieloznaczny, a to przenosi się oczywiście na "prikazy" do nuncjuszów. Drugi wniosek jest już jednak bardzo pesymistyczny, mianowicie widać, że polscy hierarchowie dają się bardzo łatwo zastraszyć. Franciszek bardzo umiejętnie potrafi wprowadzać atmosferę napięcia (wersja mniej poprawna: strachu) i w ten sposób realizować swoje cele. Jeśli się nie wyłamią, no to koniec, a przecież im dłużej to trwa, tym trudniej o to. Poza tym, szkoda że nie są tacy posłuszni urzędowi gdy przychodzi do realizacji Summorum pontificum. Widzę wielkie poruszenie u wiernych, również tych bardzo blisko Kościoła (niewierni nie wiedzą o sprawie nic), dezinformacja jest olbrzymia. Przecież oni wszyscy (i każdy z osobna jednocześnie) za to odpowiadają.
ponad 2 lata temu / incuss
 
... abyśmy w końcu odprawili osobiście pięć pierwszych sobót do Niepokalanej jako wynagrodzenie za zniewagi... PRZECIW ...Jej Niepokalanemu Sercu amen
ponad 2 lata temu / Swięty Janie Pawle II pomóż nam; cd poprawka ..
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.