DZIŚ JEST:   04   SIERPNIA   2020 r.

Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
 
 
 
 

Kardynał Dziwisz: „Myślę, że jest demokracja chora, ale to nie znaczy, że jest zagrożona”

Kardynał Dziwisz: „Myślę, że jest demokracja chora, ale to nie znaczy, że jest zagrożona”
fot. Sebastian Kocon / Forum

Metropolita krakowski Stanisław Dziwisz podczas tradycyjnego opłatka prezydenckiego na Rynku Głównym odniósł się do bieżących nastrojów politycznych i histerii, jaką establishment poprzedniej władzy wywołał wokół nowego obozu rządzącego. Hierarcha przypomniał, na czym polega służba sprawowania rządów i zaznaczył, że ta czy inna ekipa rządząca nie ma monopolu na sprawowanie władzy.

 

Mocno polityczny ton zaznaczył się w zwyczajowym przemówieniu kardynała Stanisława Dziwisza podczas krakowskiego opłatka prezydenckiego. - Tę modlitwę dedykuję dziś szczególnie tym, którzy ponoszą odpowiedzialność za kształt życia społecznego i politycznego w naszej Ojczyźnie, niezależnie od przynależności partyjnej – mówił metropolita krakowski.

 

- Sztuka sprawowania władzy – ars gubernandi – to trudna umiejętność. To przede wszystkim służba, wymagająca poszanowania godności drugiego człowieka, biorąca pod uwagę jego słuszne aspiracje i oczekiwania – przypomniał kardynał. - Sprawowanie władzy w świętości i sprawiedliwości to służba wymagająca pokory, ofiarności, bezinteresowności. Sprawowanie sądów w prawości serca domaga się bezstronności, uczciwości, wsłuchania się w głos wszystkich, także inaczej myślących – dodał.

 

Kardynał Dziwisz odniósł się do świeżej zmiany na polskiej scenie politycznej. - Jest rzeczą naturalną i zdrową, że zmieniają się ekipy rządzących; nikt nie ma monopolu na jedyny i najlepszy sposób sprawowania władzy – zaznaczył. - Jeżeli ktoś chciał autentycznie służyć, a nie panować, nie powinien przeżywać zbyt głęboko goryczy przegranych wyborów i nie powinien przeszkadzać tym, którzy realizują nowe, nakreślone cele, jeżeli oczywiście są one słuszne i służą całemu społeczeństwu – kontynuował.


Jednocześnie metropolita uczulił obecny rząd na potrzebę uszanowania „pluralistycznego społeczeństwa”, a także skomentował wiece uliczne, jakie odbywały się w ostatnim czasie. - Drogą do rozwiązania trudnych spraw jest spokojny i rzeczowy dialog, nieprowadzony na ulicy, bo przecież prowadzona na ulicy taka forma komunikacji pogłębia podziały i prowadzi do obniżenia poziomu życia politycznego – podkreślił.

 

- A ponadto ośmielam się zwrócić do polityków wszystkich stronnictw, którzy kierują się wiarą chrześcijańską i poczuciem przynależności do Kościoła. Przeżywamy Rok Święty Miłosierdzia. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Od ćwierć wieku żyjemy w wolnej Polsce. Zwracam się do nich: czy jesteście gotowi choć trochę pozbyć się wzajemnych uprzedzeń i nie pogłębiać podziałów partyjnych, bo one z kolei antagonizują niepotrzebnie nasze społeczeństwo – apelował kardynał.

 

Zarządca archidiecezji krakowskiej przypominając o podstawowej zasadzie demokracji, ocenił także jej stan w Polsce. - W demokracji trzeba uznać tego, kto przegrywa, i kto wygrywa. Z szacunkiem. Myślę, że jest demokracja chora, ale to nie znaczy, że jest zagrożona – stwierdził.

 

 

Źródło: tvn24.pl

FO
DATA: 2015-12-20 20:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A Eminencja zapomniala, na kogo zawsze sama glosowala?! Ja to mam swoje osobiste zdanie o Eminencji, ale dlatego, to jest moje osobiste zdanie... A Eminencje poznalismy juz po owocach w polityce i w zarzadzaniu Kosciolem sw!!! Emeryturka sie zbilza moze Eminencja sam bedzie milosierny i zechce ustapic miejaca ludziom nieskalanym brudem upadlej polityki!!! Szczesc Boze Eminencji i 100 lat zycia, ale nie w rzadzeniu Kosciolem!!!
ponad 4 lata temu / okirex
 
Demokracja zawsze jest chora i się nie sprawdza. A co do przemówienia kard.Dziwisza to... bez sensu.
ponad 4 lata temu / Anaja
 
Demokracja jest chora, zgoda. Ale to choroba wrodzona. A wręcz cały zestaw chorób wrodzonych.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Udzielenie suspenzy przez K.Dziwisza dla Prof.Ks. Natanka było przyczynkiem do tego co się teraz w Polsce dzieje.
ponad 4 lata temu / Stefan
 
"że ta czy inna ekipa rządząca nie ma monopolu na sprawowanie władzy". Widać relatywizm w mowie Kardynała? Nic nowego.
ponad 4 lata temu / Sylwiusz
 
Wszyscy wycierają sobie usta słowem "demokracja", na wzór bałwochwalstwa. Mają oto nowego bożka. Nawet nie pokusił się o rzetelne zdiagnozowanie sytuacji. Nie życzę nikomu by po tamtej stronie życia znalazł się w demokracji, bo to wtedy będzie piekło.
ponad 4 lata temu / leon
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.