DZIŚ JEST:   16   GRUDNIA   2019 r.

Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
 
 
 
 

Kardynał Burke w bardzo mocnym wywiadzie: „możliwe, że żyjemy w czasach ostatecznych”

Kardynał Burke w bardzo mocnym wywiadzie: „możliwe, że żyjemy w czasach ostatecznych”
fot. PCh TV

Kardynał Burke w opublikowanym w czwartek wywiadzie z pismem „Catholic Herald” stwierdził, że istnieje możliwość, że żyjemy w czasach ostatecznych. Jego zdaniem można bowiem odnieść wrażenie, że Kościół zwątpił w Prawo Boże. Hierarcha odniósł się także do źle rozumianego dialogu ekumenicznego, tradycyjnej liturgii, a także potrzeby złożenia wyznania wiary przez papieża.

 

W wywiadzie z dziennikarzem „Catholic Herald” kardynał Burke wyjaśnił, co miał na myśli, gdy w innym wywiadzie powiedział, że możliwe, że żyjemy w czasach ostatecznych. Jego zdaniem obecny czas to czas chaosu i błędu odnośnie fundamentów nauczania Kościoła. Chodzi tu między innymi o kwestie małżeństwa i rodziny, a także świętości sakramentów.

 

Hierarcha odniósł się do panującego we współczesnym świecie przekonania o możliwości wykreowania po swojemu rozumienia życia i rodziny. Wobec tego radykalnego indywidualizmu, nawet Kościół zdaje się bezsilny. Zdaniem kardynała może wydawać się, że Kościół sprawia wrażenie niechęci wobec posłuszeństwa nakazom Pana Boga. 

 

Duchowny w rozmowie z Paulem Gambim przywołuje słowa świętego Pawła z Listu do Koryntian. Apostoł Narodów podkreśla w nim, że przed przyjęciem Ciała Chrystusa musimy zbadać sumienie, by nie przyjąć Go na własną zgubę. Ponadto, kardynał Burke powiedział o zamieszaniu w kwestii aktów wewnętrznie złych. Pomimo, że stanowi ono fundament prawa moralnego, to coraz częściej się je kwestionuje. Narusza to ład Kościoła i całego życia moralnego.

 

Kardynał odniósł się także do działalności komisji katolicko-protestanckich oraz słów sekretarza generalnego konferencji włoskiego episkopatu, biskupa Nunzio Galantino. Określił on Reformację mianem dzieła Ducha Świętego. Kardynał stwierdził, że określanie podziału Kościoła mianem aktu Ducha Świętego to nonsens.

 

Dodał, że niemożliwością jest katolicko-protestanckie celebrowanie Eucharystii. Wszak nie istnieje wspólna doktryna Eucharystii. O ile bowiem katolicy wierzą w doktrynę transsubstancjacji (przemiany istoty chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa), o tyle protestanci odrzucają ten dogmat. Dlatego też zdaniem patrona Zakonu Maltańskiego, ekumeniczne Eucharystie oznaczają odstępstwo od katolickiej wiary.

 

Duchowny odmówił udzielenia szczegółowych komentarzy odnośnie dubiów. Zwrócił jednak uwagę, że do tej pory nie otrzymał na nie żadnej odpowiedzi ani nawet potwierdzenia ich przyjęcia. Dodał, że pytania, a więc wspomniane „dubia” są bardzo poważne. Mowa tu o 5 wątpliwościach związanych z adhortacją Amoris Laetitia.

 

Część rozmowy dotyczyła także kwestii reformy liturgicznej. Kardynał Leo Raymond Burke stwierdził, że liturgia w obecnym kształcie nie stanowi dokładnego odzwierciedlenia woli ojców Soboru Watykańskiego II. Stąd też mówi się o reformie reformy, a więc o pełniejszej realizacji wskazań Vaticanum II. Zdaniem hierarchy księża odprawiający Mszę w starym rycie nie są wrogami papieża Franciszka. Realizują zaś wskazanie Benedykta XVI z Summorum Pontificum z 2007 roku.

Kardynał Burke w odpowiedzi na pytanie o to, co uczyniłby gdyby został wybrany papieżem odparł, że nie widzi takiej możliwości. Jednocześnie uznał, że każdy papież powinien rozpocząć pontyfikat od złożenia wyznania wiary. Może ono przybrać formę encykliki, niczym E Supremi świętego Piusa X lub Redemptor Hominis świętego Jana Pawła II.

 

Dziennikarz „Catholic Herald” Paulo Gambi przeprowadził wywiad w Ravennie tuż przed pierwszą rocznicą opublikowania dubiów, przypadającą na listopad 2017 roku. Portal opublikował wywiad w czwartek.

 

Kardynał Leo Raymond Burke piastował urząd prefekta Sygnatury Apostolskiej między 2008 a 2014 rokiem. Następnie został patronem Zakonu Maltańskiego. Pod koniec września papież mianował go członkiem Sygnatury Apostolskiej. Nie jest to jednak zajęcie „w pełnym wymiarze godzin”.

 

 

 

mjend

Źródło: catholicherald.co.uk


DATA: 2017-12-03 08:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wracają do mnie trzy wspomnienia : jedno dotyczyło publicznego powiedzenia ze strony Proboszcza , że ksiądz to zawód. Drugie młodego seminarzysty , który powiedział , że w seminarium poinformowano ich , że są Biskupi i księża , którzy nie wierzą w Pana Boga. A trzecie gdy dowiedziałam się od bardzo wykształconego z tytułami księdza ,że Słowo Boże to słowo literackie. Dodam jeszcze 4 wspomnienie z art.kard. Burke : Kościół zwątpił w Prawo Boże. Jest powód do zmartwienia i przebudzenia.
ponad 2 lata temu / Iskierka
 
Rozmawiałem z JE Kardynałem Burkem w tym tygodniu i podziękowałem mu za dubia. Swięty człowiek, módlmy się za niego, pokornia Was proszę...
ponad 2 lata temu / 123
 
Bóg zapłać, Droga Redakcjo. Pojawiają się Kapłańskie głosy przebijające się przez mur politycznej poprawności, Bogu dzięki! Dopuścić Prawdę do głosu. I u nas w kraju potrzeba wielka. Sachyacinthus, kto szuka, ten prawdę odkryje.
ponad 2 lata temu / dusza polska
 
Łatwo powiedzieć, stajemy wszyscy i słusznie w obronie niezmiennej Wiary i Tradycji, zapominamy jednakże, że częścią tej zasady jest też prymat Piotra. I dlatego tak ciężko to wszystko zrozumieć i tak wielki zamęt się dzieje. Można powiedzieć - gwałt na rozumie, sprzeczności, których nie da się do końca wyjaśnić-może tylko czekaniem w na interwencję Ducha świętego.
ponad 2 lata temu / raf
 
@Leaf427 zgadzam się w 100% , nie wiem czy Szanowni Czytelnicy tej zacnej strony znają stronkę ,,w obronie wiary i tradycji'' ? Tak tylko zagajam temat, gdyż na prawdę zadziwiająca jest infiltracja środowiska katolickiego od środka oraz głoszenie różnych sprzecznych ze sobą poglądów. Nie chcę tutaj szkalować bądź oczerniać kogokolwiek, lecz jak rzadkim, na prawdę jak rzadkim zjawiskiem jest dzisiaj Prawda mówiona wprost bez ogródek, tak tak, nie nie. Aż przeraża i z drugiej strony zadziwia ten relatywizm i sekularyzm w samym centrum Kościoła Świętego. Ten brak wiary kapłanów w słowa Pana Jezusa ,, nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie'' J 14, 6. Jak to jest ? czy ktoś to ogarnia ? że całe rzesze kapłanów Chrystusa nie mają pojęcia o apologetyce, tylko wszystko przyjmuje bez żadnej krytyki, widząc braci w muzułmanach, buddystach, itd ? nie zważając na różnice, nie widząc do czego może to wszystko doprowadzić ?To jest jakiś obłęd w którym żyjemy..
ponad 2 lata temu / Piotr
 
Dwa dni temu w Birmie. Papież w przemówieniu do buddystów chwali Buddę, wyraża przekonanie, że słowa Buddy są dla nas wskazówką jak pokonać gniew - jego brakiem i zło - dobrem. (...)the belief that the Buddha's words offer " to each of us a guide " to " overcome anger with non-anger " and " the evil with goodness " ... I komentarz do papieskich słów z bloga kapłana wiernego depozytowi wiary katolickiej:"Dopust Boży. Trzeba ratować swoją duszę i wracać do niezmutowanego katolickiego depozytu wiary. W przeciwnym wypadku grozi nam wieczne potępienie razem z fałszywymi pasterzami. Zob. Mt 15, 14!"
ponad 2 lata temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.