DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Kardynał Camillo Ruini broni celibatu: to świadectwo dla świata

Kardynał Camillo Ruini broni celibatu: to świadectwo dla świata
Kardynał Camillo Ruinif fot. Grzegorz Artur Górski via Wikimedia Commons / licencja CC BY-SA 3.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en]

Włoski kardynał Camillo Ruini skrytykował dokument końcowy synodu amazońskiego. Były wikariusz generalny Rzymu w rozmowie z Corriere della Sera z 3 listopada podkreślił, że celibat stanowi ważne świadectwo dla współczesnej kultury.

 

Kardynał przyznał wprawdzie, że w obliczu niedoboru kapłanów dążenie do święceń kapłańskich dla niektórych żonatych osób jest w pewnym sensie zrozumiałe. Mimo to podkreślił swój sprzeciw wobec tych dążeń. Książę Kościoła podkreślił bowiem, że w dzisiejszym przesiąkniętym erotyzmem świecie kapłański celibat stanowi istotny przykład poświęcenia dla Boga.

 

Po drugie zaś instytucja małżeństwa znajduje się dziś w kryzysie. Problemy dotykające inne małżeństwa objęłyby zatem również małżeństwa duchownych. To zaś doprowadziłoby do nieładu.

Sędziwy 88-letni kardynał podkreślił, że realizacja powołania do celibatu nie była dlań łatwa. Jednak dzięki licznym przyjaźniom udało mu się wytrwać.

 

W dokumencie końcowym synodu znajduje się fragment, w którym ojcowie synodalni proponują dopuszczenie w Amazonii do święceń prezbiteratu diakonów stałych, nawet jeśli żyją w małżeństwie. Jak zaznacza dokument, niektórzy chcą uczynić z tego zasadę obowiązującą powszechnie, a więc także poza Amazonią.

 

Oprócz kardynała Ruiniego przeciwko dokumentowi wystąpili także między innymi kardynałowie Gerhard Müller i Walter Brandmüller.

 

Warto przypomnieć, że celibat dla Królestwa Bożego ma umocowanie w Piśmie Świętym. Wystarczy choćby wspomnieć słowa świętego Pawła:  „chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień. Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie. I doznaje rozterki. Podobnie i kobieta: niezamężna i dziewica troszczy się o sprawy Pana, o to, by była święta i ciałem, i duchem. Ta zaś, która wyszła za mąż, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać mężowi. Mówię to dla waszego pożytku, nie zaś, by zastawiać na was pułapkę; po to, byście godnie i z upodobaniem trwali przy Panu” (1 Kor 7,32-35).

 

Źródła: lifesitenews.com / Biblia Tysiąclecia

mjend


DATA: 2019-11-09 08:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mądry człowiek i kapłan. Obserwuje świat i wie co mówi. Niech Pan Bóg mu błogosławi.
7 miesięcy temu / Szyszka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.