DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Kardynał Eijk: wiernych przyciągają parafie, gdzie godnie sprawuje się liturgię

Kardynał Eijk: wiernych przyciągają parafie, gdzie godnie sprawuje się liturgię
Fot. PChTV

Religie, które dostosowują się do kultury i współczesności, zatracają się, a następnie tracą wyznawców – powiedział w wywiadzie dla francuskiego stowarzyszenia tradycjonalistycznego kardynał Willem Jacobus Eijk, arcybiskup Utrechtu. Hierarcha obszernie analizował przyczyny, przebieg i skutki kryzysu wiary pośród swych rodaków.

 

 

Anglojęzyczne tłumaczenie rozmowy kardynała z portalem stowarzyszenia Paix liturgique opublikował serwis Life Site News.

 

Pierwsze pytanie dotyczyło faktu, że Kościół w Holandii stanął w awangardzie rewolucji teologiczno-liturgicznej, jaka dokonała się po Soborze Watykańskim II. Jako przykłady zostały w tym miejscu wymienione: katechizm holenderski, olbrzymie zmiany w podejściu do liturgii, tezy dominikańskiego teologa, Edwarda Schillebeeckxa.

 

Wiele osób w Holandii poszło o wiele za szybko. Ludzie myśleli między innymi, że wkrótce zostanie zniesiony celibat kapłański, a wielu kapłanów przejęło inicjatywę. Gdy okazało się, że tak się nie stanie, wielu zrezygnowało. Podczas słynnej Rady Duszpasterskiej w Noordwijkerhout (1968–1970) wszyscy zostali zaproszeni do udziału w dyskusji na temat przyszłości Kościoła holenderskiego. Doprowadziła ona do wielkiego chaosu. Było także wiele eksperymentów liturgicznych, mających na celu utrzymanie młodych ludzi w kościołach. Wszystko to poszło na marne, ponieważ młodzi nie przychodzą do kościoła, aby słuchać gitar; przychodzą po Chrystusa. Jeśli chcą gitary, wolą iść na koncert gitarowy – zauważył kardynał Eijk.

 

Progresywne nastawienie duchowieństwa zaniepokoiło papieża Jana Pawła II, który zainicjował specjalne spotkanie z udziałem biskupów Holandii podczas Synodu w Rzymie (1980 r.). W ocenie ordynariusza Utrechtu, stanowiło to punkt wyjścia do długiej podróży w kierunku normalizacji.

 

–  Pierwsze oznaki upadku Kościoła katolickiego w Holandii pojawiły się natychmiast po ostatniej wojnie. [tamtejszy Kościół] był organizacją opartą bardziej na więziach społecznych niż na treści wiary podzielanej przez jego członków. Dotyczyło to również innych krajów Europy Zachodniej, ale może w nieco mniejszym stopniu. Wielu wierzących nie miało wystarczająco silnej osobistej więzi z Chrystusem. W rzeczywistości życie organizowane wokół Kościoła (zwłaszcza w ramach szkół katolickich oraz katolickich klubów sportowymi i harcerskich) było często jedynym łącznikiem katolików z Kościołem – opisywał kardynał Eijk przyczyny sekularyzacji. W jego przekonaniu, Kościół nie zdołał oprzeć się narastaniu kultury indywidualistycznej, co nastąpiło w latach 60. minionego wieku, wraz z bogaceniem się społeczeństw. Natomiast uruchomienie mediów społecznościowych z początkiem XXI wieku sprawiło, że kultura stała się wręcz „hiperindywidualistyczną”.

 

– Religie, które dostosowują się do kultury i współczesności, zatracają się, a następnie tracą wyznawców – w ten sposób hierarcha odniósł się do pytania o gwałtowne słabnięcie protestantyzmu w Holandii. To właśnie w tych wspólnotach szczególnie wyraźnie zaznacza się proces sekularyzacji tego narodu.

– W gruncie rzeczy najbardziej atrakcyjne są parafie o silnej tożsamości i godnej niedzielnej liturgii. Widzimy tam rodziny, młodych ludzi. Liczba wierzących z pewnością maleje, ale ci, którzy już decydują się być wierzącymi, są zwykle aktywni – stwierdził rozmówca PL.

 

Kurczenie się społeczności protestanckiej sprawiło, że to katolicyzm stał się najliczniejszym wyznaniem wśród Holendrów (21 procent zadeklarowanych wiernych). Jak pasterz Utrechtu postrzega sytuację Kościoła? Otóż podkreśla, że liczba katolików również spadła – w ciągu 12 lat obecnego wieku aż o ponad połowę. – W drugiej połowie lat 60. [XX stulecia] całe pokolenie młodych ludzi przestało chodzić do kościoła. Ci młodzi wówczas ludzie, obecni dziadkowie, nie przekazali swym dzieciom wiary w dostatecznym stopniu albo w ogóle. A teraz mamy do czynienia z ich wnukami, które w ogóle nie wiedzą nic o wierze chrześcijańskiej i bardzo często nie są nawet chrzczone – brzmiała odpowiedź.

 

Setki kościołów zostały już zamknięte i nadal będzie się tak dziać. Musimy do tego podchodzić realistycznie. Skoro liczba praktykujących katolików w krajach Europy Zachodniej zmniejsza się, a liczba zaangażowanych osób oraz pieniędzy przekazywanych na rzecz Kościoła także są coraz skromniejsze, nieuniknione jest zamknięcie dużej liczby kościołów, choć może to być bolesne – stwierdził kard. Eijk.

 

Hierarcha źródeł nadziej dla Kościoła w Holandii upatruje w fakcie, że wciąż sprawowana jest tam Najświętsza Ofiara. Pan Jezus przychodzi do nas w trakcie każdej Mszy, nawet jeśli przyjmuje Go do serc niewiele osób. Ponadto, jak twierdzi hierarcha, „dzisiejsza kultura indywidualistyczna nie jest wieczna: będzie musiała ustąpić innej kulturze, bardziej otwartej na wiarę chrześcijańską”.

 

–  Historia sekularyzacji wśród holenderskich katolików i diagnoza postawiona przez Karola Wojtyłę [przyszłego Jana Pawła II] bezpośrednio po drugiej wojnie światowej nauczyły nas jednej rzeczy: głoszenie katechezy i rozwijanie liturgii musi mieć charakter duchowy. To znaczy, że nie należy ograniczać się do przekazywania abstrakcyjnych prawd i stanowisk etycznych. Ważne by prowadzić dzieci, młodzież i dorosłych do prawdziwie osobistej relacji z Chrystusem i do prawdziwego życia modlitwą – podkreślił kardynał Eijk.

 

Wydaje mi się, że nadzwyczajna forma liturgii rzymskiej będzie odgrywać rolę w przyszłości Kościoła. Zakres tej roli jest trudny do zmierzenia i prawdopodobnie będzie różny w poszczególnych krajach. W każdym razie łacina jest niezbędna jako język liturgiczny, nawet w zwykłej formie liturgii – stwierdził hierarcha. Jak dotychczas, wspólnoty kultywujące Mszę trydencką nie są w tym kraju zbyt liczne.

 

 

Źródła: fr.paix-liturgique.org / Life Site News

RoM

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2020-03-27 23:06
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Ważne by prowadzić dzieci, młodzież i dorosłych do prawdziwie osobistej relacji z Chrystusem i do prawdziwego życia modlitwą" -tylko tyle i aż tyle.
9 miesięcy temu / uuuu
 
Jakoś najbardziej do mnie trafiły słowa o tym, że ludzie nie przychodzą do kościoła po to, aby posłuchać gry na gitarze, przychodzą dla Chrystusa. Im mniej będzie Chrystusa w kościele oraz w Kościele, tym będzie gorzej.
9 miesięcy temu / Tomek Primke
 
To jest fakt.
9 miesięcy temu / Bartek
 
Credo...
9 miesięcy temu / Kasandra
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.