DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Kardynał Duka przeciw udziałowi parafii katolickiej w wydarzeniach „tęczowego” festiwalu w Pradze

Kardynał Duka przeciw udziałowi parafii katolickiej w wydarzeniach „tęczowego” festiwalu w Pradze
fot. Prague Pride [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Z wyraźną krytyką planowanego udziału kierowanej przez ks. prof. Tomáša Halíka parafii akademickiej w wydarzeniach związanych z lansowaną przez środowiska homoseksualne Prague Pride 2015 wystąpił prymas Czech, kard. Dominik Duka OP. Ma się ona odbyć w dniach 10-16 sierpnia, jak z bólem zauważa metropolita praski w okresie kiedy katolicy obchodzą uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.


W wystosowanym oświadczeniu metropolita praski przypomniał zasady zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego, który mówi, że dla większości osób o skłonności homoseksualnej doświadczenie to stanowi trudną próbę. Powinno się je traktować z szacunkiem, współczuciem i delikatnością oraz unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i - jeśli są chrześcijanami - do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji. Ponadto są wezwane do czystości. Kard. Duka zauważył, że Katechizm uczy ponadto, iż akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane i w żadnym wypadku nie mogą być zaaprobowane.

 

Tak więc Kościół katolicki nie podziela szeregu poglądów organizatorów „Prague Pride”. Kard. Duka uważa, że nie jest rzeczą szczęśliwą podejmowanie tej problematyki w Kościele w kontekście tego wydarzenia, ponieważ większość jego uczestników to osoby niewierzące a ich zamiarem nie jest uregulowanie swej relacji z Kościołem. Zaznacza, iż jego zdaniem nie można mówić, jakoby w Czechach dochodziło do dyskryminacji osób homoseksualnych. Podkreślanie jakiejś wyjątkowości i propagowanie zainteresowań będących w sprzeczności z nauczaniem Kościoła katolickiego jest nie na miejscu – stwierdza metropolita praski.

 

Jak podaje Czeskie Radio w kierowanej przez ks. Halíka parafii akademickiej ma się odbyć w ramach Prague Pride 2015 dyskusja o prześladowaniu „tęczowych” oraz projekcja filmu Małgorzaty Szumowskiej „W imię...”, mówiącego o księdzu – homoseksualiście.

 

 

KAI

luk

 

 


DATA: 2015-07-29 11:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I wszystko jasne. Ten reklamowany w TP i na Deonie ks. Halik. ale to nie dziwi, bo jakby nie angażowałby się w takie rzeczy, to by go tam nie reklamowali.
ponad 4 lata temu / ram
 
Czesi to bardzo fajny naród, a do kościoła rzymskokatolickiego należy tylko 10,37%, więc ks. Duka może się obrażać, apelować, a tam i tak nikt tego nie zauważy.
ponad 4 lata temu / lol
 
Homo ryją pod Kościolem aż furczy ... brawo kardynał Duka !
ponad 4 lata temu / Miś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.