DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Kardynał Burke rozwiewa wątpliwości: posługa w Sygnaturze Apostolskiej nie na „pełen etat”

Kardynał Burke rozwiewa wątpliwości: posługa w Sygnaturze Apostolskiej nie na „pełen etat”
Kard. Burke. ALESSANDRO BiANCHI/FORUM

Kardynał Raymond Burke rozwiał wątpliwości dotyczące swojego powrotu do Sygnatury Apostolskiej. W adresowanym do dziennikarzy poniedziałkowym oświadczeniu podkreślił, że posługi w Sygnaturze Apostolskiej nie będzie sprawować w pełnym wymiarze czasowym. Dodał, że stanowi to standard dla członków rzymskich dykasterii. Jednocześnie amerykański hierarcha zapewnił, że zamierza wywiązywać się ze swoich obowiązków w najlepszy możliwy sposób i w ten sposób służyć radą papieżowi.

 

„Członkowie rzymskich dykasterii, oprócz członków doskonałych nie pełnią tej posługi w pełnym wymiarze godzinowym, lecz ofiarują swoje wsparcie, jeśli poproszą o nie członkowie doskonali” – wyjaśnił w swym oświadczeniu kardynał Burke.

 

Cytowany przez Edwarda Pentina duchowny dodał, że członkowie Sygnatury Apostolskiej piastują funkcje sędziowskie, gdy zostaną do nich powołani. Ponadto uczestniczą w zebraniach plenarnych Sygnatury Apostolskiej. Jednocześnie podkreślił, że uczyni wszystko, co w jego mocy, by służyć najważniejszemu trybunałowi Kurii Rzymskiej zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą. Dodał, że na tym właśnie polega rola kolegium kardynalskiego, określanego często mianem papieskiego Senatu.

Kardynał Burke piastował godność prefekta Sygnatury Apostolskiej w latach 2008 do 2014.  Następnie papież Franciszek przeniósł go na stanowisko patrona Zakonu Maltańskiego. Wielu komentatorów odebrało to jako degradację duchownego. Spekulowano, że to skutek krytycznego stanowiska kardynała wobec liberalnej interpretacji adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia.

Amerykański duchowny to jeden z czterech kardynałów; autorów tak zwanych dubiów (w międzyczasie dwóch z nich zmarło). Hierarchowie podpisujący się pod dubiami domagali się jednoznacznej interpretacji adhortacji Amoris Laetitia, szczególnie w kwestii dopuszczenia do Komunii rozwodników w nowych związkach. Upublicznione jesienią 2016 roku dubia wciąż czekają na odpowiedź.

 

Przywrócenie kardynała Burke’a do Sygnatury Apostolskiej uznano za rekompensatę dla amerykańskiego hierarchy. Wraz z nim 30 września do Sygnatury zostali przywróceni kardynałowie Agostino Vallini, Edoardo Menichelli oraz prałaci Johannes Willibrordus Maria Hendriks oraz Frans Daneels.

 

Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej to jedna z trzech instytucji sądowniczych Watykanu. Służy jako instytucja odwoławcza od niektórych decyzji Roty Rzymskiej. Oprócz tych dwóch instytucji, istotną rolę w sądowniczych władzach Kościoła odgrywa także Penitencjaria Apostolska. 

 

 

Źródło: ncregister.com

mjend

 


DATA: 2017-10-05 11:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Doskonałe podsumowanie zamieszania wokół osoby kard. Burke: "Przywrócenie do Sygnatury Apostolskiej uznano za rekompensatę dla hierarchy." Z życia wzięte - "Jak ktoś podskakuje to się go wyrzuca lub nominuje na wyższe stanowisko".
ponad 2 lata temu / Iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.