DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Kardynał Burke solidarny z kardynałem Sarahem. Kapłan powinien stać przodem do Boga

Kardynał Burke solidarny z kardynałem Sarahem. Kapłan powinien stać przodem do Boga
fot. pch24.pl

Kardynał Raymond Burke stanął murem za propozycją złożoną przez prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dotyczącą celebracji Mszy Świętej ad orientem. Troszczący się o godne odprawianie liturgii kardynał Robert Sarah stał się bowiem obiektem zmasowanej krytyki ze strony progresistów. Zarzucano mu dążenie do „odwracania się plecami do ludzi”. Tymczasem, jak przekonuje patron Zakonu Maltańskiego, zwrócenie się twarzą do Boga nie ma nic wspólnego z pogardą dla ludu. Przeciwnie – jest przejawem zjednoczenia z Chrystusem i miłości do wiernych.


Kardynał Robert Sarah stał się obiektem krytyki po swoim wezwaniu do  kapłanów, by celebrowali Mszę świętą twarzą do tabernakulum. Kardynał Burke podkreślił, że w pełni się zgadza z jego twierdzeniami. Zdaniem amerykańskiego hierarchy krytyka czarnoskórego dostojnika jest w tej kwestii niesprawiedliwa. Polemistom kardynała Saraha zarzucił też niedoinformowanie.


Były prefekt Trybunału Sygnatury Apostolskiej zauważył, że we współczesnej liturgii dominującą postacią staje się ksiądz. Nadmierne skupienie uwagi na nim może zaś utrudniać koncentrację na Bogu. Hierarcha podkreślił, że podczas Mszy świętej kapłan staje się – w sakramentalnym rozumieniu – Chrystusem. To bowiem sam Syn Boży sprawuje Mszę. 


Podczas poniedziałkowej telekonferencji prasowej, kardynał Burke zauważył także, że odwrócenie kapłana tyłem do tabernakulum nie jest zaleceniem Soboru Watykańskiego II. Zwyczaj ten wynika z posoborowych reform liturgicznych, uznanych przezeń za "fałszywe".


W soborowej Konstytucji o Liturgii Świętej „Sacrosanctum concilium” czytamy, że "w obrzędach łacińskich zachowuje się używanie języka łacińskiego, poza wyjątkami określonymi przez prawo szczegółowe" (paragraf 36). Dokument dopuszcza poszerzenie roli języków narodowych, „zwłaszcza w czytaniach i pouczeniach, w niektórych modlitwach i śpiewach”. Celem ojców soborowych nie wydaje się być całkowite zastąpienie łaciny. Podkreślają też ważną rolę tradycyjnej kościelnej muzyki. „Kościół uznaje śpiew gregoriański za własny śpiew liturgii rzymskiej. Dlatego w liturgii powinien zajmować on pierwsze miejsce wśród innych równorzędnych rodzajów śpiewu” (paragraf 116).


Obecny patron Suwerennego Zakonu Maltańskiego podkreślił, że sprawowanie Mszy przodem do tabernakulum nie stanowi przejawu "odwracania się plecami do ludu". Tego typu zarzut niektórzy krytycy wysuwali przeciwko kardynałowi Sarahowi.


Pochodzący z Gwinei Robert kardynał Sarah wezwał do celebrowania Mszy świętej ad orientem na początku lipca. Podczas konferencji Sacra Liturgia w Londynie zachęcił do wdrożenia tej praktyki tam gdzie tylko to możliwe. - To bardzo ważne, byśmy wrócili, tak szybko jak to możliwe do wspólnej orientacji - kapłana i wiernych skierowanych razem w jednym kierunku - na wschód lub przynajmniej ku apsydzie, ku przychodzącemu Panu - powiedział w swoim referacie. Słowa kardynała spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem zgromadzonych na sali.


Kard. Sarah przestrzegł przed przeznaczaniem liturgii na promocję kultury i przed stawianiem człowieka w centrum celebracji. Kardynał poinformował ponadto, że papież Franciszek wezwał go do przestudiowania "reformy reformy" - a więc dążenia do naprawy posoborowych przemian w celebracji Mszy świętej. Powrót do pewnych elementów tradycyjnej liturgii popiera Benedykt XVI.


Co ciekawe, jak zauważył kard. Burke, kardynał Sarah przedstawił podobne poglądy w półoficjalnym dzienniku watykańskim L’Osservatore Romano w 2015 r. Wówczas nie napotkał jednak porównywalnie silnej fali krytyki.

 Źródła: lifesitenews.com / catholicherald.co.uk / kkbids.episkopat.pl

mjend
DATA: 2016-09-01 09:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ Tomasz. Dokładnie tak jak mówisz. Zapomniałeś tylko dodać o klękaniu na błogosławieństwo, co jest również bardzo ważne ponieważ kapłan sprawując liturgię zastępuje samego Chrystusa. Gdy w Niebie rozlega się hymn Święty, Święty, Święty..., to Aniołowie i Święci padają na kolana, a przecież Bóg jest obecny w kościele w Tabernakulum.
ponad 4 lata temu / marco
 
Grze W Polsce jeszcze nie jest tak tragicznie większości Parafii nie ma bębenka gitary a siadanie wstawanie jest.Ale należy na NOM-e na początek Modlitwy Eucharystycznej od święty święty klęczymy aż do słów Kapłana Przez Chrystusa Z Chrystusem według zalecenia Sługi Bożego Kard Stefana Wyszyńskiego i Najświętszą Eucharystię przyjmujemy na klęczącą.Żaden Kapłan nie ma prawa odmówić przyjmowania Komunii Świętej na klęczącą.[ Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Instrukcja Redmptionis Sacramentum]oraz Wskazania Episkopatu Polski do Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Pawła VI .
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Zgadzam się z @Tomasz. Dwie formy rytu nie mogą na dłuższą metę współistnieć. Progresiści o tym wiedzą i dlatego tak gwałtownie zwalczają wszelkie próby powrotu do tradycji. Tak samo komunizm nie mógł na dłuższą metę współistnieć z kapitalizmem. Mógł tylko zwyciężyć lub zginąć. Zginął i taka sama perspektywa czeka tę, przepraszam za wyrażenie, gimnastykę siadania-wstawania z akompaniamentem gitary i bębenka. Przykro to pisać.
ponad 4 lata temu / Grze
 
Papież Franciszek o Formie Nadzwyczajnej Rytu Rzymskiego "Jeżeli to jest moda to szybko przeminie"
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Forma Nadzwyczajna Rytu Rzymskiego powróci na stałe. To tylko kwestia czasu.
ponad 4 lata temu / Steve
 
Marco Dopiero wpadną w szał jak Bractwo Kapłańskie Św Piusa X otrzyma status kanoniczny Prałatury Personalnej.Nie podoba im się uwolnienie Mszy Św Trydenckiej przez Benedykta XVI liczyli na Papieża Franciszka że wprowadzi zakaz celebracji Formy Nadzwyczajnej Rytu Rzymskiego.Motu Proprio Benedykta XVI Summorum Pontyficum działa na modernistów jak płachta na byka nie mogą przeboleć że wzrasta liczba miejsc celebracji Formy Nadzwyczajnej Rytu Rzymskiego że powstają Parafie Personalne wzrasta liczba uczestniczących w Klasycznym Rycie Rzymskim .
ponad 4 lata temu / Tomasz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.