DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Kardynał Burke w Polsce: w Sercu Jezusa możemy znaleźć pokój i siłę

Kardynał Burke w Polsce: w Sercu Jezusa możemy znaleźć pokój i siłę
Fot. diecezja.wloclawek.pl

Umieszczając nasze serca w Jego Najświętszym Sercu, sprawiamy, że są bezpieczne. W Sercu Jezusa możemy znaleźć pokój i siłę potrzebną do tego, aby odpowiedzieć na Jego wezwanie, aby kroczyć za Nim – powiedział kardynał Raymond Leo Burke do duchowieństwa włocławskiego. W środę w Ciechocinku blisko 320 kapłanów zgromadziło się na Mszy świętej, którą na zaproszenie biskupa włocławskiego Wiesława Meringa odprawił amerykański hierarcha. Była to coroczna pielgrzymka połączona z dniem modlitw o uświęcenie kapłanów, a także w intencji przebłagania za grzechy oraz nowych i dobrych powołań.

 

Przebłagalnemu nabożeństwu przewodniczył ksiądz biskup Mering. – Ten dzień gromadzi nas na pielgrzymce, w czasie której chcemy prosić Eucharystycznego Jezusa, żeby nie zabrakło robotników na niwie Pańskiej, (…) żebyśmy przepraszali Boga za nasze grzechy. Ten dzień jest dniem wdzięczności za Najświętszy Sakrament – Centrum naszego życia – powiedział biskup włocławski.

Podczas nabożeństwa eucharystycznego pasterz diecezji włocławskiej przytoczył słowa św. Katarzyny ze Sieny: „Jesteś ogniem, który swoim żarem spala wszelką miłość własną duszy. Jesteś ogniem, który usuwa wszelką oziębłość i który oświeca wszelki umysł swoim światłem. W tym świetle dałeś mi poznać Twoją prawdę” (Z Dialogu, O Bożej Opatrzności, rozdz. 167, Uwielbienie Trójcy Świętej).

Konferencję formacyjną wygłosił kard. Raymond Leo Burke z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, patron Suwerennego Zakonu Maltańskiego. Nawiązując do dewizy papieża św. Piusa X – Instaurare omnia in Christo („Odnowić wszystko w Chrystusie”), zaczerpniętej z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan, zaakcentował fakt panowania Chrystusa poprzez Jego przebite, chwalebne Serce.

 

Liturgiczne obchody święta Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata dają łaskę doskonałego posłuszeństwa Temu, który jest naszym Zbawicielem, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. (…) Chrystus tych, którzy Mu byli w Królestwie ziemskim wiernymi i posłusznymi poddanymi, nie przestaje powoływać do szczęścia w Królestwie Niebieskim – mówił ksiądz kardynał przytaczając fragmenty encykliki papieża Piusa XI Quas primas oraz świadectwa przeżywanego w Chrystusie posłuszeństwa świętych.


Mówiąc o powszechnej naturze Kościoła były prefekt Trybunału Sygnatury Apostolskiej przypomniał, że chrześcijanie (…) są wezwani do bohaterskiego publicznego świadectwa prawdy, świadectwa wierności prawu moralnemu, prawu Bożemu. (…) są stróżami Jego boskiego prawa na mocy Jego łaski mieszkającej w ich sercach.   

 

Obyśmy, dzięki łasce Bożej i za wstawiennictwem Dziewicy, Matki Bożej, zawsze oddawali należną cześć Królewskiej godności Naszego Pana Jezusa Chrystusa i służyli Chrystusowi, naszemu Królowi w posłuszeństwie Jego panowaniu nad wszystkimi ludzkimi sercami przez Jego chwalebne przebite Najświętsze Serce – podkreślił ksiądz kardynał. 

Podczas Mszy świętej sprawowanej w języku łacińskim kardynał Burke wygłosił również homilię, w której nawiązał do tytułu Chrystusa wyrażającego misję uświęcania wszystkich ludzki: Najwyższy i Wieczny Kapłan. Wezwał zebranych do składania dziękczynienia i czci za dar powołania: – Jakże właściwym jest, to abyśmy czcili i uwielbiali naszego Eucharystycznego Pana pod tytułem Najwyższego i Wiecznego Kapłana zwłaszcza dzisiaj, w dniu modlitw o uświęcenie kapłanów.

Pochylając się nad misterium powołania odkrywanego przez pryzmat Najświętszej Ofiary, kardynał podkreślił: – Wielki cud, jakim jest Eucharystia i Święte Kapłaństwo, objawiają Chrystusowe kapłańskie Serce – kapłanom, i wlewają do ich grzesznych, biednych, wątpiących kapłańskich serc niezmierzoną ufność do Chrystusowego chwalebnego, przebitego Serca, w którym doznają oczyszczenia z grzechów i doświadczają umocnienia, aby mogły poświęcić się pasterskiej miłości dla chwały Bożej i zbawienia dusz.

W dalszej refleksji, w ślad za świętym Janem Marią Vianneyem, proboszczem z Ars, kaznodzieja zaznaczył, że „kapłaństwo jest miłością Serca Jezusowego”. – Umieszczając nasze serca w Jego Najświętszym Sercu, sprawiamy, że są bezpieczne. W Sercu Jezusa możemy znaleźć pokój i siłę potrzebną do tego, aby odpowiedzieć na Jego wezwanie, aby kroczyć za Nim – zakończył homilię kardynał Burke.

W trakcie trwania adoracji eucharystycznej kapłani odśpiewali wspólnie psalm 51 (wezwanie i prośba pokutnika), „uznając prawdę o własnej grzeszności, która ma moc jednania z Bogiem”. Podczas procesji wejścia ksiądz kardynał złożył kwiaty przed wizerunkiem Świętego Józefa Wędrującego z Dzieciątkiem Jezus. Figura otoczona jest szczególnym nabożeństwem w ciechocińskim kościele, zaś Opiekun Świętej Rodziny jest patronem diecezji włocławskiej.

W uroczystość Bożego Ciała kardynał Burke o godz. 10:00 we Włocławku odprawi Mszę świętą w bazylice katedralnej, poprowadzi ulicami miasta procesję z Najświętszym Sakramentem i wygłosi kazanie przed kościołem św. Jana Chrzciciela. Po południu uda się do Spycimierza słynącego z tradycji kwietnych dywanów, by również tam poprowadzić procesję eucharystyczną.

 

 

Źródło: KAI, diecezja.wloclawek.pl

RoM

 

 

 


DATA: 2018-05-31 09:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ja mam pytanie takiej natury Czy po za Konfraternia ktore ma FSSP takze IBP ,ICRSS posiadaja jakies formy scislejszej przynaleznosci dla wiernych przywiazanych to tradycyjnych form poboznosci? IBP chyba nie ma a ICRSS? Dziekuje
ponad 2 lata temu / Polak
 
Kiedy mam problem z przebaczeniem, tzn gdy po ludzku nie udaje mi się tego dokonać, bo np. ktoś tak dał mi w kość, że czuję tylko niechęć, to wówczas pomaga właśnie to, o czym mówił kard. Burke - zabieram serce tego człowieka do Serca Jezusa, zanoszę Mu je razem z moim. Na wielu obrazach, czy rzeźbach widzimy, jak Jezus sam wskazuje nam właśnie ten kierunek...
ponad 2 lata temu / sp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.