DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Kardynał Burke ponownie mianowany przez papieża członkiem Sygnatury Apostolskiej

Kardynał Burke ponownie mianowany przez papieża członkiem Sygnatury Apostolskiej
Kardynał Raymond Leo Burke. Fot. Dominik Cira / Sacra Liturgia

Trzy lata po odwołaniu kardynała Raymonda Burke’a z funkcji prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej papież przywrócił hierarchę w skład tego najwyższego organu sądowniczego Kościoła. Szefem instytucji pozostaje kard. Dominique Mamberti.


Stolica Apostolska ogłosiła w sobotę, że amerykański kardynał został mianowany przez papieża członkiem Sygnatury Apostolskiej wraz z kardynałem Agostino Vallinim, kardynałem Edoardo Menichellim, arcybiskupem Fransem Daneelsem i biskupem Johannesem Willibrordusem Marią Hendriksem.


Kardynał Burke był prefektem Trybunału Sygnatury Apostolskiej przez sześć lat. Papież Franciszek odwołał go z tej funkcji w 2014 roku, krótko po synodzie ds. rodziny, na którym amerykański duchowny zdecydowanie sprzeciwił się progresywnym zamysłom znacznej części biskupów. Później okazało się, że to pomysły tych biskupów zostały uznane przez papieża za godne polecenia wszystkim katolikom – Ojciec Święty opisał je w adhrotacji Amoris laetitia.


Od czasu odwołania z funkcji kardynał Burke wielokrotnie dawał wyraz gotowości do obrony zasad moralnych wynikających z odwiecznego nauczania Kościoła. Jest jednym z czterech kardynałów, którzy podpisali „dubia” – list do papieża zawierający pięć wątpliwości dotyczących wspomnianej adhortacji.


Kardynał Burke wielokrotnie dawał wyraz swojego zatroskania o Kościół targany w kryzysie. Podał między innymi 10 konkretnych sposobów, dzięki którym możemy przyczynić się do zmniejszenia kryzysu w Kościele:

 

 

1. Studiuj uważnie Katechizm Kościoła Katolickiego, tak byś był gotów bronić nauczania Kościoła.

 

2. Stale przypominaj sobie i innym wiele przykładów wiernych Chrystusowi dobrych i niezłomnych wiernych, kapłanów, biskupów.

 

3. Módl się często do Najświętszej Maryi Panny, staraj się naśladować jej jedność z sercem Jezusa.

 

4. Często w ciągu dnia wzywaj wstawiennictwa świętego Michała Archanioła, gdy widać zdecydowanie diaboliczne zaangażowanie w tworzenie coraz większego chaosu w Kościele.

 

5. Módl się każdego dnia za wstawiennictwem świętego Józefa, by chronił Kościół przed zamieszaniem i podziałami, które zawsze są dziełem szatana.

 

6. Módl się za wstawiennictwem wielkich świętych papieży, prowadzących Kościół w trudnych czasach.

 

7. Módl się za kardynałów, aby posiedli szczególną jasność i odwagę w myśleniu i działaniu.

 

8. Zachowaj spokój pamiętając, że trwamy w Chrystusie i że bramy piekielne nie przemogą Jego Kościoła. Unikaj zatem desperacji i rozpaczy, wyrażanej tak agresywnie przez świat.

 

9. Bądź gotów zaakceptować śmieszność, niezrozumienie, prześladowania, wygnanie a nawet śmierć, które mogą być ceną pozostawania z Chrystusem na wzór świętego Atanazego i innych wielkich świętych.

 

10. Pielęgnuj w sobie miłość do papieża Franciszka modląc się za niego stale i prosząc o wstawiennictwo świętego Piotra w intencji Ojca Świętego.źródło: Catholic Herald

kra

DATA: 2017-09-30 23:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy to łapówka za cenę milczenia?
ponad 2 lata temu / DNA
 
Można pogratulować pomysłu. Nie tylko zamknęli "sprawę, herezji", ale oddelegowali kard. Burke do "zamiatania" po sobie [dubiach"]. Jako jeden z członków Sygnatury Apostolskiej kard. Burke będzie musiał realizować decyzje większości. Wobec zaistniałej sytuacji ostatnie -częste deklaracje lojalności wobec papieża składane przez Kard. Burke należy uznać za nieprzypadkowe a wręcz konieczne. Najwyraźniej tytuł "przywódcy konserwatywnej opozycji" zbyt ciążył kardynałowi. Życie na salonach Watykanu wymaga dostosowania i dyplomacji a nie odwagi pójścia na "prześladowanie , wygnanie , śmierć.."[pkt.9 j.w.]. [Czyżby opinia kard. R. Maradiaga była uzasadniona ?]
ponad 2 lata temu / Iskierka
 
Dziwny ruch Franciszka nie rozumiem Go.
ponad 2 lata temu / Servus
 
@Megi,@Milo.macie racje -Przyczajenie sie I odciagniecie w czasie.
ponad 2 lata temu / potato
 
Jest takie powiedzenie. Czasem trzeba zwolnić, aby złapać przyczepność na zakręcie. Mam wrażenie, że wokół p. Franciszka zrobiło się ostatnio gorąco i to jest próba uspokojenia nastrojów. Nie wierzę, że koincydencja czasowa z ostatnimi wydarzeniami jest przypadkowa.
ponad 2 lata temu / Milo
 
Nie wiem, czy to dobrze , czy źle?...oby to nie był początek końca Kardynała...
ponad 2 lata temu / Megi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.