DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Kardynał Dziwisz odprawił Mszę Świętą w intencji władców pochowanych na Wawelu

Kardynał Dziwisz odprawił Mszę Świętą w intencji władców pochowanych na Wawelu
Piotr Tumidajski/FORUM

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych kard. Stanisław Dziwisz odprawił Mszę św. z procesją do grobów królewskich i modlitwą w intencji zmarłych spoczywających w Katedrze Wawelskiej. „U kresu ziemskiego pielgrzymowania nasze ciało obumiera i rozpada się w proch, ale przecież jest w nas życie Boże. Jest w nas zarodek nieśmiertelności. Jest w nas obraz wieczności Boga” – mówił do zebranych metropolita krakowski.


Kard. Dziwisz podkreślił, że Dzień Zaduszny stawia przed człowiekiem jedno z największych pytań – o sens życia, cierpienia, pracy i miłości, które i tak zmierzają do nieuchronnego końca. „Odpowiedzi na te pytania może nam udzielić tylko Ten, który nas powołał do istnienia. Odpowiedzi udziela nam wiara w Boga, który stworzył nas na swój obraz i podobieństwo” – stwierdził.


Hierarcha zaznaczył, że Bóg nigdy nie pogodził się z tym, że człowiek przez nieposłuszeństwo odwrócił się od Niego. „Przechodząc przez ciemną dolinę cierpienia i trwogi związanej z odchodzeniem z tego świata, powinna nas podtrzymywać wiara w Boga, który doświadcza nas i oczyszcza niczym ‘złoto w tyglu’, bo znajduje nas ‘godnymi siebie’ i przygotowuje nam miejsce w swoim domu” – powiedział.


Metropolita krakowski podkreślił wielkie znaczenie zapowiedzi Chrystusa o ponownym przyjściu, po uprzednim przygotowaniu dla swoich wiernych miejsca w niebie. „Oto najpiękniejsza, Dobra Nowina. Oto fundament naszej chrześcijańskiej nadziei” – ocenił. Zachęcił do podążania drogą Jezusa Chrystusa, dzięki któremu człowiek nie błądzi, ale dochodzi do celu.


Purpurat odwołał się także do miejsca sprawowanej Eucharystii. „Modlimy się za spoczywających tu królów, wieszczów narodowych i mężów stanu. Pamiętamy o prezydencie Rzeczypospolitej i wszystkich, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiej. Pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej upamiętnionych w wawelskiej krypcie” – wymienił. Polecił Bogu wszystkich poległych w obronie ojczyzny i ofiary przemocy, zmarłych kapłanów i osoby konsekrowane archidiecezji, a także wszystkich wiernych świeckich.


Kard. Dziwisz przypomniał także osobę św. Jana Pawła II, zapewniając o jego nieustannej opiece i wskazując, że świętość papieża Polaka powinna zachęcać do zdobywania osobistej świętości poprzez służbę Bogu i bliźniemu. „Święty Janie Pawle II – módl się za nami. Oręduj za nami, zmierzającymi bliskimi i znanymi Ci drogami do wieczności. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj duszom naszych zmarłych wieczne spoczywanie” – zakończył.KAI, kraDATA: 2015-11-03 08:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Po prostu obserwujcie co dane osoby czynią i będziecie wiedzieć komu służą: Mt 7,15-20 Miejcie się na baczności przed fałszywymi prorokami. Oni przychodzą do was w przebraniu owczym, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami.Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z cierni lub figi z ostów.Tak właśnie każde dobre drzewo rodzi dobre owoce, a drzewo zagrzybione rodzi owoce zepsute. Nie może dobre drzewo rodzić zepsutych owoców ani drzewo zagrzybione rodzić dobrych owoców.Każde drzewo, które nie rodzi dobrego owocu, jest wycinane i wrzucane do ognia.Tak zatem poznacie ich po ich owocach.
ponad 3 lata temu / Aleksander
 
Ciekawe czy kardynał odpowiedział już na zadane przez ks.Natanka pytanie?
ponad 3 lata temu / teodor
 
@Henryk: Są tacy, co "żydomasona" wszędzie wywęszą. Kiedyś zastawiałem się, komu miałaby służyć ta fałszywa lista żydów, gdzie każdy Polak który cokolwiek znaczy natychmiast zostanie dopisany. Kto mógłby mieć w tym interes, aby przekonywać Polaków, że kogokolwiek by nie wybrali, to i tak będzie to żyd? Kto mógłby mieć w tym interes, żeby obecność faktycznych agentów była ciągle maskowana przez kompromitujące dyrdymały o otaczających nas ze wszystkich stron żydach?
ponad 3 lata temu / Jakub Majewski
 
Henryk, dołożyłeś cucąco. Szkoda że nie zamieszono w informacji czy odprawił "nowusa" czy naszą, rzymskokatolicką. Najlepsze jest to że Kardynał wspomniał Jana Pawła II.
ponad 3 lata temu / Leo
 
Ta łajza żydomasońska? To hańba dla kościoła z jednej strony a z drugiej pokazuje, że o swoich pamięta. Głównie mam na myśli żydomasona Selmana niby Piłsudskiego z Ginetów i żyda Kalksteina przerobionego na Kaczyńskiego. Ale wasz portal tego nie poda bo tylko podszywa się pod Polskość.
ponad 3 lata temu / Henryk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "39147"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.