DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


@czloax: przyjmuje się w Kościele, że ignorancja duchowieństwa jest zawsze zawiniona. Mówimy o Papieżu, który został zasypany petycjami, korektami itp. i nic z tym nie zrobił. Papież jest od dawania przykładu wierności depozytowi wiary całemu Kościołowi.
9 miesięcy temu / M.
 
@incuss nie tylko Atanazy. Fakt, był on najgorliwszym i najbardziej znanym obrońcą ortodoksji, ale na Zachodzie miał odpowiednika w osobie Hilarego z Poitiers, nota bene również doktora Kościoła. Było także kilku prawowiernych biskupów w Azji Mniejszej, ortodoksja panowała również wśród ojców pustyni. Ale generalnie fakt, jakieś 90% procent Kościoła w tamtych czasach uległo arianizmowi, nawet papież Liberiusz się wtedy złamał. Więc skoro Pan Bóg wyprowadził nas z tamtego kryzysu to musimy wierzyć i mieć nadzieję, że i teraz nic nie dzieje się bez Jego przyzwolenia celem oczyszczenia Kościoła.
9 miesięcy temu / Highlander
 
@ot co "w realu" tzn w rzeczywistości. W niebie zatem to też "w realu". Ws artykułu. Czy aby na pewno święty pochwala nieposłuszeństwo wobec papieża? Weźmy takiego heretyka, który działa w przekonaniu o słuszności swych przekonań. Czyżby był usprawiedliwiony? Chyba, że kazdy heretyk działa w złej woli.
9 miesięcy temu / czloax
 
do Ala Wilk. Nie chodzi oto, czy jest gorszy czy lepszy jako człowiek, tylko czy wyznaje wartości i dogmaty katolickie. W realu można go oceniać jako człowieka, w wieczności ocenę wyda Bóg. Tak samo jest ze Schetyną, Dudą, Komorowskim, czy każdym z nas. Bo to, że mówimy że jesteśmy katolikami, to mówimy, a herezje mają niejedno oblicze. Samych denominacji protestanckich jest kilkadziesiąt tysięcy, a jedna drugiej niejednokrotnie zaprzecza lub się różni. Dotąd KK stanowił jedno, ale od jakiegoś czasu wszystko się psuje i to w zastraszającym tempie. Wszystko co zostało wypracowane przez 2000 lat jest niszczone.
9 miesięcy temu / ot co
 
@ ala wilk: Jeśli nie rozróżniasz prawowierności, czyli ortodoksji, od herezji to miałaś marnego katechetę! Ale w dzisiejszych czasach to prawie norma!
9 miesięcy temu / Karol
 
Do Ala Wilk. Judasz tez był katolikiem z nazwy. Więc prosze nie porównuj ludzi tylko wartości niesione przez religie.
9 miesięcy temu / Man
 
Czyli kalwinista Orban jest gorszy niż katolicy tacy jak Schetyna, Duda czy Komorowski?
9 miesięcy temu / ala wilk
 
"wolno stawiać opór biskupowi Rzymu, który próbuje zniszczyć Kościół. (?) wolno mu stawiać opór przez nieposłuszeństwo jego rozkazom oraz przez zapobieganie wykonywaniu jego woli." Chodzi o opór wobec spraw dotyczących wiary - herezje, błędne nauki. Inne działania urzędu papieskiego jeśli nie godzą bezpośrednio w wiarę, powinny być z pokorą przyjmowane.
ponad 1 rok temu / raf
 
zgodnie z zasadą względności ruchu zarówno heliocentryzm jak i geocentryzm mogą być prawdziwe, w zależności od tego który obiekt przyjmiemy za punkt odniesienia. 11 miesięcy temu / r To znaczy, że jak przechodnia na pasach rozjedzie samochód, to przechodzień jest winien, bo zgodnie z zasadą względności ruchu to on uderzył w samochód. Ciekawe który katolicki teolog by się z tym zgodził?
ponad 1 rok temu / TZ.
 
Dodajmy, że Galileuszowi to żadna wielka krzywda się nie stała, raptem areszt domowy w komfortowych warunkach. No i nie wszystkim wiadomo, że przed wymyśleniem orbit eliptycznych to teoria heliocentryczna dużo gorzej opisywała ruch planet niż geocentryczna więc z naukowego punktu widzenia była po prostu kiepska.
ponad 2 lata temu / abc
 
@lukasz: Galileusz uważał heliocentryzm za prawdę, jednocześnie uznawał geocentryzm za fałsz. Czyli uważał błędnie. Z punktu widzenia współczesnej nauki wiemy, że ani Ziemia nie jest centrum wszechświata, ani Słońce nie jest centrum wszechświata. A co do ruchu tych obiektów astronomicznych, zgodnie z zasadą względności ruchu zarówno heliocentryzm jak i geocentryzm mogą być prawdziwe, w zależności od tego który obiekt przyjmiemy za punkt odniesienia.
ponad 2 lata temu / r
 
Do skazania Galileusza najbardziej przysłużył się... Galileusz. Był on w bliskich kontaktach z wysokimi dostojnikami Kościoła, przede wszystkim z papieżem. W obecnych czasach, gdy myślenie na sposób katolicki mocno zanika, niestety nawet u źródła, sprawa może dziwić. Istniała zasada wielkiego sceptycyzmu wobec wszelakich nowinek, również tych naukowych, zwłaszcza jeśli nawiązywały do poglądów teologicznych. Zasadniczo chodziło przede wszystkim o dogłębne sprawdzenie metodologii i ewentualnych ekstrapolowanych wniosków. W podobny sposób był badany Kopernik, zresztą odkrycie zasadniczo to samo. Taka jednak różnica, że Kopernik współpracował chętnie z Kościołem, dostarczył dowodów na swe tezy, obserwacje te nie godziły w prawdy wiary (bo rzetelna nauka nigdy w nie nie godzi), dlatego jego prace zostały zaakceptowane. Galileusz, mimo swoich znajomości, był nieskory do współpracy i arogancki. Ilość napomnień była wielka.
ponad 2 lata temu / incuss
 
@lukasz Tak, wśród wielu jego zasług jest również i ta.
ponad 2 lata temu / Robert
 
Już wcześniej w historii zdarzało się tak, że teologia sprowadzała na manowce i była źródłem herezji. W czasach obecnych też mówimy sobie o teologii wyzwolenia, mimo że każdy wie, że z Teologią nie ma to nic wspólnego, że jest to efekt romansu modernizmu z ideologią marksistowską. Z dwóch obrzydliwie zdeformowanych tworów musiał powstać potworek. Oczywiście, teologia w rozumieniu duże T nie może sprowadzać na manowce, gdyż Bóg nigdy nie gubi człowieka. Bóg kieruje pokornymi teologami, prowadzi ich ku głębszemu zrozumieniu Bożego Objawienia oraz do kontemplowania Bożej logiki oraz Jego planu. Poglądy Lutra, jak w zasadzie w każdym przypadku, syntetyzowały w sobie filozofię i teologię. Każdy może sobie filozofować, chociaż nie każdy powinien. Większość tych deformatorów nie miała zresztą wykształcenia filozoficznego (Luter- prawnik; Hegel- duchowny protestancki), do tego jeszcze szczypta (no, niech będzie duża garść) pychy, no i mamy to, co mamy.
ponad 2 lata temu / incuss
 
@Incussie, dziękuję za uzasadnienie,z którym się zgadzam...Jednak w przypadku wyklętego przez Leona X heretyka Lutra, nie lepiej byłoby? używać słowa herezja...Teologia nawet przez małe" t", to jednak nauka o Bogu
ponad 2 lata temu / Megi
 
czy to nie on przyczynił sie do sadu i skazania Galileusza?
ponad 2 lata temu / lukasz
 
Jak widać niestety można i widać jaką destrukcję to powoduje. Nawet powiem więcej, przeniesienie tego na profanum jest banalnie proste, gdyż wystarczy odrzucić w niej Boga. A boga według Lutra odrzucić jest bardzo prosto, ponieważ najkrócej mówiąc- nie jest on dobry, nie jest on sprawiedliwy. To obraz Boga, na którego buntuje się ludzki rozsądek i sumienie. Nie bez powodu Luter tak systematycznie zagłuszał rozum. Filozof wyrosły z protestantyzmu w zasadzie automatycznie musi takiego boga odrzucić. Pisząc o teologii Lutra nie mówię o teologii przez duże "T", samo dodanie członu "Lutra" miałoby tutaj za zadanie podkreślenie, że to jego osobiste wymysły, w przeciwieństwie do teologii katolickiej, która nie "należy" do nikogo, wzrastającej przez lata w duchu pokory i tworzącej skarbiec powiększany przez każdego ojca i doktora Kościoła, ale nigdy nie w zerwaniu z odwieczną Tradycją, a więc podlegająca organicznemu wzrostowi, a nie rewolucji.
ponad 2 lata temu / incuss
 
@Incussie...czy teologię Lutra można przenieś na profanum?,skoro ona sama w sobie jest ŚWIĘTOKRADCZYM PROFANUM prawdy objawionej, za którą jak wiemy jest odpowiedzialny KK...
ponad 2 lata temu / Megi
 
Co do herezji papieskich, to samych powiedzmy sobie potencjalnych ognisk herezji było sporo, wystarczy wymienić pierwszy wielki kryzys Kościoła spowodowany herezją ariańską. O wielkości ówczesnego kryzysu możemy się przekonać podczas każdego odmawiania Credo, gdyż jest to wyznanie wiary opracowane podczas dwóch soborów wymierzonych w walkę z herezją ariańską, stąd tak wiele potwierdzeń Boskości Jezusa Chrystusa i podkreślanie odwieczności Trójcy Świętej. Wtedy jednak ta herezja miała wielu zwolenników, był taki moment, kiedy św. Atanazy był praktycznie ostatnim, który nie dał się zwieść. Wielokrotnie napomniał bratersko papieża. W dużej mierze to jego heroiczne wręcz napomnienia uratowały Kościół przed zgubą.
ponad 2 lata temu / incuss
 
Co do tej dyskusji, to pamiętajmy, że jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu. Owszem, rozumiem argumenty o dehumanizacji człowieka czy też humanizacji zwierząt, nawet roślin, tylko to jest logiczna konsekwencja ideologii materialistycznych (a więc z samego założenia ateistycznych, wręcz antyteistycznych), przede wszystkim marksizmu i wszystkich mutacji tego wirusa, chociaż oczywiście sam marksizm jest w dużej mierze kontynuacją heglizmu, a ten z kolei- niejako przeniesieniem teologii Lutra na sferę profanum. No ale wracając do tematu, praprzyczyną obecnych poglądów sprowadzających człowieka do wrzoda u ciężarnej lub głównego źródła emisji CO2 jest odrzucenie godności ludzkiej, ponieważ przy odrzuceniu Boga i istnienia duszy zostajemy jedynie kupą materii, taką samą jak te zwierzęta rośliny czy też przedmioty takie jak krzesło. Tu jest ten korzeń, żadna afirmacja człowieka bez uczynienia Boga swym Królem nie jest zasadna.
ponad 2 lata temu / incuss
 
Zapominamy o PRAWDZIE,którą nasz Pan wypowiedział przed Piłatem...moje Królestwo nie jest z tego świata...Ale istnieje w tym świecie w Świętym KK,po za, którym NIE MA ZBAWIENIA...I papież i hierarchowie, NIEUSTANNIE POWINNI O TYM NAUCZAĆ i mówienie słów ,że człowiek powinien być w centrum,jest dowodem na to,ze papież po raz kolejny popełnił gafę?,albo nie wie?, albo robi to celowo? i wówczas materia jego błędnej intencji niestety zalicza się do jak narazie herezji materialnej...Jedno jest pewne...Tak jak naucza św.Kardynał mamy być odważni w demaskowaniu perfidii demona, bo widać jak u Wojaka Szwejka tam k..wy, a w KK kardynałowie i biskupi stają się coraz bardziej w swojej arogancji do Boga i Jego nauki bezczelni... Proszę wysłuchać wypowiedzi bp Schneidera,o upominaniu duchowieństwa KK przez laikat.Dziękuję serdecznie Autorowi za przypomnienie postaci Kard.Bellarmina i ODWAGĘ DEMASKOWANIA działań szatana, który jak wiemy JEST BEZKARNY szczególnie w dykasteriach watykańskich.
ponad 2 lata temu / Megi
 
@panda - to wg Ciebie Bóg-Jezus nie należał do społeczeństwa(narodu żydowskiego)? Wywyższenie Jezusa na krzyżu i cała Jego zbawcza męka nie dokonała się w CENTRUM tego społeczeństwa?
ponad 3 lata temu / Wojanka
 
@panda - Społeczeństwo=wspólnota="Spodobało się Bogu zbawić ludzie WE WSPÓLNOCIE!"(to słowa z Biblii)=Bóg zbawia wspólnoty(rodzinne, narodowe)= Bóg zbawia społeczeństwa, czyli to ON musi być Centrum odniesień! Nawet, jeśli -na siłę - można i inne interpretacje zastosować, to taką możliwość wieloznaczności w wypowiedziach Głowy Kościoła uważam za szkodliwą dla ludzi. Papież powinien wypowiadać się jasno i jednoznacznie! I niczego nie >wyrywałam z kontekstu< - gdyż żadnego kontekstu nie było!
ponad 3 lata temu / Iwona
 
@panda i druga sprawa. Jeśli Bóg nie jest w naszym społeczeństwie, to co z Jego prawem? możemy je łamać. A Łaski, których udziela, a Miłosierdzie, które okazuje grzesznikowi, który się nawraca? Czyli mam rozumieć, że Boga należy traktować w naszym społeczeństwie w ten sposób, jak dzieci traktują rodziców, których akurat nie ma w domu, czyli "imprezka", hulaj dusza? Trzeba pamiętać, że słaby upadający człowiek sam sobie bez Boga nie poradzi, więc wyrzucanie Go ze społeczeństwa i stawianie na miejscu dalszym niż pierwsze właśnie prowadzi do tego, że człowiek jest dziś tak traktowany jak jest. Człowiek uzurpując sobie prawo do bycia na pierwszym miejscu, spychając z niego Boga, długo się w tym centrum nie utrzyma, bo nie ma takiej władzy i mocy, szatan zniszczy takiego człowieka. Natomiast nadanie Bogu pierwszego miejsca w naszym życiu czy społeczeństwie może dać nam gwarancję, że człowiek będzie również traktowany we właściwy sposób, mając Obrońcę w Bogu.
ponad 3 lata temu / kamil
 
@panda- jak to Bóg nie jest częścią społeczeństwa? Czyli co? Według Ciebie Bóg "siedzi" sobie w niebie i nic Go nie obchodzi to co teraz się dzieje, ale po prostu nas kiedyś z tego rozliczy, o ile sobie o nas przypomni?
ponad 3 lata temu / kamil
 
bolorek - dowody, proszę.
ponad 3 lata temu / tito
 
Do @Iwony.Nie rozumiesz, czy manipulujesz? Wyrwałaś słowo z kontekstu. Kto ma stać w centrum SPOŁECZEŃSTW? Bóg nie jest,,częścią\'\' społeczeństwa.
ponad 3 lata temu / panda
 
droga @julio-nie stawiajmy w centrum człowieka tylko Boga.Człowiek nie jest święty i nie może być wzorem,tylko Bóg jest święty.Homocentryzm w konsekwencji musi doprowadzić do satanizmu.A odnośnie tych zwierzątek:czemu miała słuzyć wideoprezentacja różnych zwierzątek na murach watykanu 8 grudnia ub.r.?Zapewne papieża w tym czasie nie było,nie wiedział ,nie widział,pewnie był w samolocie.A czy wiedział jakie święto akurat przeżywali katolicy?
ponad 3 lata temu / Hugon de Payns
 
Ad tito. Vide Jan XXII
ponad 3 lata temu / bolorek
 
"papieże potrafili głosić herezje" - można konkretniej?
ponad 3 lata temu / tito
 
Do Iwony Ogólna: Aby każdy wnosił wkład we wspólne dobro i w budowę społeczeństwA, które stawia w centrum osobę ludzką. Moim skromnym zdaniem Papież piękną intencję podał. Przecież wszyscy doskonale wiemy, że dziś człowiek sie nie liczy, zwierzęta mają większe prawa jak człowiek.Panuje znieczulica co do osoby ludzkiej.Liczy się tylko pieniądz: mieć a nie BYĆ. Ciekawe jak inaczej Papież miał to ująć w jednym zdaniu. Tak i tak właśnie stawia sie Papieża w takim a nie innym swietle, tak wlasnie oczernia sie Go i manipuluje jego wypowiedziami,myslami, intencjami Nie ustawaj w modlitwach do Ducha Świętego o prawidłowe rozumienie, o dobre rozeznanie, o uczciwość , sprawiedliwość itd Niech nam Pan Bóg blogoslawi byśmy nie ulegali manipulacji.
ponad 3 lata temu / julia
 
Autorze!CZy ty naprawdę lekce sobie ważysz możliwośc eksokomuniki papieskiej?Przecież nie protestanci,nie heretycy ,nie sodomici ale tylko tacy jak Ty dzisiaj mogą się tego obawiać!W tej kwestii mamy już słynny precedesn abp.Lefebra,czy chcesz być następny?Brawo!!
ponad 3 lata temu / Hugon de Payns
 
Autor zapomniał jeszcze o świętych chłopach i włościanach i rzemieślnikach. Pozdrawiam, Z Bogiem!
ponad 3 lata temu / Krzysiek
 
ciekawe - co by powiedział ten kardynał o PAPIESKIEJ intencji różańcowej na wrzesień 2016 r. która brzmi: "aby każdy wnosił wkład we wspólne dobro i w budowę społeczeństw, które stawia W CENTRUM OSOBĘ LUDZKĄ" - to już BÓG NIE JEST W CENTRUM? Teocentryczna wizja ładu społecznego jest już na śmietniku historii?
ponad 3 lata temu / Iwona
 
Wspominanie takich świętych jest bardzo nie franciszkowe ... Zwłaszcza w kontekście niedawnej, oficjalnej aprobaty Piotra Rzymianina dla świętokradzczej komunii św. dla cudzołożników.
ponad 3 lata temu / Marcin Wawrzyniak
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.