DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2020 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 

Kardynał Janis Pujats: Amoris Laetitia? Nikt nie ma prawa zmieniać doktryny

Kardynał Janis Pujats: Amoris Laetitia? Nikt nie ma prawa zmieniać doktryny
Cardinal Janis PujatsAris Jansons / Flickr

Trzeba potwierdzić niezmienne nauczanie Kościoła na temat małżeństwa i rodziny. Czysta i słuszna jest nauka św. Jana Pawła II, a mentalność Amoris laetitia jest zbyt liberalna – mówi kard. Janis Pujats z Rygi. Hierarcha jest jednym z sygnatariuszy Deklaracji wierności niezmiennemu nauczaniu Kościoła o małżeństwie.

 

Łotewski kardynał Janis Pujats, emerytowany arcybiskup Rygi, udzielił wywiadu włoskiemu portalowi La Fede Quotidiana, w którym apeluje o zażegnanie chaosu związanego z niejasnościami adhortacji apostolskiej Amoris laetitia.

 

- Jestem optymistą i myślę, że sprawy stopniową się ułożą. Wszyscy muszą rozmawiać, także papież Franciszek. Jedna rzecz jest dla mnie wszakże jasna. Mentalność, która leży u podstaw tekstu [Amoris laetitia], jest zbyt liberalna. Widzę dzisiaj pewną niedbałość wobec moralności katolickiej, ale także i w samej tej moralności – powiedział kardynał.

 

Pytany, czy można udzielać Komunii świętej żyjącym w powtórnym związku rozwodnikom zaprzeczył. - To niemożliwe, bo takie osoby nie znajdują się w stanie łaski […]. Nie są ze sobą związane prawomocnym małżeństwem i stąd znajdują się w stanie grzechu śmiertelnego. To wszystko to nauka o sakramentach. Wyjątek jest możliwy tylko in articulo mortis [na łożu śmierci] – stwierdził. 

 

- Nauczanie Kościoła się nie zmienia. Nikt nie ma prawa go zmienić. Wszystko jest napisane w Ewangelii i trzeba to zaakceptować - dodał.

 

Kardynał powiedział, że „dla dobra Kościoła i Ludu Bożego” istnieje dziś potrzeba wyjaśnienia całej sprawy „zgodnie z wymaganiami Ewangelii i stałym nauczaniem Kościoła”.

 

- Doktrynalna jasność nie może nikogo przerażać. To niejasność wespół z dwuznacznością i zamieszaniem są szkodliwe. Trzeba mieć odwagę, by mówić jasno, językiem prawdy, bez strachu i nie chcąc przypodobać się światu. W przeciwnym wypadku ryzykujemy, że krok po kroku popadniemy w poważne błędy. Trzeba potwierdzić niezmienne nauczanie o rodzinie i małżeństwie – wezwał.

 

Jak podkreślił, „właściwe i czyste” jest w omawianej materii nauczanie św. Jana Pawła II.

 

 

Źródło: lafedequotidiana.it

Pach, luk

 

 


DATA: 2018-01-05 13:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zmiany nastąpiły już za Jana Pawła II, który dokonał rewolucji usprawiedliwiając kolejne zwiazki po rozwodzie koniecznością wychowania dzieci, co jest sprzeczne z tym co naucza encyklika Veritatis splendor. JP II dopuścił też pod pewnymi warunkami takie osoby do Komunii swiętej, czego wcześniej nikt nie uczynił.
ponad 2 lata temu / tradycja
 
Przepraszam ale wiekowy Kardynał z Rygi jest nie na bieżąco z tym co dzieje się w Kościele i lepiej by było nie denerwować starszych kapłanów w temacie zmian i reform . Dlatego , że ich siwe Głowy nie byłyby w stanie znieść Prawdy o stanie K.K. Jak wiadomo dzisiaj >wierność doktrynie polega na jej zmianie < a ściślej na EWOLUCJI. Ewoluował nie tylko kościół i doktryna ale jak nas przekonują nowej generacji prezbiterzy /pastorzy ewoluował sam Bóg. Rzeczą zastanawiającą jest , że odwaga pasterzy jest wprost proporcjonalna do ich wieku.
ponad 2 lata temu / Iskierka
 
No właśnie trzeba mówić jasno,odważnie,bez chęci przypodobania się komukolwiek.Tak mówił Jezus Nazarejczyk kiedy wędrował wraz ze swoimi uczniami.Jego nauki są twarde,nie dla mięczaków i taki też winien być KK.Wymagający!Wiara katolicka jest właśnie wymagająca,nie polegająca na tzw osobistym rozeznaniu(jak u protestantów),ale na wiernym słuchaniu Jezusa Chrystusa.On zresztą bardzo dobitnie zdefiniował małżeństwo i jego ważność,a także określił kim są ci,którzy żyją z drugim mężem lub żoną.I żadne,nowoczesne tzw wyjście na przeciw oczekiwaniom wiernych,Jego słów nie zmieni,ani nie doprowadzi dusz do zbawienia.A przecież głównie o to ma chodzić pasterzom Kościoła.Nie mają zabiegać o to by ich wszyscy lubili tu na ziemi,ale by powierzone im dusze nie doznały wiecznego potępienia.Wymagający nauczyciel w szkole jest nielubiany,ale po latach zawsze jest doceniona wiedza wtłoczona do głów,bo ona przydaje się w życiu.Odrobina rygoru jeszcze nikomu nie zaszkodziła.
ponad 2 lata temu / choć jeden
 
Biskup emerytowany. To znamienne, Biskupi czynni milczą. Wiadomo dlaczego.
ponad 2 lata temu / gosc
 
Nie ma prawa? Przecież kilka razy była zmieniana.
ponad 2 lata temu / Stormer
 
Coś pięknego. Kardynał przemówił katolickim głosem. Jest jeszcze Bóg na Niebie.
ponad 2 lata temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.