DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Kardynał Gianfranco Ravasi pisze do „drogich braci masonów”

Kardynał Gianfranco Ravasi pisze do „drogich braci masonów”
Kardynał Gianfranco Ravasi. Fot. Donatella Giagnori / EIDON/MAXPPP/FORUM

Wpływowy watykański hierarcha, kardynał Gianfranco Ravasi ( przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury) zwrócił się na łamach „Il sole 24ore” do... „braci masonów”. Hierarcha wezwał do podjęcia przez Kościół dialogu z masonerią, bez względu na „katolickich integrystów” oskarżających niektórych hierarchów o przynależność do lóż.

 

Artykuł kardynała Ravasiego nosi tytuł „Cari fratelli massoni” („Drodzy bracia masoni”). Nie wiadomo, czy taki tytuł nadał sam autor tekstu, czy redakcja włoskiego dziennika. Kard. Ravasi proponuje odejście od dotychczasowego stanowiska Kościoła wobec lóż masońskich. Chciałby „prowadzić z nimi dialog” i naprawić „niedobre relacje”. Powołuje się przy tym na... postawę niemieckich hierarchów, szukających sfer możliwej współpracy.

 

„Czytałem jakiś czas temu w amerykańskim czasopiśmie, że międzynarodowa literatura na temat masonerii przekracza sto tysięcy tytułów. Do tego interesu z pewnością przyczynia się aura tajemnicy i mniej lub bardziej słusznie owiane różnego rodzaju mgławicami opowieści o posłuszeństwie i obrzędach masońskich, nie wspominając już o samej genezie masonerii” – zaczął swój kuriozalny artykuł kardynał Ravasi.

 

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury stwierdził, iż masoneria podobna jest do „trudnej do narysowania mapy ideologii, rozdrobnionych niczym wszechświat, bez skodyfikowanej doktryny”. Hierarcha pisze o masońskiej „antropologii opartej na wolości sumienia i rozumu”, ale także o deizmie masonów, uznających często istnienie Boga.

 

Kardynał przypomina, że między Kościołem a masonerią istniała „huśtawka kontaktów”, spośród których część opierała się na jawnej wrogości naznaczonej „antyklerykalizmem po jednej stronie i ekskomunikami po drugiej” (sic!). Przypomniał też o powtarzających się potępieniach masonerii przez kolejnych papieży – od Benedykta XIV do Piusa IX i Leona XIII – którzy potwierdzali, że nie sposób być równocześnie synem Kościoła i członkiem antykatolickich organizacji. Kodeks prawa kanonicznego z 1917 roku podkreślał w kanonie 2335, że „katolicy wstępujący do sekty masońskiej względnie do jej podobnych stowarzyszeń, walczących z Kościołem i z legalnymi władzami cywilnymi, popadają tym samym w ekskomunikę, zarezerwowaną Stolicy Apostolskiej simpliciter”.

 

Nowy Kodeks w 1983 zmienił tę formułę. Dziś brzmi ona w sposób następujący: „kto zapisuje się do stowarzyszenia działającego w jakikolwiek sposób przeciw Kościołowi, powinien być ukarany sprawiedliwą karą; kto zaś popiera tego rodzaju stowarzyszenie lub nim kieruje, powinien być ukarany interdyktem”. Nie ma więc już bezpośrednio mowy o masonerii.

 

Kard. Ravasi zauważył jednak, iż w tym samym 1983 roku powstała „Deklaracja o stowarzyszeniach masońskich”, podpisana przez kardynała Ratzingera (ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary). Podkreślono w niej, że brak słowa „masoneria” w nowym Kodeksie Prawa Kanonicznego „podyktowane jest kryterium redakcyjnym, co dotyczy także innych stowarzyszeń podobnie nie wspomnianych, ujmowanych w szerszych kategoriach”. Jak jednak podkreślił szef kongregacji, „pozostaje jednak niezmieniona negatywna opinia Kościoła w sprawie stowarzyszeń masońskich, ponieważ ich zasady zawsze były uważane za niezgodne z nauką Kościoła i dlatego przynależność do nich pozostaje zakazana. Wierni, którzy należą do stowarzyszeń masońskich, są w stanie grzechu ciężkiego i nie mogą przystępować do Komunii Świętej”.

 

Kardynał Ravasi przywołuje także dokumenty lokalnych episkopatów, jak te wydane przez biskupów z Niemiec i Filipin. „Są to znaczące teksty, które dotyczą teoretycznych i praktycznych przyczyn niezgodności między masonerią i katolicyzmem: koncepcji prawdy, religii, Boga, człowieka i świata, duchowości, etyki, rytuałów, tolerancji” – pisze hierarcha. Purpurat twierdzi przy tym, że „różne deklaracje dotyczące niekompatybilności przynależności do Kościoła i masonerii nie przeszkadzają w dialogu, jak wyraźnie stwierdzono w dokumencie niemieckich biskupów, wymieniającym określone obszary do dyskusji, takie jak wymiar wspólnotowy, dzieła miłosierdzia, walka z materializmem, ludzka godność i znajomość drugiego”.

 

Według hierarchy dzisiaj „musimy się wznieść ponad stanowiska pewnych kręgów katolickich integrystów, które – chcąc uderzyć w niektórych, niedarzonych sympatią, przedstawicieli m.in. hierarchii kościelnej– sięgały po apodyktyczne oskarżenia o przynależność do masonerii. Podsumowując, tak, jak napisali niemieccy biskupi, musimy wyjść poza wzajemną wrogość, obelgi i uprzedzenia, ponieważ w porównaniu z minionymi wiekami ton i sposób manifestowania naszych różnic się polepszył i zmienił, nawet jeśli różnice te dalej istnieją w sposób wyraźnie określony”.

 

Źródło: „Il sole 24ore”

malk, mat

 

 


DATA: 2016-02-19 09:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I co na to Franciszek i Opus Dei?
ponad 4 lata temu / Leo
 
Kolejny mason wśród hierarchów?..
ponad 4 lata temu / some1
 
cd wyłącznie jako przypomnienie zasad ogólnych interpretacji prawa karnego dla rozwiązania przypadków poszczególnych osób mogą być oddane osądowi ordynariusza .Nie było natomiast intencją Kongregacji zwrócenie się do Konferencji Episkopatu o publiczne wydanie sądu,mającego charakter ogólny,o naturze stowarzyszeń masońskich,co zakładałoby odwołanie wspomnianych norm. Rzym,w siedzibie Świętej Kongregacji Nauki Wiary,17 lutego 1981 r Frajnio Kard.Sper Prefekt Fr,Joreme Hamer OP Abp tyt.Loreny,Sekretarz.Papież Leon XIII Humanum Genus -Kościół wobec masonerii Dom wydawniczy Ostoja Krzeszowice 2005
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Cd,Deklaracja o Ekskomunice,Której Podlegają Katolicy Należący Do Sekt masońskich Lub Podobnych Stowarzyszeń.Z.Zimowski i J Królikowski W trosce o pełnię wiary.Dokumenty Kongregacji Nauki Wiary 1966-1994 dz cyt 174-175-19 lipca Święta Kongregacja Nauki Wiary skierowała do niektórych Konferencji Episkopatów list na temat Kanonu 2335 Kodeksu Prawa Kanonicznego,który zabrania pod karą ekskomuniki,przynależności do stowarzyszeń masońskich i im podobnych.Ponieważ wspomniany list,stawszy się własnością publiczną,dał okazję do błędnych intpretacji,Kongregacja Nauki Wiary ,nie chcąc uprzedzać ewentualnych dyspozycji nowego Kodeksu,stwierdza i precyzjuje:1)w żaden sposób nie została zmodyfikowana aktualna dyscyplina kanoniczna,która kanoniczna,która w pełnej mocy,2)nie została zniesiona ekskomunika ani inne przewidziane kary;3)jeśli wspominamy list dotyczy intrpretacji nadanej kanonowi, powinien być rozumiany tak,zgodnie z intencją Kongregacji,a więc wyłącznie jako
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
cd Z pewnością taka deklaracja nie była by obiektywna i wystarczająca,ponadto nie wydaje się,by można było jej oczekiwać.Zdaje się jednak,że można zaufać tym katolikom ,zapisanym od wielu lat do masonerii,którzy spontanicznie proszą o przystępowanie do Sakramentów(co wcześniej z tego powodu było zabronione).Wierni ci deklarowali onerata ipsorum conscinetia(zgodnie z własnym sumieniem),że stowarzyszenia ,do którego są zapisani nie wymaga i nie wymagało od nich żadnych kompromisów sprzecznych z ich prawym sumieniem chrześcijańskim.W tej sytuacji nie stosowne byłoby wydawanie przez Biskupów publicznych deklaracji o jakimkolwiek stowarzyszeniu.2)Na podstawie zdania"machinari contra Ecclesiam (działać przeciw Kościołowi)można wywnioskować w sposób ogólny,że dotyczy ono przestępstw przeciw doktrynie,osobom lub instytucjom kościelnym .Należy podkreślić,że odnosi się to do stowarzyszenia jako takiego,a nie do poszczególnych osób,
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Nie Danio Żadnej Interpretacji Dotyczących Norm Odnośnie Do Zapisywania Się Wiernych Do Sekt Masońskich.S.C pro Doctrina Fidei.decl.(26 Feb.1975)Nomalle dantur intepretotines normatum chridifidelium in sectis massonicis.Xav.Leges .Ecclesiae:post Codicem Iuris Canonici editiae Romane 1980 vol 5.nr 4360,koll.6991. Deklaracja -Ekscelencjo w liście z 4 stycznia 1975 r.Ekscelencja,jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Brazylii,zażądał od Kongregacji Nauki Wiary wyjaśnień odnośnie Deklaracji dotyczącej masonerii z 19 lipca 1974 r,skierowanej do licznych Przewodniczących Konferencji Episkopatów.Odnośnie deklaracji wystosowanej przez Święte Dykasterium ,Prot.nr 227/44,z 26 lutego 1975 r,komunikujemy Wszej Ekscelencji co następuje:1)Było naszym pragnieniem,aby zainteresowane wydały,publicznie oświadczenie,w którym zadeklarują,że w swych intencjach masoneria nie zamierza walczyć z Kościołem.Z pewnością taka deklaracja nie była by obiektywna i wystarczająca,ponadto
ponad 4 lata temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.