DZIŚ JEST:   30   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Kardynał Eijk: Kościół musi zbadać świadectwa abp. Vigano, aby odzyskać wiarygodność

Kardynał Eijk: Kościół musi zbadać świadectwa abp. Vigano, aby odzyskać wiarygodność
Kard. Willem Eijk, fot. REUTERS/Max Rossi

Kard. Willem Eijk przyłącza się do grona biskupów wzywających do zbadania świadectw abp. Vigano. Podkreśla, że zarzuty zawarte w listach powinny być dokładnie zbadanie, ponieważ to pozwoli odzyskać Kościołowi wiarygodność. Hierarcha mówi również o swoim stanowisku wobec pomysłu zniesienia celibatu, sprawach promocji LGBT oraz kwestii przyjmowania imigrantów.

 

W wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi Il Giornale, kardynał Willem Eijk, arcybiskup Utrechtu w Holandii powiedział, że wielu biskupów „prosiło o takie dochodzenie”, które zbada wiarygodność listów abp. Vigano.  W szeroko zakrojonym wywiadzie holenderski hierarcha omawia także znaczenie wytrwałości w doktrynie katolickiej pośród nacisków, by przyjąć bardziej protestancko-anglikański model. „Siłą Kościoła katolickiego jest to, że jej doktryna jest ważna dla całego świata. Dialog z protestantami nie może prowadzić Kościoła katolickiego do zostania protestanckim” – tłumaczy.

 

65-letni Eijk przedstawia również swój pogląd na temat spodziewanego posunięcia, aby zgodzić się pod pewnymi warunkami i w konkretnych okolicznościach na wyświęcanie żonatych mężczyzn na kapłanów. „Tymczasowe zezwolenie na wyświęcanie nie jest rozwiązaniem. Kiedy zostanie podjęta decyzja, stanie się ona nieodwołalna i utracony zostanie celibat kapłański, wspaniała i owocna wielowiekowa tradycja Kościoła łacińskiego” – mówi kard. Eijk.

 

Podczas rozmowy z kard. Willemem Eijkiem zapytano także o sprawę używania akronimu LGBT w oficjalnych dokumentach Kościoła. Chodzi przede wszystkim o dokument końcowy Synodu Młodych.

 

„Z pewnością każdy musi być traktowany z szacunkiem, także ludzie o obiektywnie złej orientacji seksualnej. Nie wydaje mi się jednak właściwe używanie tego sformułowania (LGBT-przyp. red.) w dokumentach Kościoła” – tłumaczy. Hierarcha podkreśla, że używanie sformułowania dotyczącego spraw „obiektywnie nieuporządkowanych” może sugerować ludziom młodym „coś bardzo abstrakcyjnego”. Dodaje, że promocja postaw LGBT jest związana z brakiem katechezy. Hierarcha podkreśla, że dziś dzieci w szkołach są „bombardowane pomysłami wynikającymi z teorii płci” i są wspierane przez duże genderowe organizacje krajowe oraz międzynarodowe.

 

Hierarcha w wywiadzie zwraca również uwagę na sprawę przystępowania do komunii świętej protestantów w Niemczech. Podkreśla, że „chciałby zapewnić jasność w kwestii rozwiedzionych i ponownie wstępujących w związek katolików”.

 

W wywiadzie z 13 grudnia kard. Eijk odnosi się także do polityki, dyskutując o napływie migrantów do Europy oraz o rzekomym narastaniu „nacjonalizmu” i „populizmu”. Kardynał argumentuje, że choć nacjonalizm nie może być nigdy wykorzystywany jako „tarcza, aby powstrzymać innych”, rządy nie są zobowiązane do przyjmowania imigrantów ekonomicznych. Zwraca też uwagę, że przybysze z dalekich krajów „mają zobowiązania wobec dobra wspólnego kraju, w którym szukają schronienia i muszą szczególnie szanować nienaruszalność osoby ludzkiej.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com

WMa

 


DATA: 2018-12-19 07:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jestem absolutnie tego samego zdania co kardynał Eijk i dziekuje za wypowiedziane słowa.Oby więcej takich Hierarchów w naszym kościele w Polsce.
ponad 1 rok temu / Gość
 
@ MS - słuszna uwaga, w Polsce jedynie abp.Lenga jest prawdziwym pasterzem, szkoda że jest marginalizowany w polskich katolickich mediach i w episkopacie.
ponad 1 rok temu / tradycja
 
Nie znam wszystkich poglądów tego hierarchy, lecz i tak jaśnieje on wyraziście na tle zachodnich biskupa, zwłaszcza biskupów niemieckich, którzy tworzą nauczanie na wzór matrixu.
ponad 1 rok temu / Krakusik
 
"Żeby choć jeden polski biskup mówił tak, jak holenderski hierarcha..." Znam takiego - to abp Jan Paweł Lenga, polski arcybiskup, duchowny katolicki, ze Zgromadzenia Księży Marianów, emerytowany biskup Karagandy w Kazachstanie. Odważny, mądry kapłan
ponad 1 rok temu / MS
 
Niech nasz kościół zajmie się mordowanymi chrześcijanami (to jest ludzkie życie dla Chrystusa zabierane o tak sobie ) czychcoazby usuwaniem BOGA z przeszczeni publicznej a zostawcie w spokoju abp który tylko upublicznił to co wszyscy wiedzieli tylko nie Watykan wstyd !!!!!!!!!
ponad 1 rok temu / Lucyna
 
Żeby choć jeden polski biskup mówił tak, jak ten holenderski hierarcha...
ponad 1 rok temu / tradycja
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.